Mobil Teknoloji

12.000 TL ‘lik Akılı Telefon Huawei P40 Pro İncelemesi

Evet arkadaşlar bir inceleme ile daha karşınızdayız yalnız bu incelememiz biraz uçuk kaçık bir akılı telefon için olacak hem özellikleri hemde fiyatı ile oldukça tepe noktasında yer alan Huawei P40 Pro incelemesinde geçekten fiyatını hak ediyor mu bu fiyata telefon alınır mı sorularının da cevaplarını vermiş olacağız tabii ki en son kertede karar sizin şayet maddi benim maddi gücüm yerinde abi ben en tepe noktasında ki telefonu kullanmak istiyorum diyenlere sözümüz olmaz.

Türkiye’deki vergilerden dolayı telefonların fiyatları epeyce bir ucuk kacık olmaya başladı sadece vergiler mi yoksa telefon üreticilerinde bu vergilerin arkasına sığınıp ürünlerinin fiyatını abartmaya mı başladı bu soru benim için hem bir muğlaktır. Ezelden beri iPhone serisinin uçuk fiyatlandırma politikasına alışığız ancak artık Android telefonlarda neredeyse iPhone fiyatlarını yakalamış durumda akılı telefon piyasasında çıkardığı cihazlarla hatırı sayılır bir yer edinen Huawei şirketi bu kez oldukça iddialı piyasada olacak gibi sözü uzatmadan inceleme yazımıza başlayalım arkadaşlar baştan söyleyelim uzun bir inceleme olacak bu kadar değer biçilen telefonda bu yakışır uzun bir inceleme diye esprimizi yaparak incelememize tasarım özelikleri ile başlayalım

Huawei P40 Pro Tasarım Özelikleri

Huawei P40 Pro ekranı 6.58 inç büyüklüğünde de kavisli bir ekrana sahip sadece sağ ve sol taraflar değil üst ve alt taraflarda oval bir görünüme sahip buda telefona hangi açından bakarsanız bakın görüntü de herhangi bir bozulma yaşanamamasının sağlıyor ayrıca ekran panelinin OLED olmasında görüntü kalitesini daha da artıyor. Ekran tazeleme hızının 90 HZ olduğunu ve oldukça başarılı olduğunu da belirtelim arkadaşlar. Ekran konusunda Huawei oldukça başarılı bir iş çıkarmış diyebiliriz. Ekranın bu kadar başarılı olmasında OLED ekran kullanılmasının ekranın kenarlarının kavisli bir yapıda olması ve ekran yenileme hızının 90HZ hızına kadar çıkabilmesi P40 Pro modelini bir adım öne çıkarıyor ekran yenileme hızının diğer telefonlarda da yüksek olduğunu biliyoruz ancak burada ki püf nokta tüm iyi birleşenlerin tek bir cihaz da toparlanmış olması diyebiliriz. Ekran yenileme hızı OLED ekran teknolojisi HDR 10 desteği ekran gövde oranın %91.6 gibi oldukça başarılı bir oran olması gibi özeliklerin tek bir telefonda birleşmesi doğal olarak oldukça başarılı bir akılı telefon ekranı ortaya koyuyor. Huawei P40 Pro ekran özelikleri olarak bizden tam not aldı ve sınıfı geçti.

huawei p40 pro teknoaracı 2

Huawei P40 Pro Güvenlik

Huawei P40 Pro iki seçenek ile geliyor parmak izi okuyucu ekranın altına entegre olmuş durumda ve oldukça stabilize çalışıyor ve oldukça hızlı diyebiliriz. Diğer bir seçenek ise yüz tanıma özelliği yüz tanıma özelliğinin de oldukça başarılı olduğunu vurgulama gerek

Ve geldik Android 10 işletim sistemi ile çalışan cihaz maalesef ÇİN menşeili olduğu için Google servisleri yok peki biz Google Play Stroe nasıl gireceğiz diye soranlar olabilir hemen söyleyelim bu telefonla maalesef Google Play Store giriş yapamayacaksınız. bunun yerine Huawei size AppGallary sunuyor. AppGalleri nasıl kullanılır sorusuna başka bir yazımızda yer vereceğiz arkadaşlar Google Play Store hayallerinizi burada yıktıktan sonra incelme yazımıza devam edelim.

Kirin 990 5G işletim sistemini taşıyabilen 2 adet 2.86 Cortex A76 çekirdekli 2 Adet 2.36 Cortex A76 olmak üzere 4 çekirdekli bir işletim sistemi abi biz bunlardan anlamayız asıl olay performansı nasıl diye soran olursa Huawei sentetik testlerden oldukça başarılı puanlar almayı başardı ancak her zaman söylerim arkadaşlar akılı telefonu uzun süre kullanmadan performans ve malzeme konusunda tam olarak not vermek okuyucu yanıltır şuan için çok performanslı olan bir telefonun üç ay sonra bir yıl sonra nasıl sorunlar çıkaracağını ilk aldığımızda ki performansını sürdürecek mi gibi sorular hep muğlakta kalır. Bizim sadece söyleyebileceğimiz kağıt üzerindeki özellikler ve ilk kullanım izlenimleri doğrultusunda telefonun oldukça başarılı bir performans göstermesi ancak bu ne kadar sürdürülebilir bunu zaman içinde telefonu kullandıkça göreceğiz bir noktaya burada değinelim son kertede bu telefonda da Android işletim sistemi var ve Android iOS gibi sık sık güncelenen ve açıkların kapandığı hataların giderildiği bir sistem değil. Android işletim sistemlerinin zaman içinde kasma şişme ve ilk günkü performansı göstermediğini hepimiz biliyoruz onun için Huawei P40 Pro modelinin fiyatına bakarak işte muhteşem bir telefon al seni on yıl götür diyemeyiz yada bundan iki yıl sonra performansı ilk günkü gibi olacaktır da diyemeyiz. TeknoAracı.com olarak başta söylediğimiz bir ilke vardı doğru ve objektif haber yapmak bu ilke doğrultusunda şuan için sentetik testlerden ve kişisel kullanım testlerinde oldukça başarılı olan bir telefonun bundan iki yıl sonra yada bir yıl sonraki performanslarını karşılaştırarak değerlendirmek gerekir.

Evet son olarak Huawei P40 pro fiyatı 11.999 TL evet yanlış duymadınız bu fiyatı normal buluyor musunuz derseniz hayır hiç bir telefonun fiyatının bu seviyelerde olacağına inanmıyorum iOS tabanlı iPhone’lar da dahil ancak maalesef fiyatlar bu başta da dediğimiz gibi bu telefon fiyat/performans telefonu değil üst segement bir telefon teknolojisinin geldiği noktayı görmek isteyenlerin alıp kullanacağı bir telefon olduğunu bir kez daha söyleyelim.

Sizde Huawei P40 Pro hakkında görüşlerinizi yorumlar kısımından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu