Mobil Teknoloji

16 Bin TL Fiyatıyla Galaxy S21 Ultra Detaylı İncelemesi

Android telefon pazarının lider üretici konumunda ki üreticisi Samsung 2021 yılının amiral gemi modeli Galaxy S21 Ultra modelini piyasaya çıkardı. Peki 16 Bin TL fiyatı ile Galaxy S21 Alınabilir bir telefon mu ? Galaxy S21 Ultra detaylı olarak incelediğimiz bu makalede kafanızda ki tüm soru işaretleri kalkacak. Ve 16 Bin TL verip vermemeye karar vereceksiniz.

Ülkemizde dolar kuru artıkça üstüne eklenen vergilerle beraber artık akılı telefon fiyatları el yakmayı bıraktı ev yakmaya başladı. Özellikle tepe model dediğimiz firmaların amiral gemi modeli olarak adlandırdığımız. Donanım olarak üst seviye telefonları Türkiye şartlarında çok uçuk rakamları görmeye başladı. Firmalar bu fiyatlardan memnun mu ? bilemeyiz. Ancak biz tüketicilerin bu uçuk kaçık fiyatlardan memnun olmadığımız kesin. Samsung firmasının amiral gemi modeli olarak karşımıza çıkan Galaxy S21 Ultra modeli de cepleri yakan fiyatını hak eden bir telefon mu ? eminiz bu soruyu sizde kendinize soruyorsunuz. Türkiye ekonomisini ve asgari ücreti dikkate aldığımız da Galaxy S21 Ultra modeline 16 bin TL vermek mantıklı mı ? Bu soruların cevabını Galaxy S21 Ultra İncelemesinde veremeye çalıştık.

Bu inceleme makalemizde Galaxy S21 Ultra genel hatları ile özelliklerini ortaya koyup. Fiyatını hak edip etmediği üzerine tartışacağız. Gerçekten 16 Bin TL gibi bir fiyatı Galaxy S21 Ultra modeline vermeye değer mi sorusuna beraber cevap bulmaya çalışacağız.

Samsung Galaxy S21 Ultra Tasarımı Nasıl ?

Galaxy S21 Ultra tasarımı nasıl sorusuna cevap vermek çok zor. Neden zor çünkü tasarım konusu oldukça göreceli bir kavram. Bize göre muhteşem bir tasarım dediğimiz Galaxy S21 Ultra size göre çok kötü olmuş diyebilirsiniz. Tasarım konusunda sadece net keskin ifadeler kullanmak yanlış olacaktır.

Galaxy S21 Ultra 165 mm uzunluğunda 75 mm genişlik ve 8.9 mm kalınlığında yekpare yapısı ile oldukça büyük bir telefon olarak karşımıza çıkıyor. Tek ele kullanmak oldukça zor olan bir telefon. Özellikle benim ellerim küçük diyen kullanıcılar Galaxy S21 Ultra modelini tek elle tutmaları oldukça zor olacaktır. Ağırlık olarak Huawei Mate 40 Pro ve iPhone 12 Pro Max ile hemen hemen aynı ağırlıklarda 227 gram ağırlığında bir akılı telefon. Cebimizde taşıdığımız bir cihaz için ağır olduğunu düşünsek de artık bu ağırlıklara alıştığımız için bir çok kullanıcının bundan şikayet edeceğini düşünmüyoruz. Galaxy S21 Ultra kavisli bir tasarım anlayışı ile geliyor. Ancak Samsung, Galaxy S21 Ultra modelinde kavis olayını fazla abartmamış.

Samsung Galaxy S21 Ultra Tasarimi Nasil
Samsung Galaxy S21 Ultra Tasarımı

Galaxy S21 Ultra tasarımında cam ve metal kullanılmış. Ön tarafta Gorilla Glass Victus cam kaplama yerini almış. Daha dayanıklı ve sağlam bu kaplama ekran koruması olarak Galaxy S21 Ultra modelini daha dayanıklı hale getiriyor. Elbette bizimde beklediğimiz 16 bin TL verdiğimiz telefonun dayanıklı ve sağlam olması. Kim ister ki bu kadar para ödediği telefonun ekranın kırılmasını. Samsung bu konuda kullanıcılara en sağlam ekran korumasını sunmayı başarmış. Galaxy S21 Ultra IP68 sertifikası ile geliyor. Bu ne demek suya ve toza karşı dayanıklı bir cihaz karşımızda demek. Ancak bu durumu siz abartmayın. Suya karşı dayanıklı ifadesini yanlış anlayan bir çok kullanıcısı telefonla denize havuza girmeye kalkıyor. Her ne kadar telefon suya karşı dayanıklı olsa da siz siz olun çokta abartılı şekilde telefonunuzu suyun içinde, duşta kullanmaya kalkmayın. Ancak yağmur altında yada yanlışlıkla üzerine sıvı dökülmesine karşı tozlara karşı Galaxy S21 Ultra dayanıklı bir akılı telefon.

Galaxy S21 Ultra tuş dizilişi sağ tarafa konumlandırılmış. Sol tarafta herhangi bir tuş göremiyoruz. Sol tarafta güç tuşu ve ses açma kapama tuşları ve kamera tuşu yer alıyor. Tuşların kullanma pozisyonu oldukça rahat. Ancak başta söylediğimizi tekrarlamak gerek küçük ellere sahip kullanıcılar tek elle Galaxy S21 Ultra modelini kullanmakta birazcık zorlanabilir. Alışana kadar dikkatli kullanmanızda fayda var. Alt tarafta USB-C Portu ve hoparlör, mikrofon ve SIM Kart girişi konumlandırılmış. Arka tarafta Samsung telefonlarda görmeye alışık olduğumuz kamera modülü yer alıyor. Galaxy S21 modeline göre daha fazla kamera modülü yer aldığı için ilk başta bu bölüm gözünüze hoş gelmeyecektir. Özellikle çıkıntı hiç hoş durmuyor. Telefonu düz bir yere koyduğunuzda Galaxy S21 Ultra tam olarak yüzeye oturmadığı için sağa ve sola doğru oynuyor ki bu hiç hoş gelmiyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra Ekran Özellikleri Nasıl ?

Samsung, tepe modellerinde olduğu gibi erkan tarafında oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Galaxy S21 Ultra modelinde Dynamic AMOLED 2X  teknolojisini kullanmış. Ekran yenileme hızı olarak 120Hz kullanıyor. Ancak bu hız sabit değil. Samsung pil tüketimini düşünerek. Ekran yenileme hızını kullanıcıya bırakmayı tercih etmiş ve 60 Hz seçeneğini de eklemiş. Yine Galaxy S21 Ultra da ekran içeriğine göre ekran yenileme hızı 10 Hz ve 120Hz arasında değişen değerler alabiliyor. Buda pil tüketim konsun da bizlere avantaj sağlıyor.

Galaxy S21 Ultra Ekran Ozelikleri Nasil
Galaxy S21 Ultra Ekran Özellikleri

515’ppi piksel çözünürlük yoğunluğu Galaxy S21 Ultra alacaklara İnternette gezinmeyi, siyah ve canlı renklerde video izlemeyi ve fotoğraflarına daha canlı parlak bir ekranda bakma zevkini yaşatıyor. Galaxy 20 Ultra modelinde ki ekran kalitesini Samsung Galaxy S21 Ultra modeline taşımış dersek yanlış olmaz.

Samsung, Galaxy S21 Ultra modelinde ekran tarafında kullanıcılara tam bir multimedya deneyimi sunmayı hedefliyor. Ekran tarafında 1500 nit parlaklık seviyesini yakalayabiliyoruz. Buda bize Netflix, YouTube ve diğer video izleme platformlarında HDR video içeriklerini Galaxy S21 Ultra geniş ekranında video izleme zevkini yaşatıyor. Samsung Sonsuz-O  ekran türünü artık tüm telefonlarda standart hale getirdi. Galaxy S21 Ultra modelinde üst tarafta selfie kamera deliği bulunuyor. Bu deliğin çok büyük boyuta olmaması tam ekran görüntülerde çok rahatsız etmiyor.

Galaxy S21 Ultra ses konusunda kullanıcıyı tatmin edecek gibi görünüyor. Alt tarafta konumlandırılan bir hoparlör var. Üst tarafta ikinci bir hoparlör konumlandırılmış. Stereo ses çıkışı sağlanıyor. Ve ses çıkışları Galaxy S21 Ultra da oldukça başarılı diyebiliriz. Üst seviye bir telefondan beklenen ses çıkışını verebiliyor. Akılı telefondan film ve video izlemeyi sevenler Galaxy S21 Ultra ses çıkışından oldukça memnun kalacaktır.

iPhone izinden giden Samsung şirketi de artık kutudan kulaklığı çıkardı. Yani artık Samsung telefon aldığımız zaman kutusundan kulaklık çıkmayacak. 16 Bin TL verip ayrıca kulaklık için para vermek ne kadar mantıklı ne kadar doğru bu tartışılacak bir konu değil bize göre. Ancak şirketler artık yavaş yavaş kulaklık ve şarj aletlerini kutu içeriğinden çıkarmaya başladılar. Ancak buna rağmen telefon fiyatlarında bir düşme yaşanmıyor. Galaxy S21 Ultra aldığımız zaman 16 Bin TL sadece cihaza vermiş olacağız. Sizde Samsung akılı telefon alma niyetiniz varsa bu noktayı düşünerek kararınızı vermelisiniz.

Samsung Galaxy S21 Ultra Performansı Nasıl ?

Samsung Türkiye de piyasaya çıkardığı Galaxy S21 Ultra modellerinde Exynos 2100 işlemciyi kullanıyor. Biz Snapdragon ve Exynos işlemci arasında ki farkları, hangisini daha önde olduğunu hangisini kaç çekirdekli olduğuna değinmek istemiyoruz. Standart bir kullanıcının hangi işlemcide ne kadar çekirdek var hangisinde çekirdek frekansları daha fazla gibi teknik detayları önemsediğini düşünmüyoruz. Zaten gerekte yok. Bir kullanıcı akılı telefona bu kadar parayı verdikten sonra üzerinde ki işlemci çekirdeğinden çok kendine ne vereceğini önemser. Günlük standart kullanımında oyun oynamada veya film izlemede telefon ne kadar performans gösteriyor buna bakar.

Samsung Galaxy S21 Ultra Performansi Nasil
Samsung Galaxy S21 Ultra Performansı

Samsung iki farklı işlemci kullanıyor. Biri Snapdragon ve Exynos Türkiye de satışa sunduğu telefonlarda Exynos işlemcileri tercih ediyor. Ve bu işlemci günlük hayatımızda kullandığımız telefon deneyimi için oldukça yeterli. Galaxy S21 Ultra arayüzü oldukça akıcı şekilde çalışıyor. Herhangi bir takılma yaşanmıyor. Sosyal medya uygulamaları, film izleme kamera açılışı ve fotoğraf çekişlerinde Exynos işlemci oldukça başarılı bir iş çıkarıyor diyebiliriz. Elbette bunda Galaxy S21 Ultra üzerinde bulunan 16 GB RAM büyük katkı sağlıyor. Artık bir bilgisayarda görmeye alışık olduğumuz RAM miktarları akılı telefonlara gelmeye başladı. 16 GB RAM miktarı bir akılı telefon için oldukça yeteri. Standart kullanıcının fazlası ile işini görecek düzeyde diyebiliriz. Samsung, Galaxy S21 Ultra iki farklı versiyonu satışa çıkardı. 128 GB dahili depolama alanı ve 256 GB dahili depolama alanı. Bu telefonu alırken bu ayrıma dikkat etmenizi tavsiye ederiz keza SD kart girişi bu modelde yer almıyor. Samsung ilginç bir kararla Galaxy S21 Ultra modelinde SD Kart girişini kaldırdı. Sizin için depolama alanı önemli bir konuysa. 256 GB depolama alanını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Son olarak Galaxy S21 Ultra üst seviye bir telefon olarak kullanıcıya oldukça başarılı bir performans sunuyor. Gerek sosyal medya uygulamalarında gerek sayfa geçişlerinde herhangi bir takılma yavaşlama gözükmüyor. Tepe versiyonu bir telefonda performans sorunu beklemekte hata olur. Galaxy S21 Ultra da tepe versiyonu olduğu için performans konusunda sizleri üzmeyecek bir telefon olarak karşımıza çıkıyor. Ancak burada hemen bir parantez açalım. Galaxy S21 Ultra fazla yük altında ısınan bir telefon. AnTuTu testlerinde ağır bir yük altına girdiğinde CPU sıcaklığı 51 dereceye kadar çıkıyor. Telefonda ağır işlemler yaptığınız zaman arka tarafta sıcaklığı bariz şekilde hissediyorsunuz.

Samsung Galaxy S21 Ultra Pil Performansı Nasıl ?

Kullanıcı açısından en önemli noktalardan biri de pil performansıdır. Galaxy S21 Ultra oldukça performanslı bir telefon olduğunu söyledik. Gerek oyun performansı, gerek Web deneyimi oldukça başarılı bir telefon. Peki bu kadar performanslı bir telefon pil tarafında nasıl ? Samsung, Galaxy S21 Ultra 5000 mAh kapasitesinde bir pil konumlandırılmış. Samsung telefonların genel özelliği telefonu ilk aldığınız zaman pil performansı oldukça başarılıdır. Ancak aradan geçen zaman zarfında pil performansı düşer. Bir günü zor çıkarır duruma gelir.

Galaxy S21 Ultra Pil Performansi
Galaxy S21 Ultra Pil Performansı

Galaxy S21 Ultra pil performansı yoğun kullanımda bile bir günü rahat çıkarıyor. Çok yoğun şekilde telefonu kullanmayan kullanıcılar için Galaxy S21 Ultra ikinci günü de rahatlıkla çıkaracak bir performans sunuyor. Makul değerlerde telefonu kullanan bir kullanıcısı için Galaxy S21 Ultra pil performansı oldukça tatminkar olacaktır. Ayrıca Güç tasarruf modu, pil tasarruf modu size pil konusunda katkı sağlayacaktır. Hızlı şarj destekleyen model, ayrıca kablosuz şarj desteği de Galaxy S21 Ultra modelinde mevcut. Yukarıda değindiğimiz gibi artık Samsung telefonlarda şarj adaptörü çıkmıyor. Bu modeli alırken bunu dikkate alın. Galaxy S21 Ultra modelinde sağlıklı bir şarj yapabilmek için 25W hızlı şarj destekleyen bir adaptör satın almanız yahut bulmanız gerekiyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra Kamera Özellikleri Nasıl ?

Bir çok kullanıcının merak ettiği soruya geldik. Galaxy S21 Ultra Kamera Özellikleri tatmin edici mi ? Yeterli derce de beklentileri karışılıyor mu ? Evet Samsung genel olarak “Ultra” adını verdiği modellerde kamera konusunda kullanıcıları tatmin ediyor. Galaxy S21 Ultra modelinde kamera özelliklerini biraz daha ileri taşımış diyebiliriz. Cihazda dört kamera bulunuyor. Ve ayrıca lazer otomatik odaklama sistemi ve LED flaşı görebiliyoruz.

Galaxy S21 Ultra Kamara Ozellikleri
Galaxy S21 Kamera Özellikleri

Galaxy S21 Ultra modelinde zom özellikleri oldukça geliştirilmiş. Samsung önceki modellerde ki zom yetenekleri pek başarılı olamamıştı. Ancak Samsung önceki modellerden ders çıkararak yakınlaştırma özelliklerini geliştirmeyi başarmış. Bunun için Galaxy S21 Ultra modeline iki tane telefoto koymuş. Her iki telefoto çözünürlüğü 10 Megapiksel. Ancak bu iki telefoto farlı görevler görüyor. Galaxy S21 Ultra da birincil telefoto 3 kat optik yakınlaştırma görevi görüyor. İkinci telefoto ise 10 kat yüksek optik zom görevi görebiliyor. Burada kısa mesafeli yakınlaştırmalarda birincil telefoto devreye giriyor. Yakınlaştırma artırıldığında ikincil telefoto devreye giriyor. Böylece optik zom özelliğinden kullanıcılar daha fazla yararlanabiliyor. Galaxy S21 Ultra da 100 kat yakınlaştırma yapıldığında detaylar daha net olarak görülebiliyor.

Galaxy S21 Ultra da düşük ışıkta çekimler oldukça başarılı. Samsung şirketinin renkleri canlı gösterme gibi bir alışkanlığı var. Normal renk tonlarından daha canlı renkleri sunma özelliği bu cihazda da devam ediyor. Bu özellik aktif olarak Instagram kullananların oldukça hoşuna gideceğini düşünüyoruz. Çünkü oldukça hoş fotoğraflar ortaya çıkıyor. Gece çekimlerinde gece modu sadece normal kamera da değil ultra geniş açılı kamerada çalışıyor.

Smasung Galaxy S21 Ultra Kamera Ozellikeri Nasil
Samsung Galaxy S21 Ultra Kamera Özellikleri

Kameralarda yakınlaştırma yaptığınızda canlılıkta kayıp yaşanmıyor. Makro çekimlerde oldukça başarılı bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Ancak hemen belirtelim kırmızı ve pembe gibi renklerde azda olsa patlama yaşayabilirsiniz. Bu noktada profesyonel modu kullanmak daha mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkacaktır. Galaxy S21 Ultra modelinde bir makro kamera mevcut değil. Ancak yine de çok yakınlaşarak çekimler yapılabiliniyor. Fakat bu çekimleri yapmak istediğinizde cihazı sabitlemenizi tavsiye ederiz.

Galaxy S21 Ultra ışığın düşük olduğu ortamlarda bile oldukça başarılı çekimlere imza atabiliyor. Arka plan bulanıklaştırma seçenekleri de oldukça başarılı şekilde yapılabiliyor. Bazı yorumlarda ufak kayıpların olduğu söylenmiş ancak bu çok abartılacak şekilde değil.

40 Megapiksel çözünürlükte selfie kamerası bulunuyor. Her türlü ışıkta oldukça başarılı olan kamera 4K video çekimleri de yapabiliyorsunuz. Samsung bu modelde de eğlenceli çekim modlara yer vermiş. Farklı kameralarla aynı anda çekim yaptığımız tek çekim modu bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ağır çekim modu da Galaxy S21 Ultra modeline eklenmiş. Cihazda çok fazla kameranın bulunması görüş açısını değiştirmekte oldukça faydalı olarak karşımıza çıkıyor.

Samsung video tarafında henüz tam olarak yaygınlaşmayan 8K çekim modu eklemiş. Ancak halen 8K video oynatacak cihazların yaygınlaşmaması. Bu özelliğin kullanıcılar tarafından pek kullanılacağını düşünmüyoruz. Ancak 4K tarafında 60 Kare hızında ki çekimler bizlerin oldukça işine yarayacak gibi görünüyor. Video tarafında Galaxy S21 Ultra oldukça başarılı bir performans sunuyor diyebiliriz.

Sonuç olarak Galaxy S21 Ultra tüm özelliklerini elimizden geldiğince ortaya koymaya çalıştık. Bu fiyata bu özellikler gerçekten alınır mı ? Sorusuna yazımızı okuduktan sonra daha detaylı araştırmalar yaptıktan sonra siz karar vereceksiniz. Ancak bizim düşüncemiz. Türkiye şartlarında hiç bir telefona 16 bin TL gibi fiyat verilmez. Sonuç olarak akılı telefonlarda yaptığımız rutin işler belli. Oyun oynamak, sosyal medyaya girmek, video izlemek bunları yapacak bir çok telefon var. Evet fiyatı dışında bize göre Galaxy S21 Ultra gerçekten bir kullanıcıyı fazlası ile tatmin edecek özelliklere sahip. Ancak fiyat konusu devreye girince işte burada biraz düşünmek gerek. 16 Bin TL oldukça yüksek bir rakam. Herkesin ulaşabileceği bir telefon olarak değil belli bir azınlığın kullanabileceği bir telefon olarak karşımıza çıkıyor.

Şayet akılı telefon fiyatları normalleşirse ve Galaxy S21 Ultra fiyatı da normal bandına inerse evet kullanım ve tasarım olarak geniş kitlelere ulaşabileceğini düşünüyoruz. Son olarak Galaxy S21 Ultra alıp alamamak tamamen size kalmış. Benim gücüm var. Son teknolojinin zevkini çıkarmak istiyorum. Diyen kullanıcılar için Samsung Galaxy S21 Ultra son teknolojiyi barındıran bir telefon.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu