YAŞAM

18 Mayısa Kadar Türkiye Tam Kapanmaya Geçti

Koronavirüs önlemleri kapsamında 3 hafta boyunca tam kapanmaya geçti. Bugün yapılan bakanlar kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Türkiye 17 Mayıs sabah 05:00 saatine kadar tam kapanma yaşanacağını açıkladı.

Nihayet günlerdir merakla beklenen soruların cevabını bugün aldık. Türkiye kısıtlamalar devam edecek mi ? Yoksa tam kapanmaya mı geçeceğiz sorularını soruyorduk. Ve bu soruların cevabını aldık. Türkiye tam kapanmaya geçti. Kısmi kapanma sonucu alınan göreceli olumlu sonuçlardan sonra bugün 29 Nisan tarihinden itibaren tam kapanmaya geçildi. Bundan sonra rakamların daha da düşeceği ön görülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı. Türkiye Tam Kapanmaya geçti

Alınan yeni “Tam Kapanma” önlemleri kapsamında artık sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Peki tam kapanma sürecinde neler yasaklandı ? Tam kapanma sürecinde hangi yasaklar geldi ? İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında tam kapanma sürecinde alınan kararlar.

  • 29 Nisan Perşembe akşam 19:00 başlayacak ve 17 Mayıs sabah 05:00 kadar devam edecek olan tam kapanmada kesintisiz olarak sokağa çıkma kısıtlaması geldi.
  • İçişleri Bakanlığı tarafından istisna tutulacak iş yerleri hariç tüm iş yerleri bu tarihlerde kapalı olacak.
  • Konaklama tesislerinde ki rezervasyonlar kısıtlamalarda istisnai olarak kabul edilmeyecek.
  • Şehirler arası yolculuklar tamamen izine tabii tutulacak. Şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışacak.
  • Tüm eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilecek. Uzaktan eğitime geçilecek.
  • Zincir marketler Pazar günleri hariç diğer günler izin verilen saateler de açık olacak.

Yeni açıklanan tedbirler kapsamında yukarıda ki önlemler alınacak. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanması beklenen genelgelere göre kısıtlamaların detaylarını öğreneceğiz. Ancak bu aşmada alınan tam kapanma kararıyla ve aşılamada ki hızlanma koronavirüs belasını azaltmaya yarayacaktır.

26 Nisan Türkiye Koronavirüs Tablosu

Bugün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin beklediği kararı açıkladı. Türkiye 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanmaya geçti. Tam kapanma kararından sonra gözler 26 Nisan koronavirüs tablosuna çevrildi. Acaba bugün koronavirüs tablosu nasıl oluştu ? Vaka sayıları düşüyor mu yoksa artıyor mu ? Vefat sayıları ne kadar oldu ? sorularına da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi ve 26 Nisan Koronavirüs tablosunu açıkladı.

26 Nisan Koronavirüs Tablosu vaka sayıları düşmeye devam ediyor.

Son 24 saat içinde 268 bin 893 test yapıldı. Yapılan testler sonucu toplam 37 bin 312 kişinin testi pozitif çıktı. Yine açıklanan tabloya göre son 24 saat içinde koronavirüs salgınından dolayı hayatını kaybeden vatandaş sayımız 353 oldu. 26 Nisan tarihi itibariyle karantina süresi dolan ve iyileş hasta sayısı 48 bin 27 kişi oldu. Böylece toplamda iyileşen hasta sayımız 4 milyon 121 bin 671 kişiye yükseldi.

Türkiye’de ki bu sayıların “Tam Kapanma” kararı sonrası daha da düşeceği ön görülüyor. Bazı uzmanlar 15 günlük tam kapanma kararının yetersiz olduğunu. Bu sürenin 28 gün olması gerektiğini vurguluyor. Ancak bazı uzmanlarda 15 günlük tam kapanma kararında sayılarının düşmesi konusunda yeterli olacağını savunuyor. Yaz ayalarına girerken. Koronavirüs vaka saylarının düşmesi ve tam olarak açılma sürecine girmenin için bugün alınan tam kapanma kararının çok önemli olduğu her kesim tarafından kabul ediliyor.

Tüm Koronavirüs Aşıları Etkilidir

Bu arada Haber Türk kanallında Fatih Altaylı’nın sunduğu programa katılan Prof. Dr. Necmettin Ünal aşılar konusunda herkesi uyardı. Sanal dünyada aşılar konusunda çok yanlış bilgilerin dolaştığını dile getiren Prof. Dr. Ünal tüm aşıların etkili olduğunu. Bir basamak aşağı bir basamak yukarı tüm aşılar korumaktadır. Sırası gelen tüm vatandaşlarımız aşılarını olsun şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Necmettin Ünal Tüm Korona Aşıları etkilidir.

Aşılar konusunda son günlerde yapılan yorumlara değinen ve “Aşı olanlarda ölüyor” gibi yorumlara açıklık getiren Prof. Dr. Necmettin Ünal bu kişilerin genel olarak birinci aşısını olduktan bir gün sonra Covid-19 olmuş olanlar, ya da kronik ve bağışıklık sistemleri düşük olan vatandaşların olduğunu vurgulayarak. Aşı olanlarında koronavirüs nedeni ile hayatını kaybettiği söylemlerinin yanlış olduğunu dile getirdi. Tüm aşıların korucu olduğunu ve sırası gelen tüm vatandaşlarımızın aşı olmalarının önemli olduğunu dile getirdi.

Son zamanlarda özellikle aşı olan vatandaşların da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları gündeme geliyordu. Aşılarının koruyuculuk oranları tartışma konusu yapılıyordu. Prof. Dr. Necmettin Ünal yaptığı bu açıklamayla aslında doğru bilenenlerin yanlış olduğunu ortaya koymuş oldu. Şuan için Koronavirüs salgınına karşı en büyük silahımızın aşı olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Tam kapanma kararı sonrası yeterli aşılama yapabilirsek. Ve alınan kapanma kararını tam olarak uygulayabilirsek. Bu salgında bizde bir adım öne geçebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu