NASIL YAPILIR

Açılmayan Android Telefonlara Format Atmak

Evet arkadaşlar faydalı bilgiler köşemizde yine sizlere yararlı olabileceğini düşündüğümüz bir konu ile karşınızdayız. Sanırız akılı telefon kullanmayan artık yotur hemen hemen herkes artık akılı telefon kullanmaya başladı kullanmayanlarda yakın gelecekte kullanacaktır eminiz. Madem ki herkes akılı telefon kullanıyor bizlerde akılı telefonlarla ilgili faydalı bilgileri verelim ki kullanıcılar telefonlarındaki ufak arzlarda hemen telefoncuların kapısını çalmasın istiyoruz.

Türkiye’de genel olarak Android işletim sistemine sahip akılı telefonlar kullanılıyor. Android telefonların seçilmesinde en büyük neden iOS yani iPhone telefonlara göre maddi olarak daha avantajlı olması diyebiliriz markası ne olursa olsun üzerindeki işletim sistemi android’se arkadaşlar birazdan anlatacağımız sorunu yaşayanlar bu yazımızı okuyarak sorunlarından kurtulacaktır. Evet sorunumuz telefon kapandı ve açılmıyor peki ne yapacağız pilini söküp takacağız yaptık yine açılmıyor acaba şarjı mı bitti şarja takıyoruz hiç bir hareket yok acaba telefoncuya mı gitsek yoksa bir bilen arkadaşlara mı göstersek bunların hepsi bir seçenek arkadaşlar ancak şuan anlatacağım yöntemi denemeden bu seçeneklere başvurmayın büyük ihtimalle telefonunuzda fiziksel bir arza yoksa yazılımsal olarak çökmüş olabilir evet yazılım çöken android telefonlar genel olarak açılmaz fiziksel hiç bir tuşa tepki vermez. Ekran tamamen kapanmıştır bizde size bu yazımızda Ekranı açılmayan telefona format atmayı anlatmaya çalışacağız aslında sanıldığı kadar zor ve korkulacak bir olay değildir daha önce sizlere Android telefonlara nasıl format atılır yazımızda telefon açıkken çok kolay şekilde formatlamayı anlatmıştık şimdi ise Açılmayan telefona nasıl format atılır anlatacağız.

Öncelikle telefonumuzun şarjının dolu olduğundan emin olalım şayet emin değilsek telefonumuzu şarja takıp bir yarım saat bekleyelim ki telefonumuz yapacağımız işlem sırasında bizi yarı yolda bırakmasın çünkü yetersiz şarjı olan telefonlarda yapacağımız işlem yarıda kalabilir ve bizi hayal kırıklığına uğratabilir hayal kırıklığına uğramak istemiyorsak biz önlemimizi alalım, önlemimizi aldıktan sonra telefonumuza hard format atmaya geçebiliriz öncelikle telefonumuzun modeline göre bu işlem farkılık gösterebilir ancak Android telefonlar genel olarak aynı mantık üzerine kuruludur.

Ses Açma + Güç Tuşu + Home Tuşu’na aynı anda basılı tutun bu kombinasyon farklı telefon modellerinde farklı olabilmektedir mesela
Ses Kısma + Güc Tuşu + Home Tuşuna basmak gibi Yahu da
Ses Açma Tuşuna basılı tutun Güc Tuşuna basın ve bekleyin
Bu kombinasyonlardan biri ile Format atma akranına ulaşacağız arkadaşlar Format atma ekranına karşılayacak
Biz seçeneklerden ” Wipe data/ Factory Reset ” seçeneğini seçeceğiz peki bu seçeneğe nasıl geleceğiz güzel soru tabii ki ses açma ve kısma tuşlarını kullanarak seçenekler arasında gelip gidebiliriz arkadaşlar.
Ve bizim karşımıza bir uyarı çıkacak “yes- delete all user data” seçeneğini seçiyoruz
Akılı telefonumuz kısa bir kurulum yaptıktan sonra en son aşama olarak arkadaşlar “reboot system now” seçeneği ile telefonu tekrar başlatıyoruz tebrikler akılı telefonunuza hart format atmış oldunuz telefonunuzda fiziksel herhangi bir arza yoksa ekran da vs yada anakart da yazılımsal bir hata söz konusu olduğu için açılmıyorsa arkadaşlar bu yöntemi deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. merhaba cihazım s4 mini cihazın şifresi unutulduğu için hard reset attım. hard reset sırasında gerekenden fazla uzun sürdü. reboot system now dediğimde ise kapandı. uzun süre bekledim ama açılmadı. cihazın bataryasını çıkarıp taktım ama yinede açılmadı. şarja taktığımda ise hiçbir tepi yok. bunun sorununu öğrenebilirmiyim acaba?

    1. Hard Reset kısımın da büyük ihtimal telefon tam olarak reset atmadan reboot system now dediğiniz için telefonunuz açılmıyor olabilir. Konu da anlatılan adımları uygulayarak tekrar hard reset atmayı deneyiniz. Bunu yaparken bir telefonunuzun şarjının dolu olduğundan emin olun emin değilseniz bir süre telefonu şarj da bekletin. Bu konuda ki adımları takip ederek anlatılanlara göre hard reset atmayı deneyin bu adımları uyguladım ancak yine olmadı diyorsanız telefona tekrar yazlım yükleyerek sorunu çözmeyi deneyin yazılım yükleme hakkında bilginiz yoksa “Android telefonlara Orjinal (Stock) ROM Yükleme” konusuna göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu