NASIL YAPILIR

Akılı Telefonum Yavaş Şarj Oluyor Ne Yapabilirim

Akılı telefon kullananların bir süre sonra başına gelen kaçınılmaz son telefonun yavaş şarj olma sorunu arkadaşlar telefonum çok yavaş şarj oluyor sorusunu yanı amanda tabletim çok yavaş şarj oluyor diye de soran arkadaşlarımız var telefonun yavaş şarj olma soruna ve çözümlerine beraber bakalım

telefonum yavaş şarj oluyor teknoaraci

Akılı telefon kullananların en büyük derdi şarjın çabuk bitmesidir şarjım çabuk bitiyor diyenlerin yanında batarya yavaş doluyor sorununu yaşayanlarda azımsanmayacak derece vardır peki akılı telefonların neden şarjı yavaş dolar, şarj olmada hangi faktörler etkilidir. Biz akılı telefonumuzu nasıl hızlı şarj edebiliriz. Tüm bu soruların cevaplarına bakalım.

Akılı telefonunuzun batarya kapasitesi büyükse hele benim telefonum gibi 5.100 mAh değerinde ise şarj etme süreniz epeyce uzayabiliyor bir de bunun üzerine bazı sorunlar eklendi mi telefonun prizde kalma süresi artıkça artıyor bunda en büyük etken biz kullanıcılar yanlış akılı telefon kullanmamız oluyor özelikle şarj konusunda bulduğumuz adaptör ve kabloyla telefonumuzu şarj ediyoruz en büyük hata bu arkadaşlar sakın sakın telefonunuzun kutusundan çıkmayan adaptör ve kablo dışında telefonunuzu başka kablo ve adaptörlerle şarj etmeyin bunu yaptığınızda doğal olarak şarj süreniz uzayacaktır çünkü her telefonun adaptörünün çıkış gücü farklıdır. Şayet akılı telefonunuz yavaş şarj oluyorsa adaptörü kontrol edin mümkünse aynı modelli kullanan bir başkasından orijinal adaptör alıp telefonunuz şarj olama süresini gözlemleyin sizin adaptörünüze göre daha kısa sürede ise kötü haber adaptörün bozulmuş olabilir.

Yavaş Şarj Olan Telefonların Kablo Kontrolü

Adaptörü kontrol ettiniz herhangi bir sıkıntı bulamadınız hata bir başka orijinal adaptörle denediniz ve sorun yok o halde ikinci bakacağımız konu kablo arkadaşlar kablonuz da herhangi bir ezilme gibi sorun varsa kablon temas sıkıntısı çekiyor olabilir kablonuz da adaptör gibi farklı yöntemlerle kontrol edin sıkıntı kabloda ise yine orijinal kullandığınız telefonun kablosunu alarak sorunu çözebilirsiniz. Orijinal bir kablo kullanmadığınız taktirde hızlı şarj özelliği olan akılı telefonunuz dahi olsa olduğundan kat ve kat yavaş şarj olacaktır bunu unutmayın şayet telefonunuzun saatlerce prizde kalmasını istemiyorsanız orijinal kullanma kılavuzunda ki değerlere sahip kablo ve adaptör telefonunuzu hızlı şarj etmede ilk kural olarak karşımıza çıkıyor.

Telefonunuzun şarj girişini kontrol edin

Adaptör ve kabloda herhangi bir sıkıntınız yok ama yinede hızlı şarj edemiyorsanız telefonunuz şarj girişini kontrol ediyoruz zaman içinde şarj giriş kısımı açıkta olduğundan dolayı tozlanma ve kirlenme yapabiliyor şayet şarj girişinde herhangi bir kirlenme varsa şarj kablosunun girişi telefonunuza tam olarak temas etmeyecektir doğal olarak telefon daha uzun süre şarjda kalacaktır. Telefonunuzun şarj giriş kısımını kontrol ederek gördüğünüz kirleri ve tozları kulak temizleyin çöpü ile bastırmadan temizlemeye çalışın kir ve tozdan temizlenen telefonun şarj giriş kısmı kablo ile daha iyi temas edecek ve daha hızlı şarj olacaktır.

Telefonunuzun Bataryasını Kontrol Edin

Tüm bunları yaptığınız halde hala yavaş şarj olan bir telefonum var diyorsanız bir de bataryanızı kontrol edin. Zaman içinde akılı telefon bataryaları güçlerini kaybeder ve performansları düşer telefonunuz şarj ettiğiniz halde ani olarak kapanıyor ve şarjı bitiyorsa büyük ihtimalle bataryanızın kullanım süresi bitmiştir. Telefonunuzun arka kapağı açılabiliyor ve batarya değişebiliyorsa sıkıntı yok kendiniz alacağınız orijinal bir batarya ile sorunu çözebilirsiniz ancak gömülü batarya dediğimiz açılmayan kapaklı telefona sahipseniz servis yolu göründü demektir bataryanızı serviste yada bir telefoncuda değiştirmek zorundasınız.

Yavaş Şarj Olan Telefonda Yazılımı Kontrol Edin

Yakın zamanda yeni bir yazılım ROM yüklediğinizse telefonunuza şarj sorunları yaşayabilirsiniz yüklediğiniz ROM aşırı derecede şarj tüketiyor olabilir. Yani telefonunuza yüklediğiniz ROM sorunlu olabilir. Tekrar android orijinal ROM dosyasını telefonunuza yükleyerek hızlı şarj sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Telefonunuzu Şarj Ederken Uygulamları Kapatın

Telefonum yavaş şarj oluyor diyorsanız şarj ederken telefonunuzda ki uygulamaları kaptın. Bir taraftan telefonunuz şarj olurken arka planda ki uygulamalar şarj tüketmeye devam edecektir mümkünse bizim tavsiyemiz telefonunu uçak moduna alarak şarj etmenizdir akılı telefonların uçak modun da daha hızlı şarj olduğu bilinmektedir. Telefonunuzla acil bir işiniz yoksa telefonunu uçak moduna alarak arka planda ki uygulamaları kapatarak daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Telefonum yavaş şarj oluyor konusu hakkında sizde görüşlerinizi yorumlar kısımından bizlerle paylaşabilirsiniz

Telefonum Kasıyor ve Donuyor Ne Yapmalıyım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu