ANDROİD

Android 12 Ekran Görüntüleri Sızdırıldı

Google tarafından geliştirilen ve iOS işletiminin en büyük rakibi Android yeni güncellemesi Android 12 ekran görüntüleri sızdırıldı. Yeni Android 12 güncellemesi ile her şey baştan sona değişecek gibi görünüyor.

XDA tarafından sızdırılan ekran görüntülerine göre bildiğimiz Android 12 tamamen değişiyor. Mobil işletim sistemi deyince akılara gelen iki işletim sisteminden biri olan Android her geçen sene üzerine koyarak gelişmeye devam ediyor. Google tarafından ilk çıktığı dönemlerde oldukça eleştiri alan Android işletim sistemi aradan geçen zamanda gelişti ve geliştikçe yenilikleri bünyesine taşımaya devam etti. Açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android geliştiricilere sunulmak için her yıl ön izleme sürümü yayınlanıyor. Android geliştiricilere özel olarak çıkardığı bu ön izleme sürümü sayesinde Android 12 nasıl olacak bizlere bir fikir veriyor. Android 12 ön izleme sürümü yayınlanmadan XDA tarafından Android 12 ekran görüntülerine ulaşıldı.

Android 12 Ekran goruntuleri sizdirildi

Google Android işletim sisteminin tam sürümü çıkmadan akılı telefon üreticilerinin kendilerini hazırlamaları için kaynak kodlarını ve belgeleri Android 12 güncellemesi çıkmadan paylaşıyor. İşte XDA bu dokümanlara Google daha paylaşmadan ulaşmayı başardı. Ve ortaya Android 12 Ekran görüntüleri olduğu iddia edilen görüntüler çıktı.

Android 12 Ekranı Bu Şekilde Görünecek

Sızdırılan Android 12 Ekran görüntülerine göre Google Android 12 bildirim panelinde değişikliğe gitmiş. Tasarım olarak daha önce şeffaf olan arka plan gri-bej karışımı bir renk almış. Ancak bu renk tasarımının koyu mod tasarımında değişeceğine kesin gözle bakılıyor. Bildirim panelinde konuşma bildirimleri ile mesajlaşma bildirimleri birbirinden net şekilde ayrılmaya devam ediyor. Android 12 bildirim panelinde üst kısımda yer alan hızlı ayarlarda değişikliğe gidilmiş. Buna göre hızlı ayarlarda yer alan 6 ayar sayısı 4 indirilmiş ve simgeler büyümüş.

Android 12 bildirim paneli goruntuleri

Android 12 en büyük değişikliklerden biri de Gizlilik özelliğinde olacak. Buna göre bir mobil uygulama mikrofon yada kamerayı kullanmaya başladığı zaman sağ üst köşede simgesini göreceğiz. Peki bu ne işimize yarayacak. Kamara ya da mikrofon simgesine dokunduğumuz da Android 12 bize hangi uygulamanın kamara ya da mikrofonu kullandığını gösterecek.

Android 12 gizlilik ayarlari ekran goruntusu

Google Android 12 güncellemesi ile gizlilik ayarlarına daha fazla önem veriyor görünüyor. Android 12 gizlilik ayarlarına göre kamarayı, mikrofonu ve konum bilgilerine erişimi tamamen kapatabileceğiz. Daha önce bu işlemi Geliştirici Seçenekleri ayarlarından “Sensörler Kapı” ayarlarından yapabiliyorduk.

Android 12 Wiget‘lar üzerinde de düzenlemeye gitmiş. Buna göre Android 12 ekranında “Görüşmeler” adı altında bir Widget görebiliriz. Bunun gelişmiş bir kişi kısa yolları olduğunu düşünebiliriz.

Tüm bu özelliklerin kesin olarak Android 12 güncellemesi ile geleceğini söylemek imkansız. Bu özelliklerin şuan için sadece sızdırılmış bir haber olduğunu unutmamak gerek. Google Android 12 geliştirici ön izleme sürümünü bizlere sunduğunda bu haberde verdiğimiz özelliklerin bir kısmının çıkarıldığını ya da başka özelliklerin eklendiğini görebiliriz. Bu özellikleri görmek için Google Android 12 geliştirici öz izleme sürümünü çıkaracağı günü beklemek zorundayız. Mart yada mart ayı sonuna doğru Android 12 özelliklerini daha net olarak görebileceğiz.

Kaynak
xda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu