Mobil Teknoloji

Android telefonlara Orjinal (Stock) ROM Yükleme

Bugün faydalı bilgiler bölümüzde android telefon kullanıcıları için oldukça gerekli bir konuyu ele alacağız. Orjinal yani Stock ROM yükleme Stock ROM nasıl yüklenir neden Stock ROM yüklemek zorundayım gibi soruların cevabını da yazımızın içinde bulacaksınız.

Sevgili Dostlar telefonunuz hata vermeye başladı ve siz oturdunuz intrnet başına ya ben nasıl bu sorunları giderim diye bir araştırma yapıyorusunuz ve karşınıza devamlı olarak Stock ROM yükle diye birşeyler çıkıyor ala ala bu ROM nedir nasıl yüklenir diye sorular kafanızda oluşmaya başladı değil mi sagolsunlar bizim teknoloji sitesi editörleri sadece Google Amcaya çalıştıkları için kullanıcı neyi ister neyi bekler pek önemsemezler kafanızın karışması doğal ya kısa kısa sanki herkes ROM yüklemeyi biliyor gibi anlatırlar yada yüzeysel sadece başlık atıp geçerler hal böyle olunca aman dikkat elinizdeki sorunları çözelim derken telefonunuzdan olmayın ROM atmak öyle basit bir olay değildir.

Sevgili Dostlar, Android telefonlara ROM yüklemek demek işletim sistemini yeni baştan kurmak demektir. Telefonum çöktü sözünü duymuşunuzdur işte telefondum çöktü demek işletim sistemi çöktü demektir ve genel olarak bu gibi durumlarda en yakın servis yada telefoncuya başvuru yapılır. Tabii teknoloji canavarı olup servis yada telefoncuya para vermek istemeyenler işletim sistemini tekrar telefonlarına kendi çabaları ile yükler bu yazıda ilk defa bu işlere girecek dostlara bir rehber olması için bu makaleyi yazıyoruz burada yapacağınız işlemlerden TeknoAracı.com sorumlu olmaz çünkü beceremseniz telefonu mecbur servise götürme zornda kalabilirsiniz onun icin makalede anlatılan sıralamyı tam çözmeden android telefona rom atma olayına girmeyin arkadaşlar.

Android telefolara Odin programıyla ROM atacağız ilk yapmamız gereken PC bazı yazılımları indirmek bunlar

Odin-3-ROM-yükleme-teknokurdu
Odin-3-ROM-yükleme-teknokurdu

Ojinal (Stock) ROM

Odin 3 Programı

Windows Sürücüleri

Bunları bilgisayarımıza indirdikten sonra telefonumuzu bir müdet şarja takın ROM yüklenirken şarj bitmesini istemeyiz yarım saat yada bir saat telefonunuz şarj da kaldıktan sonra USB kablosu ile telefonunuzu PC bağlayın tabii yukardaki Odin Programını sürücüleri ve Orjinal (Stock) ROM indirdiğinizi varsayıyorum peki bunları nereden indireceğiz be abi diyeneleri duyar gibiyim merak etmiyin yazının sonunda linklerini vereceğim.

resimde gördügünüz gibi Odin 3 programında AP butonuna tıklıyoruz açılan pencereden indirdiğimiz Orjianal (Stock) ROM dosyasını seçiyoruz tabii telefonumuz USB kablosu ile PC bağlı duruma Odin programı bir süre kontrol edecek ve sorunsuz yükleme oldu ise Checking Md5 finshed Successfully yazısını göreceksiniz.

odin ile rom yükleme 2 teknoaracı

Yukardaki gibi yazıyı gördükten sonra son kısımda START butonuna basarak Orjinal ROM’un android telefonunuza yüklenmene başlayacaksınız hepisi bu kadar arkadaşlar evet biraz karışık biraz zor gibi geldi biliyroum ama önemli olan bir kere dikkatlice bu işlemi yaptıktan sonra artık ROM atmak sizin için çocuk oyuncağı olacak bundan eminiz. Yapmanız gereken anlatığımız adımları ilk ROM atma deneyimizde dikkatli olarak okumak ve uygulamak. Şimdi bu nokta arkadaşlar bazen ROM atarken başarsız olabilirsinz bu daha önceki ROM dosya artıklarının halen telefonunuz da kalmaasından dolayı bunun icin biz ne yapıyoruz işimizi garantiye alıyoruz ve Android telefona ROM atmadan önce telefonumuzda ki tüm artık dosyaları ve verileri siliyoruz bunun için ne yapıyoruz

Telefonumuzda Ses Açma Tuşu + Home Tuşu + Güç tuşuna aynı anda basarak telefonu açıyrouz ekranınızda aşağıda ki resimde ki gibi yazılar gelecek..

android telefonlarda rom atma teknoaracı

Biz bu ekrana Recovery Mod diyrouz ve bu ekrandan ses açma ve kısma tuşları ile hareket ederek ” Wipe Data/Factory Reset” ve ” Wipe Cache Partion” seçenekleri ile telefonumz da k tüm artık dosyaları sildikten sonra en son ” reboot system now” seçeneğine tıklayarak telefou başlatıyoruz ve ROM atma işlemine geçiyrouz
En son olarak arkadaşlar yukarda bahsettiğimiz dosyalar indirebileceğiniz linkler


Ojinal (Stock) ROM İndirme Sitesi
Odin3 Programı indirme sitesi

Geçmiş olsun sevgili Dostlar, android telefonlara ROM atama işlemini bitirdik. Evet dediğim gibi biraz zor biraz karmaşık gelebilir ama iyi okur anlayarak yaparsanız ilk seferden sonra çok rahat şekilde ROM atma işlemlerini yapabileceksiniz. Android telefonlara rom atma konusunda fikirlerinizi bizimle yorumlar kısımından paylaşbilirsiniz arkadaşlar.

Açılırken Samsung yazısında kalan telefonlara çözüm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu