ANDROİD

Android Telefonlarda Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak

Android telefonlarda arka planda bizden gizli olarak çalışan uygulamaları kapatarak. Pil tüketimini minimum seviyeye indirebileceğinizi biliyor musunuz ? Evet Android telefonlar da arka planda bizden habersiz sesiz sedasız çalışan bir çok uygulama sizin şarjınızı sömürüyor. Peki Android telefonlarda arka planda çalışan uygulamalar nasıl kapatılır ?

Günümüz telefonları ne kadar gelişirse bir o kadar şarj tüketimi artıyor. Markalar bazı modellerinde büyük kapasiteli bataryalar tercih etse de genel olarak amiral gemisi dediğimiz telefonlar da daha düşük batarya kapasiteleri görüyoruz. Doğal olarak gelişen ve birer cep bilgisayarı rolünü üstlenen Android telefonlar. Şarj süresi olarak bizi yarı yolda bırakabiliyor. Üretici firmalar bu duruma çözüm getirmeyince doğal olarak çözümü biz kendimiz arar duruma düşüyoruz.

Android telefonlarda arka planda çalışan uygulamaları kapatma

Sizde batarya sürenizden ve bir gün gitmeyen şarjınızdan şikayet ediyorsanız. Belki de bunun sebebi arka planda çalışan android uygulamaları olabilir. Bu uygulamaları kapatarak. Şarj sürenizi uzatabilirsiniz. Gün boyu arka planda çalışan uygulamalar telefonumuzun daha işlevsel olmasını sağlıyor olabilir. Ama günün sonunda bize lazım olan pil süresinden çaldıkları bir gerçek. Arka planda çalışan uygulamalar aşırı pil tüketimine neden olabilir. Android 9 ile birlikte arka planda çalışan uygulamalara sınırlama koyarak. Pil süresini uzatabileceğiniz güç yönetim özellikleri bulunuyor. Bunun için yapmanız gereken “Geliştirici Seçeneklerini” devreye sokmak olacak. Şimdi arka planda güç tüketen android uygulamaları nasıl kapatacağımızı adım adım anlatalım.

Android Telefonlarda Geliştirici Seçeneklerini Aktif Etme

Öncelikle Android telefonumuzda Geliştirici Seçeneklerini aktif etmekle işe başlayalım. Belki bir çok android telefon kullanıcısı nasıl aktif edeceğini bilir. Peki ya bilmeyen Android telefon kullanıcıları ne olacak. Elbette bizler onlar için Geliştirici Seçenekleri Android telefonlarda nasıl aktif edilir anlatacağız. Geliştirici Seçeneklerini aktif etmek sadece pil tüketimini azaltmak için yapacağımız ayarlar için değil. Bir çok ayarı yapmamızı sağlar. Pil tüketimini azaltmak ve bir çok ayarı yapmamızı sağlayacak. Bu özelliği açmak için aşağıda ki adımları uygulayın.

Android telefonlarda geliştirici seçenekleri nasıl açılır.
 • Telefonunuzda Ayarlar Kısımına Giriş Yapın.
 • Telefon Hakkında menüsüne ulaşın.
 • Yazılım Bilgileri kısmından Yapım Numarasını üst üste tıklayın.
 • Yeteri kadar tıklama yaptığınız da açılan kısma telefon şifresini girin. ( Şifre istemeye bilir. ) Şifre isterse telefonunuzun PIN kodunu girin.
 • Daha sonra telefon menüsüne tekrar giriş yapın. “Geliştirici Seçenekleri” menüsü aktif durumda olduğunu göreceksiniz.

Geliştirici Seçeneklerinden Android Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Evet Android telefonumuzda “Geliştirici Seçeneklerini ” aktif ettik. Artık arka planda çalışan ve telefonumuzun pilini ve belleğini tüketen uygulamaları kapatmaya geldik. Aşağıda ki adımları uygulayarak telefonunuz da aşırı pil tüketen uygulamaları görebilirsiniz. Bu uygulamalardan kapattığınız zaman telefonunuza zarar vermeyecek uygulamaları kapatarak. Pil süresini maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Arka planda çalışan ve gün boyu şarjınızı tüketen uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

Android telefonlarda geliştirici seçeneklerinden arka planda çalışan uygulamaları kapatma
 • Telefonunuz da Ayarlar menüsüne giriş yapın.
 • Karşınıza gelen pencereden ” Çalışan Servisler” kısmına giriş yapın.
 • Karşınıza gelen pencerede arka planda çalışan uygulamaların listesini göreceksiniz.
 • Arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaya tıklayın ve durdurun.

Geliştirici Seçenekleri üzerinden arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu benim kafamı karıştırdı. Daha basit bir yöntem yok mu ? diyenler için farklı basit bir yöntemden bahsedelim. Bunun için telefonunuzun pil kullanım menüsüne girmeniz gerekiyor. Bu yöntem de geliştirici seçenekleri ile uğraşmadan direk olarak Pil Kullanım sekmesinden arka planda aşırı pil tüketen uygulamaları kapatabilirsiniz. Aşağıda ki adımları takip ederek tabii…

 • Telefonunuzda Ayarlar menüsüne giriş yapın.
 • Cihaz Bakım menüsüne gidin.
 • Karşınıza gelen pencereden hangi uygulamanın pilinizi ne kadar tükettiğini görebilirsiniz.
 • Pil kullanımını aşırı artıran uygulamayı kapatmak için uygulamanın üzerine tıklayın ve durdur tuşuna basın.

Evet bu yöntem uğraşmak istemeyen Android telefon kullanıcıları için daha basit bir yöntem olabilir.

Mobil Cihazlarda Pil Tüketimini Artıran Unsurlar

Arka planda çalışan uygulamalar kadar pil tüketimini artıran farklı unsurlarda söz konusu olabilir. Bu unsurlar mobil cihazının aşırı pil tüketimine neden olur. Peki nedir bu unsurlar.

 • Ekran Parlaklığı : Muhakkak bu noktayı artık hemen hemen tüm mobil cihaz kullanıcıları biliyor. Ekran parlaklığı ne kadar fazla olursa pil tüketimi o kadar fazla olacaktır. Ekran parlaklığınızı artırdığınız zaman ya da aydınlık yerlerde bulunduğunuz zamanlar da mobil cihazınız ekran parlaklığını otomatik olarak açacaktır. Ve doğal olarak pil tüketiminiz artacak. Ekran parlaklığını kontrol etmeyi unutmayın.
 • Wi Fi Aramaları : Mobil cihaz sürekli olarak Wi Fi araması yapması pil tüketimini artıracaktır. Bizim size önerimiz Wi Fi bağlantısı yapmadığınız durumda mobil cihazlarda Wi Fi özelliğini pasif hale getirmeniz.
 • Bildirimler : Mobil cihazlarda pil tüketimini artıran diğer bir faktör bildirimlerdir. Sürekli gelen bildirimler. Ekranın titremesini, sesin çalışmasını sağlayarak pil tüketimini artırmaktadır. Kullanmadığınız uygulamalardan gelen bildirimleri kapatmanız pil tüketimini azaltmak için faydalı olacaktır.
 • Cihaz Güncellemesi : Güncellemeler tartışmalı bir konu olsa da belirtmek isteriz. Bir çok uzamana göre güncel bir cihaz kullanmak pil tüketimini azaltır. Çünkü güncellemeler mobil cihazın daha verimli çalışmasını sağlamak için yapılmaktadır. Ancak bazen de öyle güncellemeler geliyor ki pil tüketimini artırabiliyor. Ancak siz yine de güncellemeleri ihmal etmeyin. Ve cihazınızı güncel tutmak için gelen güncellemeleri yükleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu