ANDROİD

Android Telefonlarda SD Kartı Dahili Hafıza Olarak Kullanma

Android telefonlarda SD Kartı dahili hafıza olarak kullanma işlemi nasıl yapılır ? Android telefonlarda dahili hafızayı artırma yöntemi SD kartı nasıl dahili hafıza olarak kullanabilirim sorularının cevabını bugün makalemizde beraber göreceğiz.

sd karti dahili hafiza karti olarak ayarlama

SD Kartı dahili hafıza olarak kullanabilme özelliği Android 6 ile geldi. Birçok Android telefon kullanıcısı dahili hafıza yetersizliği sorununa çözüm bulmuş oldu. Kaliteli bir hafıza kartı alarak dahili depolama alanı olarak kullanmak mümkün. Peki bu işlem nasıl yapılır. Elimizde kaliteli ve yüksek kapasiteli bir sd kartı var ve biz bunu dahili depolama alanı olarak biçimlendirmek istiyoruz. Bu işlem mümkün mü ? Bu sorunun cevabı Evet dahili depolama alanı olarak SD Kart kullanabilirsiniz.

Peki neden SD Kartı Dahili Depolama alanı olarak kullanma ihtiyacı duyuyoruz. Günümüz Android telefonları bir çok yönden gelmiş durumda artık eskisi gibi düşük RAM yada düşük dahili depolama alanı sunmuyor. Ancak halen düşük bütçeye sahip andoroid telefonların dahili hafızası yeterince yüksek değil. Ya da halen yeni bir telefon almamış eski telefonunu kullananlar düşük dahili hafıza sorunundan şikayet ediyor. Bu sorunun onların yeterince uygulama yüklemesine engel oluyor. Yada telefonunun bir süre sonra yetersiz hafıza uyarısı vermesine neden olabiliyor.

hafiza kartini dahili hafiza olarak kulanma

Halen 8 GB dahili hafızası olan telefonları kullananlar olduğunu düşündüğümüz zaman, bu sorunun bu kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. 8 GB dahili hafızaya sahip bir telefonun yarısı işletim sistemi tarafından kullanılır. Bu da kullanıcıya 4 GB boş alan demek ve program uygulama oyun sosyal medya uygulamaları telefonuna yüklemek isteyen kullanıcıları zorlar. İşte bu aşamada dahili hafızası düşük olan kullanıcıyı kurtaracak SD Kartı dahili depolama alanı yapma devreye girer. İşte bizde Tekno Kurdu olarak SD Kartı dahili hafıza olarak biçimlendirme ve kullanmayı anlatacağız.

İlk defa yapan birine biraz karmaşık zor gelebilir. Ancak burada ki açıklamaları okuyarak adım adım gittiğinizde sizde SD Kartınızı dahili hafıza olarak kullanabileceksiniz. O halde başlayalım.

SD Kartı Depolama Alanı Olarak Kullanma

SD Kartı dahili depolama alanı kullanma özelliği bir çok telefonda kapalı olarak geliyor. Android 6 ve sonrası işletim sistemlerinde hafıza kartını dahili depolama alanı kullanma özelliğinin geldiğini söylemiştik. Biz burada yapacağımız işlem hafıza kartını bilgisayar üzerinden biçimlendirme yaparak dahili depolama alanı olarak kullanacağız. Normalde birçok android telefonda SD Kartı biçimlendir olarak çıkan özelliği biz bilgisayar da farklı bir yöntem ile biçimlendirerek hafıza kartını dahili depolama alanı olarak kullanacağız.

Öncelikle ADB Programını, ADB sürücülerini ve telefonumuzda Hata Ayıklama özelliğini açmamız gerekiyor.

adb-setup r29.0.2 Sürümünü İndir verdiğimiz linkten ADB programını indirip bilgisayarınıza kurarak işlemin ilk aşamasını gerçekleştiriyoruz.

İkinci adım olarak Hata Ayıklama Özelliğini Aktif Etme bunun için telefonunuz da Ayarlar kısımına giriş yapın Cihaz hakkında bölümüne “Şimdi bir geliştirici siniz” diyene kadar basmaya devam edin genelde 7 kere basmak yeterli olacaktır. Tekrar Ayarlar bölümüne dönüş yapın. Ve geliştirici seçeneklerine dokunun ve “USB Hata Ayıklama” seçeneğini aktif edin.

Hafıza Kartını Dahili Depolama Alanı Olarak Biçimlendirme

Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Klavye den “Win +R” basarak cmd.exe yazıp ENTER tuşuna basın. Diğer bir yol ise başlat menüsünden cmd olarak aratabilirsiniz. Karşınıza aşağıda resimde ki komut istem penceresi gelecek.

micro sd karti dahili olarak bicimlendirme 1

Aşağıda ki kodu ister kendiniz ister kopyala / yapıştır yöntemi ile açılan pencereye girin. Ve Enter tuşuna basın. ” USB Ayıklamasına izin verilsin mi ?” diye bir uyarı gelecek karşınıza burada ” Bu bilgisayara her zaman izin ver” kutucuğunu işaretle ve TAMAM tuşuna basın.

adb devices

Şimdi yapmamız gereken kullandığımız SD Kart kimliğini öğrenmek. Bunun için yapmamız gereken aşağıda ki kodu Komut istemi penceresine girmek SD Kart kimliğini öğrendikten sonra bunu bir yere not etmeniz gerekiyor. SD Kart kimliğini öğrenmek için girmeniz gereken kod

adb shell sm list-disks

Şimdi SD Kartınızı dahili biçimlendirmek için aşağı da ki kodu CMD ekranına girin ve enter tuşuna basın.

adb shell sm partition disk:179.128 private

Şimdi burada size iki seçenek geliyor. İsterseniz SD Kartın bir bölümünü dahili hafıza olarak bir bölümünü Kart hafızası olarak ayarlayabilirsiniz. Bu olay tamamen sizin tercihinize kalmış bir olay. siz benim hafıza kartımın kapasitesi büyük bir bölümü hafıza kartı kalsın diyebilirsiniz bunun için yapmanız gereken aşağıda ki kodu CMD ekranına girmek.

adb shell sm partition disk:179.128 mixed 50

Burada ki mixed 50 sizin ne kadarını dahili hafıza ne kadarını hafıza kartı olarak bırakmak istediğinize bağlı tercihinizi belirler. Örnek olarak SD Kartın yarısını hafıza kartı yarısını dahili depolama alanı olarak bırakmak isterseniz 50 olarak giriş yapın.

SD Kartı dahili hafıza olarak nasıl kullanırım sorusunun cevabı bu kadardı. Yukarıda ki işlemleri yaparak. SD Kartınızı dahili depolama alanı olarak biçimlendirip artık düşük dahili depolama alanına sahip telefonunuzun hafızasını artırabilirsiniz. Bunun için kaliteli bir SD Kart tercihi yapmanızı öneririz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba. Kartın Yarısını değil de tamamını dahili hafıza yapmak için ekstra birşey yapmak gerekli mi, yazıda mixed 50 için bilgi verilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu