ANDROİD

Android Telefonlarda Uygulama Çalışmayı Durdurdu Hatası Nasıl Çözülür

Android telefon kullananların baş belası hatalardan biridir “Uygulama Çalışmayı Durdu” hatası. Ve bu hatayı alan kullanıcılar gerçek anlamda çileden çıkabilir. Peki uygulama çalışmayı durdu hatasının çözümü var mı ? sorusu kafalarda oluşmaya başlar. Evet bu hatanın çözüm yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Android işletim sistemi ne kadar gelişirse gelişsin tam anlamı ile stabil bir işletim sistemi diyemiyoruz. Hiç olmadık zamanda hiç olmadık sorunlar ve hatalarla karşımıza çıkabiliyor. Android telefon kullanıcıları bu hatalar karşısında çileden çıkabiliyor. Neredeyse telefonu parçalayacak hale gelebiliyor. Çileden çıkan telefonu parçalayacağım ya diyen kullanıcılara çözüm yöntemlerini sunmak istedik. Uygulama Çalışmayı durdu. Hatası için Google aramalarında bir çok makale çıkabilir. Google aramalarında soruna çözüm bulamamış olabilirsiniz. Birde bizim size önereceğim çözüm yollarını denemeyin.

Android telefonlarda sık sık karşılaşan uygulama çalışmayı durdu hatasının neden kaynaklandığı konusu kesin değildir. Bu hata bazen uygulama çalışırken biranda ortaya çıkabilir ve uygulama kendini kapatabilir. Bazen uygulamayı açmaya çalışırken bu uyarı mesajı karşınıza çıkabilir. Evet bu hata neden kaynaklanıyor kesin olarak söylemek çok zor.

Google Play Store üzerinde ki tüm uygulamalar genel olarak çalışır halde gelir. Çoğu zamanda sorun çıkarmadan kullanılabilir. Ancak bazen uygulama içinde yanlış bir yazılım. Uygulama içinde ki dosyalarda bozulmalar. Android uygulama çalışmayı durdu hatası almanıza neden olabilir. Yahut android telefonunuzun yazılımsal hatası bu sorunu almanıza neden olabilir. Peki çözüm yöntemi nedir ?

Android Uygulama Çalışmayı Durdu Hatası Çözüm Yöntemleri

 • Uygulama Verilerini Temizlemek
 • SD Kart Kontrol Etmek
 • Uygulamayı Yeniden Kurmak
 • Telefonu Yeniden Başlatmak
 • Android Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek

Android Telefonlarda Uygulama Verilerini Temizleme

Android Uygulama Verilerini Temizleme
Android Uygulama Verilerini Temizleme

Android uygulama çalışmayı durdu hatası için ilk deneyeceğimiz yöntem uygulama verilerini silmek. Uygulama verilerini silerek bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Rehber uygulamasından Facebook uygulamasına kadar bir çok uygulamada bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Sorunun çözüm yöntemlerinden biri uygulama verilerini silmek.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta. Uygulama Verilerini Silme işlemi sonrası uygulamaya ait tüm kişisel bilgileriniz silinecektir. Örneğin Facebook uygulama verilerini sildiğiniz zaman kullanıcı adı ve şifreniz silinecektir. Uygulama verilerini silme işlemi sonrası uygulamayı açtığınız zaman tekrar bilgilerinizi girmek zorundasınız. Bu yöntemi denemeden önce uygulamaya ait tüm kişisel verilerinizi bir yere not edin.

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne giriş yapın.
 • Ayarlar menüsünde Uygulamalar seçeneğine tıklayın.
 • Gelen sayfada Depolama seçeneğine giriş yapın.
 • Son adım olarak Verileri Temizle ve Ön Belleği Temizle seçeneklerine tıklayın.

Android Telefonlarda SD Kart Kontrol Etme

Bu yöntemi deneyecek kullanıcılar. Uygulamalarını SD kart üzerine kuranlar olacaktır. Telefonunun dahili hafızasını değil. SD Kart üzerinden uygulamalarını çalıştıran kullanıcılar. Bu çözüm yöntemini deneyebilir.

Android Telefonlarda SD Kart Kontrol Etme
SD Kart Kontrol Etmek

Bu uygulamada SD kartınız bozulmuş olabilir. SD Kart bozuk olduğu için uygulama çalışmayı durdu hatası alıyor olabilirsiniz. Bunun için SD kartı telefonunuzdan çıkarın. Hata veren uygulamayı çalıştırmayı deneyin. Uygulama hata veremeden çalışmaya başarsa sorun SD kartta demektir. Ve sorunun çözümü yeni bir hafıza kartı almak. Yeni hafıza kartı almadan önce unutmamanız gereken eski hafıza kartınızda ki bilgileri yedeklemek. Aksi durumda değişiklik yaptığınızda eski hafıza kartınızda ki bilgilere güle güle demek zorunda kalabilirsiniz.

Android Telefonlarda Uygulamayı Silin ve Yeniden Yükleyin

Android Uygulamalari Silin ve Yeniden Yukleyin
Android Uygulamaları Silin ve Yükleyin

Uygulama çalışmayı durdu hatası için uygulamayı silin ve yeniden yükleyin. Bu yöntemi yerleşik uygulamalar için değil. Sonradan yüklediğiniz uygulamalar da hata olup olmadığını anlamak için uygulayabilirsiniz. SD Kart herhangi bir sorun olmadığında hata veren uygulamada yazılımsal bir hata mevcut olabilir. Bunu anlamak için uygulamayı silin ve yeniden yükleyin. Yeniden yüklediğiniz de “Çalışmayı Durdu” hatası almıyorsanız. Uygulamanın önceki sürümünde yazılımsal bir hata var demektir.

Bu genelde sonradan yüklediğiniz uygulamalarda ortaya çıkan bir sorundur. Ya da Android telefonunuza virüs girmiş olabilir. Bu nedenle bu sorunun çözüm yöntemlerinden biri uygulamayı silmek ve yeniden yüklemektir. Telefonunuzda ön yüklü olarak gelen ve silemediğiniz uygulamalarda hata alıyorsanız. Birazdan bahsedeceğimiz fabrika ayarlarına döndürme yöntemini deneyin.

 • Google Play Store Açın.
 • Sol Menüden Uygulamalar ve Oyunlar Seçeneğine Tıklayın.
 • Hata Veren Uygulamayı Bulun ve Kaldırın.
 • Daha sonra Yeniden Uygulamayı Kurun.

Telefonu Yeniden Başlatın

Bu tür hatalarda başvurulan yöntemlerden en bilindik olanı Android telefonu yeniden başlatmak olacaktır. Uzun süre telefonu açık olarak kullandınızsa yazılımsal hatalara neden olmuş olabilir. Şebekenin ani olarak gelip gitmesi, bildirimlerin gelmesi gibi durumlar. Uygulama Çalışmayı Durdu hatasına neden olabilir. Telefonu yeniden başlatmak soruna çözüm yöntemi olarak denenebilir.

Bu yöntem aslında bilgisayar sorunlarında ki çözümlere benzer. Bilgisayar da nasıl bir sorun olduğunda donanım ve yazılımı rahatlatma adına kapatıp açıyorsak. Android telefonlarda telefonu kapatıp açmak anlık olarak yazılım sıfırlama yapma anlamına gelir. Ve telefon birleşenlerinin rahatlamasını sağlarız. Bu yöntem özellikle düşük donanım birleşenleri olan telefonlarda başvurulması gereken bir yöntemdir. Düşük donanım birleşenleri olan telefonların yoğun olarak kullanılması sonucu telefona aşırı yüklenme olacak. Ve sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu yöntemi ara sıra tekrarlamak tavsiye edilmektedir.

Android Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme

Android telefonu Fabrika Ayarlarina Dondurme
Android Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme

En son çare olarak Android telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem telefonunuzda ki tüm kişisel verileri sileceği için öncesinde muhakkak yedekleme işlemi yapmak zorundasınız. Yukarda ki yöntemleri denemenize rağmen “Uygulama Çalışmayı Durdu” hatası alıyorsanız. En çok çare olarak telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Bu yöntem güvenli bir yöntem mi ? Evet güvenli bir yöntem bu yöntem ile telefonunuzu ilk aldığınız kutusundan çıktığı hale döndürür. Yani o güne kadar yüklediğiniz uygulamalar, yazılım değişiklikleri hepsi silinir. Sonuç olarak telefon ilk günkü ayarlarına geri döner. Bu yöntem sayesinde sorununuz ortadan kalkar. Ancak yine tekrarlayalım bu yöntemi en son çare olarak deneyin. Ve denemeden önce telefonunuzun tüm yedeklerini alın. Çünkü bu yöntemde kişisel verileriniz silineceği için geri dönüş olmayacaktır.

 • Telefonun Ayarlar Bölümüne Giriş Yapın
 • Sistem ayarlarına daha sonra gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • Tüm Verileri Sil seçeneğine tıklayın.
 • Telefonu Sıfırla Seçeneğini Seçin.
 • Depolama Alanında ki tüm verileri silmek için “Her şeyi Sil” seçeneğini seçin.
 • Sıfırlama işlemi başlayacak. Bu aşamada telefonda herhangi bir işlem yapmayın. Sıfırlama işlemi bittikten sonra yeniden başlayacak. Telefon kurulum ekranı geldikten sonra kurulum işlemini gerçekleştirin.

Google Play Sotre “Uygulama Çalışmayı Durdu” Hatası ve Çözümü

Android telefonlarda “Uygulama Çalışmayı Durdu” hatası ve çözüm yöntemlerini anlattık. Ve yine Android telefon kullanıcılarının en çok maruz kaldığı hatalardan birine Play Store üzerinde ki uygulama çalışmayı durdu hatası nasıl çözülür ? Sorusuna cevap verelim.

Android kullanıcıları çoğu zaman bu hata ile karşılaşır. Google Play Store mağazasına girdikleri zaman ya da uygulama içinde iken karşılarına Uygulama çalışmayı durdu hata mesajı karşılarına çıkar. Doğal olarak Play Store kullanılmaz hale gelir. Bunun çözüm yöntemi ise aslında basittir. Bunun için öncelikle uygulamanın ön belleğini temizleme işlemini gerçekleştirin. Bu adım sorununuza çare olmadı ise ikinci yönteme geçebilirsiniz. Bu yöntemse uygulama güncelleştirmelerini kaldırmaktır.

Bu yöntemlerden öncellikle ön belleği temizle seçeneğini ilk seçenek olarak deneyin. İlk adımda hesap bilgileriniz gibi kişisel verileriniz etkilenmeyecektir. İlk yöntem sorunu çözmediyse ikinci adıma geçebilirsiniz.

 • Google Play Sotre Uygulama Çalışmayı Durdu Hatası çözümü ön belleği temizleyin.
 • Ön belleği temizleme işlemi sorunu çözmediyse ikinci yöntem olarak Google Play Store güncelleştirmelerini kaldırın.

Bu yazımızda sizlere Android Uygulama Çalışmayı Durdu hatası çözüm yöntemlerinden bahsettik. Sizde bu sorunu yaşıyorsanız. Yukarıda ki adımları uygulayarak soruna çözüm bulabilirsiniz. Bu adımları takip ederek soruna büyük ihtimal çözüm bulacaksınız. Ancak diyelim ki tüm adımları denediniz. Sorun ortadan kalmadı. Telefonu teknik servise götürmek zorundasınız diyebiliriz. Sizin de bu sorun için uyguladığınız sonuç aldığınız bir yöntem varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu