YAŞAM

Anti Covid Hapıyla Koronavirüs Salgını Hayatımızdan Tamamen Çıkarabilir

Hayatımızı kabusa çeviren Koronavirüs karşı çalışmalar devam ediyor. Pfizer tarafından geliştirilen aşıdan sonra şimdi de anti covid hapı piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Çalışmalarda olumlu sonuçlar geliyor. Covid-19 bu hapla beraber tamamen hayatımızdan çıkabilir.

Anti Covid hapı koronavirüs salgınını hayatımızdan tamamen çıkarabilir

Tüm dünyayı esir aldı. Milyonlarca insanı hayatından eden. Milyonlarca insanı etkileyen Koronavirüs hala etkisini gösteriyor. Ülkemizde dahil tüm dünya bu kabustan ne zaman kurtulacağız ? sorusunu soruyor. Şuan Covid-19’a karşı tek silahımız piyasa da ki aşılar. Ancak aşılar da tam olarak salgını durdurmaya yetmiyor. Hangi aşı ne kadar etkili ? Hangi aşı ne kadar süre etki ediyor ? soruları gölgesinde tüm dünya insanları aşılamaya devam ederken, Covid-19 can alamaya devam ediyor. Koronavirüs hayatımızdan ne zaman çıkacak ? Bu soruyu hepimiz soruyoruz. Evlere kapandık. Maskelerle sokaklara çıkmak zorunda kaldık. Binlerce insan işinde oldu. Sosyal yaşam hiç olmadığı kadar durdu. Adeta zaman durdu. İnsanlar artık ölümle kalım savaşı vermeye başladı. Hastanelerin yoğun bakımları ağır hastalarla dolmaya başladı. Bir çok yakınımızı koronavirüs salgınından dolayı kaybettik.

İnsanların gözü kulağı bilim insanlarından gelecek güzel haberlere çevrilmiş durumda. Ve bir güzel haber BioNTech aşısını geliştiren Pfizer şirketinden geldi. Covid-19 salgınını hayatımızdan tamamen çıkaracak hapı geliştirdiklerini ve çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini açıkladılar. Pfizer şirketinin PF-07321332 kodu adı altında geliştirdikleri anti covid hapı hayvanlar üzerinde olumlu sonuçlar verdi. Yapılan çalışmalarda her hangi bir yan etki görülmedi. Bu sonuçlar acaba koronavirüs hayatımızdan tamamen çıkacak mı ? sorusunu heyecanlı bir şekilde sormamızı sağlıyor.

ABD ve İngiltere de ki insanlı denemeler başarılı olursa 2021 yılı sonunda anti covid hapı piyasaya çıkabilir. Sonuç olarak bu hapın piyasaya çıkması koronavirüs salgının hayatımızdan tamamen çıkmasını sağlayacaktır.

Anti Covid Hapıyla Artık Kapanmaya Gerek Kalmayacak

Anti Covid hapı başarılı olursa koronavirüs hayatımızdan artık tamamen çıkacak. Ve toplum olarak artık kapanmaya gerek kalmayacak. Anti viral haplar hakkında açıklama yapan Glasgow Üniversitesi görevli bilim insanı Kevin Blyth bu haplar sayesinde ” Artık kapanmaya gerek kalmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Aşıların yüzde 100 koruma sağlamadığını dile getiren bilim insanları. Bu anti viral haplar sayesinde Covid-19 geçiren hastaların şiddetli geçirmesini önleyeceğini dile getirdiler. Bu haplar çalışma prensibi nasıl bu haplar. Virüsün çoğalmak için kullandıkları enzimlere yapışarak. Virüsün yayılmasını önlüyor. Bu haplara virüsün vücudumuzda yayılım göstereceği alanları daraltarak virüsün belli bir bölgede sıkışıp kalmasını sağlıyor. Böylece virüsün öldürücü etkisi ortadan kalkıyor.

Pfizer 25 Mayısta sona ermesi beklenen denemeler başarılı şekilde sonuçlanırsa. Daha geniş kapsamlı bir deneme sürecine geçilecek ikinci denemeler de olumlu sonuçlar verirse anti covid hapı bu yılın sonuna doğru piyasaya çıkabilir. Bu hapların kullanılması koronavirüs salgınından sonsuza kadar kurtulabiliriz.

Türkiye’de Koronavirüs Tablosu

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de koronavirüs salgınıyla savaşıyor. Her gün artan vaka sayılarından sonra son bakanlar kurulu toplantısında “kısmi kapanma” kararı alındı. Alınan kararlardan sonra vaka sayılarında ciddi düşüş gözlemlendi. Vefat sayıları aynı seyirde devam etse de Covid-19 vaka sayıları Türkiye genelinde dikkate değer şekilde düştü.

25-Nisan-Koronavirus-tablosu
25-Nisan-Koronavirus-tablosu

Ancak burada hemen bir parantez açalım. Günlük Covid-19 test sayısı düştüğü için vaka sayıları düştüğü iddiaları gündeme geldi. Bazı uzmanlar günlük test sayısı düştü vaka sayıları düştü şeklinde açıklamalar da bulundu. Türkiye gibi bir nüfusa sahip bir ülkenin günlük 400 bin civarında test yapılması gerektiğini savunuyor. En son 25 Nisan tarihinde günlük 260 bin 280 kişiye test uygulandı. Ve vaka sayısı 38 bin 553 kişi olarak kayıtlara geçti.

Birçok uzamana göre günlük test sayılarında ki düşüş vaka sayılarını tespit etmekte yetersiz kaldığı için günlük korona vaka sayısı düştü. Tüm bu iddialar ışığında bugün bakanlar kurulu toplantısı yapılacak. Kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu