Mobil Teknoloji

Apple Batarya Kapasitesini ve Ömrünü Uzatacak 3 Yeni Patent Aldı

Apple firması iPhone cihazlarda batarya ömrünü uzatmak ve kapasitesini artırmak için 3 yeni patent aldı. ABD Patent ve Marka Ofisi  geçtiğimiz günlerde Apple tarafından alınan patentleri açıkladı. Buna göre Apple firması batarya geliştirme konusunda 3 yeni patent aldı.

Akılı telefonlar geliştikçe ihtiyaç duydukları enerjide artıyor. Bunu dikkate alan firmalar batarya ömrünü uzatmak için çalışmalarına devam ediyor. Özellikle Apple tarafından üretilen iPhone telefonların yıllardır batarya konusunda ki yetersizliği kullanıcıları tarafından hiç hoş karşılanmıyor. Bir günü bile zor çıkaran batarya süreleri iPhone kullanıcılarını çileden çıkarmaya yetiyor. Gelen haberlere göre Apple bu duruma çözüm arıyor. ABD Patent ve Marka Ofisi  tarafından yapılan açıklamalar da bu tezi doğruluyor. Buna göre Apple bataryaların kapasitesini ve ömrünü uzatacak 3 yeni patent aldı.

Alınan patentlerin biri batarya ömrünü uzatmak için alınırken, diğeri daha büyük bir batarya üzerinde çalışmalar yaptığını gösteriyor. iPhone telefonlarda ki batarya kapasiteleri yukarıda değindiğimiz gibi hiçte memnun edici değil. 2016 yılında piyasaya çıkan iPhone 7 batarya kapasitesi 1.960 mAh boyutlarındaydı. 2019 yılında piyasaya çıkan iPhone 11 batarya kaç mAh ? sorusunun cevabı 3110 mAh değerinde. Yani görünen 2016 yılında ki iPhone ile 2019 yılında çıkan iPhone batarya kapasiteleri arasında çok bir fark yok. Buda Apple firmasının batarya konusunda ne kadar geride kaldığını gösteriyor. Ancak gelen haberler doğruysa bu Apple batarya konusunu çözecek.

Apple Batarya Konsun da ABD Enerji Bakanlığı ile İşbirliği Yapacak

Apple batarya konsun da aldığı yeni batarya patentlerinde artı ve eksi elektrotlar olduğunu görüyoruz. Ayrıca Apple yeni bataryaların geliştirilmesinde ABD Enerji Bakanlığı ile işbirliği yapacağı görülüyor. ABD Enerji Bakanlığı yeni bataryaların belli bir kısmına sahip olacak.

Apple Batarya teknolojini gelistiriyor
Apple Batarya Teknolojisi

Apple mevcut batarya kapasitelerini yükselmek için ortalama voltajı yükselten bir kaplama kullanacak. Apple ABD Enerji bakanlığı ile işbirliği yaparak. Lityum iyon ve katot materyallerin bir arada kullanıldığı bir kaplama geliştirdi. Bu şuan kullanılan alümina kaplamadan çok epeyce farklı.

Apple yeni geliştirdiği kaplama ile akılı telefonlarda kullanılan bataryalar daha uzun süre dayanıyor ve performans olarak daha iyi sonuçlar elde ediyor. Apple bu kaplamayı iPhone, iPad, Apple Watch gibi ürünlerde kullanmayı planlıyor.

Apple Batarya Kasını Değiştiriyor

Apple sadece batarya teknoloji için patent almadı. Batarya kasası içinde yeni bir patent aldı. Buda bize Apple yeni modellerinde batarya kasasını değiştireceğini gösteriyor. Apple daha büyük bataryalar için telefonların içinde ki diğer birleşenlere zarar vermeden yerleştirme imkanı sunacak.

Ayrıca bataryalarda ki şişme sorunlarını tespit etmek içinde ayrıca bir patent aldı. Apple artık telefonların içinde bataryalarda oluşabilecek en ufak şişme sorununu tespit edebilecek. Buda iPhone pil sağlığını artırma imkanı verecek. Bakalım Apple batarya sorununu çözebilecek mi ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu