Mobil Teknoloji

Apple Cihazlarda Secure Enclave Açığı Ortaya Çıktı

Apple Cihazlarda Kalıcı Secure Enclave işlemci Açığı Ortaya Çıktı.

Mobil cihazlar denildi mi akıllara gelen marka hiç kuşku yok ki Apple cihazlardır. Apple cihazlar güvenlik demektir. Ancak Çinli Pangu Team ekibi Apple cihazlarda donanımsal bir açık olduğunu ortaya çıkardı.

apple cihazlar da Secure Enclave açığı ortaya çıktı

Teknoloji devi Apple cihazların güvenliği ile ön plana çıkan bir şirket. O kadar korumalı cihazlar üretiyor ki FBI bile Apple cihazlara girmekte şifrelerini kırmakta zorlanıyor. En azından biz böyle biliyorduk. Ancak Çinli Pangu Team tarafından ortaya atılan bir idea aslında Apple cihazlar da kalıcı bir açığın olduğunu ortaya koyuyor.

Peki Apple cihazlar da ki bu açık nerede yazılımsal bir açık mı diye sorabilirsiniz. Hayır bu açık tam aksine donanımsal bir açık ve önlem alınamayacak derece de durumun kritik olduğunu ortaya koyuyor. Apple cihazlar da hassas verileri şifrelemek için kullanılan Secure Enclave işlemcide ki bir açıktan bahsediyoruz. Bu ne demek oluyor. Apple cihazlar da kullanıcıların kişisel verilerini şifreleyen işlemcinin güvenli olmadığı anlamına geliyor.

Çinli Pangu Team Apple cihazlar da keşfettikleri bu açığın hiç bir zaman kapatılamayacağını savunuyorlar. Bu idea doğru ise Apple cihaz kullananların kişisel verileri tehlikeye girmiş demektir.

Secure Enclave İşlemci Açığı Ne Demek

Peki Secure Enclave işlemci açığı nedir ? Kullanıcıları nasıl etkiler ve neden kalıcı olarak nitelendiriliyor. Çinli Pangu Team göre Secure Enclave işlemci açığı özel verilerin kırılması anlamına geliyor. Ve bu açığın kalıcı olarak nitelendirilmesi açığın yazılımsal değil donanımsal olmasından kaynaklı.

Secure Enclave işlemci açığının kalıcı olarak nitelendirilmesinin altında yatan Apple cihazların donanımları sonradan değiştirilemiyor. Doğal olarak donanımsal işlemcide ki bir açık kalıcı olarak kullanıcılara sorun olabilir. Üstelik Secure Enclave işlemcinin Apple cihazlarda ki görevi dikkate alındığında açığın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Secure Enclave işlemci Apple cihazlarda kullanıcıların hassas verilerini şifreleme görevi üsteleniyor. Ve bu işlemcide ki bir açık tüm Apple ürünlerini kullananların hassas verilerinin tehlike de olduğuna işaret ediyor.

Secure Enclave acığı hangi cihazlar da mevcut

Buraya kadar Apple cihazlar da çıkan bu açığın ne kadar tehlikeli olduğunu sizlere anlatık. Biraz da işin olumlu tarafını sizlere anlatalım. Apple cihaz kullanıyorsanız hemen panik yapmayın. Çünkü bu tür açıklarda cihazınızda ki verilerin ele geçirilmesi için cihazınızın fiziksel olarak ele geçirilmesi lazım. Yani siz Apple cihazınızı güvenmediğiniz kişilere vermediğiniz sürece her hangi bir tehlike görünmüyor. Bu aşamada Apple cihazınızı kime verdiğiniz konusunda dikkatli olmakta fayda var.

Bu açığın A11 ve A7 işlemcilerde olduğu Apple bir sonraki işlemciler de bu açığı kapatsa dahi şuan bu işlemcileri kullanan cihazların halen tehlike altında olduğunu belirtmekte fayda var. Secure Enclave işlemci açığının kullanıcılara ne gibi zarar verilebileceği şuan için bilinmiyor.

iPhone 12 Fiyatı Şaşırtacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu