iOS / iPhone

Apple iOS 13.7 Güncellemesini Yayınladı iOS 13.7 Gelen Özellikler

Apple kullanıcılarına iOS 13.7 adında bir güncelleme gönderdi. Peki bu güncelleme ile hangi özellikler Apple cihazlara geldi. iOS 13.7 güncellemesi ile Covid-19 Maruz kalma bildirimi özelliği geldi. Buna göre Covid-19 hastasına yaklaştığınızda Apple cihazları uyarı yapacak.

Apple iOS 13.7 Guncellemesini yayinladi iste gelen ozellikler

Apple kullanıcıları iOS 14 güncellemesini beklerken Apple tarafından iOS 13.7 güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme ile bir çok özellik getirildi. Bu özelliklerin başında Maruz Kalma Bildirimleri yer alıyor. Bu bildirimler özelikle Korona Virüs kapmış birine kaptığınız zaman iPhone cihazlar bildirimlerle uyarıda bulunuyor. Apple bu bildirimlerle Corona Virüs bulaşıcılığını azaltmayı hedefliyor. Bu özellik henüz Türkiye de kullanılmıyor. Ancak bu özelliğin ABD bir çok hayatı kurtardığı düşünülüyor.

iOS 13.7 Maruz Kalma Bildirimi Böyle Gözüküyor

Apple iOS 13.7 güncellemesi maruz kalma bildirimleri kullanıcıyı farklı uygulamalar yüklemek zorunda bırakmıyor. Bu bildirimlerin iOS ile birlikte gelmesi kullanıcının üçüncü taraf uygulamalardan kurtulması anlamına geliyor. iPhone kullanıcısı bu bildirimleri Ayarlar menüsünden aktif ederek normal hayatına devam ediyor. Şayet bir Koronavirüs hastasına yakınlaşırsa iPhone telefonlar bildirimlerle kullanıcıyı uyarıyor. Bu şekilde sosyal mesafe korunmuş oluyor.

Apple iOS 13.7 maruz kalma bildirimi bu sekilde gorunuyor

Salgın hastalık döneminde Apple şirketinin iOS 13.7 güncellemesi maruz kalma bildirimleri şuan için ABD belli eyaletlerinde aktif olarak çalışıyor. Ancak Apple bu bildirimleri ilerleyen günlerde tüm ülkeler için aktif edecek gibi görünüyor. Ayrıca Apple maruz kalma bildirimlerinin kullanılmadığı eyaletleri de unutmuş değil buralarda da üçüncü taraf uygulamalara yönlendirme şeklinde kısmı olarak kullanılabiliyor.

İLGİLİ KONU : iOS 14’le Ses Tanıma Özelliği Geliyor

Yeni gelen iOS 13.7 güncellemesi ile sadece maruz kalma bildirimler özelliği gelmiyor. Apple bu güncelleme ile bir takım sistem iyileştirmeleri yaptığını, yeni emojileri iOS 13.7 güncellemesi ile kullanıcıların kullanımına sunulduğunu ifade ediyor.

Güncelleştirme şuan için İndirilebilir durumda yeni güncelleştirmeyi indirmek için Ayarlar menüsünden Yazılım Güncelleştirmeleri bölümünden 400 MB büyüklüğündeki güncelleştirmeyi indirebilirsiniz. Bu güncelleme Apple tarafından iOS 13 için verilen son güncelleme olabilir. Bu güncelleme sonrası artık iOS 14 üzerinde çalışmaların başlayacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu