Mobil Teknoloji

Arka Planda Çalışan Mobil Uygulamaları Kapatmak Pil Tüketimini Artıyor

Yıllardır akılı telefon kullanıcılarının bir şehir efsanesi olarak arka planda çalışan uygulamaları kapatma alışkanlığı aslında bilinenin aksine pil tüketimini azaltmıyor artıyor.

Bugün sizlerle hem iOS hem Android kullanıcılarının sık sık başvurduğu ve pil tüketimini artırdığı inancı ile yapılan arka planda uygulamaları kapatma alışkanlığı gerçekten işe yarıyor mu ? Arka planda uygulamaları kapatmak pil ömrünü uzatıyor mu ? sorularının cevabını vereceğiz makaleyi tamamen okuduktan sonra aslında doğru bildiğimiz şeylerin yanlış olduğunu göreceksiniz. Pil süresi nasıl uzatılır ? Google aramalarında bu soruyu arayan bir akılı kullanıcının karşısına çıkan sonuçlarda ilk beş madde “arka planda çalışan uygulamaları kapatın” seçeneği yer alır. Doğal olarak yıllardır bu doğru bilinen yanlış teknoloji sitelerinde ve haber sitelerinde yayıldıkça akılı telefon kullanıcıları da arka planda çalışan uygulamaları kapatmanın pil süresinin uzattığı düşüncesi oluştu.

Arka planda calisan mobil uygulamlari kapatmak pil tuketimini artiyor

Pil süresini uzatmak isteyen bir çok kullanıcı bunu artık birincil görev haline getirmiştir gün içerisinde belli aralıklarla arka planda çalışan uygulamaları kapatarak pil süresinden kazandığına inanır. Ancak bu alışkanlığın pekte işe yaramadığı tam aksine pil ömrünü düşürmek yerine artırdığını söylersek cevabınız ne olur. Elbette yıllar içinde yerleşen yanlış bilgiden dolayı bir çok teknoloji meraklısı arkadaşımız karşı çıkacak. Ve bilinen yanlışı tekrarlayarak arka planda uygulamaları kapatma pil süresini artırır diyecektir.

Arka Planda Yenilenen Uygulamalar Pil Ömrünü Düşüyor

Arka planda çalışan uygulamalar akılı telefonlar da pil ömrünü düşüyor. Bu düşünce yıllardır İnternet sitelerinde işlenen ve pil süresi nasıl uzatılır konulu makalelerde ilk sıraları alan bir çözüm yöntemi olarak yerini alıyor. Aslında bilinenin aksine arka planda çalışan uygulamalarla pil süresi arasında çok fazla bir ilişki yok. Pil süresini aşırı şekilde düşürecek kadar abartılı bir ilişki bulunmuyor.

Elbette arka planda yenilenen uygulamalar pil tüketimini etki edecektir. Fakat burada yenilenen uygulamaların ne olduğunu bilmek gerekiyor. Yenilenen uygulamalar arka planda devamlı olarak bildirim gönderiyor, konum bilgilerinize ulaşmaya çalışıyorsa yani arka planda yenilenen bir uygulama çalışıyorsa bu uygulama pil süresine etki edecektir.

Arka Planda Yenilenen Mobil Uygulamalar

Burada püf noktası yenilenen mobil uygulamalar nedir ? sorusuna cevap bulmaktır. Yenilen mobil uygulamalar arka planda devamlı olarak bildirim gönderen, konum bilgilerinize her zaman ulaşma izini verilmiş uygulamalar, arka planda medya oynatan uygulamalar yenilenen mobil uygulamalardır.

Arka planda yenilenen mobil uygulamlar

Bu tür uygulamalar açılmadan da pil tüketimi yapmaktadır. Pil süresini uzatmak için öncelikle bu tür uygulamalar için ufak bir ayar yapmak yeterli olacaktır. Kullandığınız akıl telefonun Ayarlar bölümünde uygulamalar bölümüne girip sık kullanmadığınız mobil uygulamalar da yenileme yapma izini kaldırmanız pil tüketimini açısından faydası olacaktır. Sık kullanmadığınız sadece açınca aktif olmasını istediğiniz bir çok mobil uygulama telefonunuzda mevcut olabilir. Bu mobil uygulamalar için ayarlar sayfasında “arka planda yenileme” seçeneğini pasif hale getirmeniz bu uygulamaların devamlı olarak veri alış verişi yapmasını yan kendini yenilemesini engelleyecektir. Böylece pil süresine artı etki edecektir. Ancak burada unutmamanız gereken bir konuda yenileme özelliğini pasif hale getirdiğiniz uygulamalar için bildirim alamasınız.

Arka Planda Çalışan Mobil Uygulamaları Kapatmak RAM Üzerinde Etkili

Bir şehir efsanesi olarak arka planda çalışan uygulamaları kapatmak pil süresini uzatır mantığı aslında tamamen yanlıştır. Fakat bu yanlış zaman içinde teknoloji sitelerinde yazıla yazıla bir şehir efsanesi haline geldi. Sonuç olarak bir çok akılı telefon kullanıcısı bu şehir efsanesine inanarak belli aralıklarla mobil uygulamaları kapatma alışkanlığı edindi.

Arka planda calisan mobil uygulamlari kapatmak RAM uzerinde etkili

Peki bu doğru bilinen yanlış uygulama gerçekten işe yarıyor mu ? Hayır arka planda çalışan mobil uygulamaları kapatmak pil süresini uzatmıyor. Arka planda çalışan mobil uygulama bir şekilde zaten pil süresinden çalıyor. Ancak arka planda çalışan mobil uygulamaları kapatmak pil süresine değil RAM üzerinde etkili oluyor. Akılı telefonunda RAM miktarı az olan kullanıcılar arka planda çalışan uygulamaları kapatarak RAM üzerinde ki yükü azaltabilir. Akılı telefonunuz da kasma ve yavaşlama varsa arka planda çalışan uygulamaları kapatarak cihazınızı rahatlatabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak Pil Tüketimini Artırıyor

Buraya kadar arka planda çalışan uygulamaları kapatmanın pil tüketimine olumlu etki ettiği konusunda ki şehir efsanelerinden bahsettik. Gelelim asıl önemli konuya arka planda çalışan uygulamaları kapatmak pil tüketmek yerine tam aksine artıyor. Arka planda çalışan bir uygulama her an çalışmaya hazır konumda bekler. Kapalı konumda ki bir mobil uygulama ise belli bir süre çalışmak için kendini toparlaması gerekir. Mobil uygulama aktif olmak için geçirdiği sürede daha fazla pil tüketimi gerçekleştirir.

Arka planda calisan uygulamalari kapatmak pil tuketimini aritiyor

Siz gün içinde devamlı olarak kapalı bir mobil uygulamayı açmak istediğiniz zaman bu mobil uygulamanın aktif konuma gelmesi için ne kadar pil tüketeceğini tahmin edebilirsiniz. Akılı telefonunuz da arka planda çalışan mobil uygulamaları kapatmak pil tüketimini azaltmaz tam aksine artır. Şayet yeterli RAM miktarına sahip bir akılı telefonunuz varsa arka planda çalışan mobil uygulamaları kapatmamak pil tüketimi açısından daha mantıklı olacaktır.

Akılı Telefonlarda Pil Tüketimini Azaltmak

Akılı telefonlarda pil tüketimini azaltmak için yapmanız gereken aslında arka planda çalışan mobil uygulamaları tamamen kapatmak değildir. Bunun yerine mobil uygulamalarda arka planda yenileme özelliğini pasif hale getirmek, mobil uygulamalar da bildirim özelliklerini kapatmak olacaktır.

Akili telefonlarda pil tuketimini azatmak

Yıllardır bilinen yanlışların tam aksine RAM miktarı yeterli bir telefon da arka planda çalışan mobil uygulamaları kapatmak pil tüketimini artıracaktır. Akılı telefon da pil tüketimini azaltmanın diğer bir yolu ekran parlaklığını kısmaktır. Akıl telefonunuzda otomatik parlaklık özelliğini aktif hale getirmeniz pil tüketimini azaltmanız anlamanına gelecektir.

Bugüne kadar bir şehir efsanesi olarak bilinen arka planda çalışan mobil uygulamaları kapatmak pil tüketimini azaltır düşüncesin ne kadar yanlış olduğunu bu makalemizde ortaya koymaya çalıştık. Elbette alışkanlıklar kolay terk edilemez. Bir çok akılı telefon kullanıcı yıllardır mobil uygulamaları arka planda kapatmanın pil süresini artıracağına inandığı için bu alışkanlığından vazgeçmekte zorlanacaktır. Ancak sanırız bu makaleyi okuyan akılı telefon kullanıcıları bundan sonra bu alışkanlıklarından vazgeçecektir. Ne var ki akılı telefonunda donama kasma gibi sorunlar varsa akılı telefonunuzun RAM miktarı yeterli değilse arka planda çalışan uygulamaları kapatarak telefonunuzu rahatlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar