SİNEMA ve DİZİ

Avukatlar Arka Sokaklar Dizisini RTÜK’e Şikayet Etti

Dizi dünyasının en uzun soluklu dizisi unvanını üzerinde taşıyan “Arka Sokaklar” Avukatlar tarafından RTÜK’e şikayet edildi. Geçen bölümlerde dizide avukat rolünde ki bir şahsın şiddet ve hakarete uğraması bir nevi aşağılanması. Türkiye genelinde ki Avukat Barolarını harekette geçirdi.

Polisiye dizisi olarak 2006 yılından beri Kanal D ekranlarında gösterimde olan ve uzun soluklu diziler arasına girmeyi başaran Arak Sokaklar son bölümünde öyle bir sahneye imza attı ki avukatlar isyan etti. Türkiye genelinde 61 Baro RTÜK’e başvuru yaparak diziyi şikayet etti. Peki dizide ki hangi sahne avukatları bu kadar kızdırdı. Dizi de polis memurlarının avukat rolünde ki bir kişiye kötü davranışları, hakarette varan sözleri avukatlık mesleğini aşağılama olarak gören barolar RTÜK’e başvuru da bulunarak şikayette bulundu.

Arka sokaklar dizisinin hatırı sayılır bir seyirci kitlesi var. Her hafta oldukça başarılı reyting oranları elde ediyor. Ancak bazen olmadık sahnelerle hem seyirciyi hem belirli meslek guruplarını çileden çıkarabiliyor. Arka sokaklara yöneltilen eleştiriler bununla da bitmiyor. Her hafta yayınlanan ve TV ekranlarının en uzun soluklu dizileri arasına giren dizi. Senaryonun ve konuların tekrar etmesi. Farklı konulara değil geçmişteki konuların tekrarı üzerine kurulması gibi eleştiriler de alan dizi bu kez bambaşka bir konudan eleştiri yağmuruna tutuldu ve şikayet edildi.

61 Baro diziyi RTÜK’e şikayet ederek. Dizinin polislerle avukatları karşı karşıya getirme niyetinde olduğunu savundu. Senaryoda avukatlara yönelik çirkin muamele ve tahrik unsurları bulunduğunu savunan barolar. Yapımcı ve senaryodan sorumlu herkese yaptırım uygulanması gerektiğini savundu.

Arka Sokaklar Dizisinde Avukata Ters Kelepçe

Arka Sokaklar son bölümde senaryo gereği avukat rolünde ki bir kişiye polis memurları ters kelepçe yaparak emniyet merkezine götürülmesi oldukça tepki çekti. Özellikle Türkiye de ki 61 baronun tepkisini almasında sadece ters kelepçe olayı yoktu. Yine dizi de polis memurunun avukata tokat atması, ” oğlum tutsana şunu” ” bir adamı zapt edemiyorsunuz” tarzında ki konuşmalar. Türkiye’de ki avukat barolarını kızdırmaya yetti. Sinop Barosundan, Adana Barosuna kadar toplam 61 baro RTÜK’e şikayette bulundu.

Arka Sokaklar Dizisini Avukatlar RTUK sikayet etti
Arka Sokaklar Dizisi

Baroların RTÜK’e şikayetinde şu ifadeler yer aldı ” İlk olarak belirtilmesi gereken şudur ki; Avukatlık mesleği, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu ve sair mevzuat uyarınca kamu hizmetidir. Ülkemizde yargı mekanizması 3 sacayağından oluşmaktadır. Bunlar iddia, savunma ve hüküm olmakla birlikte savunma mekanizmasını ifa eden kişiler kamu görevlisi sıfatına haiz avukatlardır. 

Ne yazık ki toplumumuzda sık sık avukatların müvekkillerinin haklarını savunan bir vekil olduğu göz ardı edilmekte ve ilgilendikleri davalarla özdeş tutulmaktadır. Bu sebeple senaryo gereği dahi olsa bir kamu görevlisinin yine bir başka kamu görevlisi tarafından hakarete uğraması, darp edilmesi ve sokak ortasında herkesin görebileceği bir biçimde aşağılanarak ters kelepçe ile zorla polis aracına bindirilmesi toplum vicdanını derinden yaralamıştır.

Arka Sokaklar Dizisinde Avukata Polis Tokat Atıyor

Hangi sebeple olursa olsun avukat olduğunu beyan etmiş bir kimseye bu tarz bir muamele yapılabilmesi kabul edilebilir değildir. Üstelik dizide polis rolünü üstlenen kişi, vatandaşlara karşı yerinde olarak ‘iyi polis’ olarak lanse edilmekte, sanki onun yaptığı tüm fiiller de doğruymuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Hal böyle olunca hukuka aykırılığın boyutu daha da artmaktadır.”

Türkiye’de ki baroların tepkisini alan Arka sokaklar dizisi bakalım. Bu tepkilerden sonra avukatlardan özür dileyecek mi ? Yoksa RTÜK’ün vereceği karar göre mi davranacak ilerleyen günlerde göreceğiz. Bizim düşüncemiz de son derece saygın bir meslek gurubu olan Avukatların bir dizi de senaryo gereği de olsa “ters kelepçe” yapılması ve ” polisin avukata tokat atması” son derece yanlış olmuştur. TV ekranlarında milyonların izlediği bir dizide bu tür aşağılayıcı sahnelerin olması hoş olmamıştır.

Bize göre Arka Sokaklar dizi yapımcıları ve senaristler bu hatayı görecekler ve Türkiye genelinde ki tüm avukatlardan özür dileyeceklerdir. Elbette bu bizim düşüncemizdir. Bunu yapıp yapmayacaklarını ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sayın Hakkı Korçekmez Küfürlü Yorumlar TeknoKurdu.net adresinde yayınlanmaz. Lütfen görüşlerinizi. Küfür içermeyen cümlelerle ifade ediniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu