SOSYAL MEDYA

Bilişim Hukuku Uzmanı Facebook Temsilci Bulundurmayacak İddiasında Bulundu

Bilişim Hukuk uzamanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz büyük bir iddia ortaya attı. Facebook sosyal medya yasasına uyamayacak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul etmiyor. Bu iddia Facebook sosyal medya platformuna büyük yaptırımların geleceği anlamına geliyor.

Yaz aylarında Meclis tarafından görüşülerek yasalaştırılan sosyal medya yasası 1 Ekim tarihi ile yürürlüğe girmiş durumda, bu yasaya göre sosyal medya platformları Türkiye’de bir ofis açarak temsilci bulundurulmaları zorunlu hale getirilmişti. Bu yasaya göre ofis açmayan temsilci bulundurmayan sosyal medya platformlarına bir takım yaptırımlar getiriliyor.

facebook sosyal medya yasasina uymayacak bomba iddia

Daha önce de yasa meclisten geçtikten sonra Twitter sosyal medya yasasına uymayacağı getirilen yasada ki kuralları kabul etmediği yönünde haberler çıkmıştı. Ancak daha sonra Twitter da kabul edilen yasaya uyacağı tüm sosyal medya platformlarının geçen yasa gereğince Türkiye’de ofis açıp temsilci bulunduracakları açıklanmıştı.

Ancak Bilişim Hukuk uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz Twitter hesabından bir açıklamada bulunarak Facebook platformunun çıkarılan yasaya uymak istemediği Türkiye’de ofis açmayacağı ve temsilci bulundurmayacağı iddiasını ortaya attı. Yasa gereği Türkiye’de ofis açmayan ve temsilci bulundurmayan platformlara bir takım yaptırımlar getiriliyor. Bu yaptırımlar kademeli olarak hayata geçiriliyor.

Sosyal Medya mecralarında ki asılsız paylaşımlar ve kişisel haklara saldırılara karşı mecliste görüşülerek hayata geçirilen yasa sosyal medya platformlarında kişilerin özel hayatlarına saldırılara, asılsız paylaşımların önüne geçebilmek için geçirilmişti. Sosyal Medya platformunda kişisel haklarına saldırı olarak nitelendirilen paylaşımları Türkiye’de ki temsilciliklere şikayet edilebilecek ve sosyal medya platformları 48 saat içinde olumlu yada olumsuz bir cevap vermek zorunda kalabilecekler. Şayet mahkeme kararı ile paylaşım kaldırılmadığı taktirde Sosyal Medya platformları paylaşımdan sorumlu tutulacak.

Facebook’a Hangi Yaptırımlar Getirilecek

Şayet Akdeniz’in iddiaları doğru çıkarsa Facebook çıkan yasanın gereğini yerine getirmeyeceğini ve Türkiye’de ofis açmayı ve temsilci bulundurmayı kabul etmese bir takım yaptırımlar ardı ardına uygulanacak. Bu yaptırımlar sırası ile şu şekilde olacak.

sosyal medya yasasi listesi
  • Kasım 2020 Tarihinde 10 Milyon TL Para cezası uygulanacak.
  • Aralık 2020 Tarihinde 30 Milyon TL Para cezası uygulanacak.
  • Ocak 2021 Tarihinde Reklam Yasağı Getirilecek.
  • Nisan 2021 Tarihinde Bant genişliği %50 oranında düşürülecek.
  • Mayıs 2021 Tarihinde Bant genişliği %90 oranında düşürülecek.

Bu cezalar kademeli olarak yasaya uymayan platformlara uygulanacak. Şayet Facebook yasada yer aldığı gibi Türk olama şartı ile bir kişi yada Türkiye’de olmak şartı ile şirketi temsilci olarak göstermese ilk ceza olarak 10 Milyon TL ceza ikinci ay 30 Milyon TL cezayı ödemek zorunda kalacak.

Sosyal Medya Yasası Bugün Resmen Yürürlüğe Girdi

Şayet Facebook halen cezalar rağmen temsilci atamamak için ısrar ederse reklam yasağı getirilecek, daha sonra ise %90 kadar bant genişliği daraltılacak. Facebook tamamen kapatılmayacak. Ancak bant genişliğinin bu oranda daraltılması demek girilemez bir hal alması ve tamamen kullanılmaz hale gelmesi demek olacağı için Türkiye de Facebook diye bir sosyal medya platformunu unutabiliriz. Bunun olmaması için Facebook şirketinin çıkarılan yasaya uyması ve temsilci ataması ve ofis açması gerekiyor. Bakalım iddialar doğru mu çıkacak Facebook ofis açmayı kabul etmeyecek mi gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu