Mobil Teknoloji

Bir Devrin Sonu LG Akılı Telefon Bölümünü Kapattı

Bir devrin sonu.. LG akılı telefon bölümünü kapattığını duyurdu. Bir zamanların akılı telefon piyasasında oldukça popüler olan özellikle LG G2 modelliyle zirve yapan. Daha sonra teknoloji ve piyasaya ayak uyduramayan şirket akılı telefon bölümünü kapattı.

Fiyat / Performans telefonlarıyla piyasaya giren. Daha sonra üst seviye telefonlarla akılı telefon piyasasını ele geçiren Xiaomi, Oppo ve Huawei gibi markalara direnemeyen LG pes etti. LG piyasada ki telefonlarının satışına, yazılım desteğine ve servis hizmetlerine devam edeceğini de açıkladı.

Güney Koreli Teknoloji Şirketi uzun süredir akılı telefon pazarından çekileceği konuşuluyordu. Aslında bugün yarın LG akılı telefon piyasasından çekilecek. Çekildi çekiliyor derken. LG akılı telefon pazarına elveda dedi. LG akılı telefon piyasasından çekileceği haberleri aslında LG CEO’su tarafından yapılan bir açıklamayla daha da net hale gelmişti. Ne diyordu LG CEO’su “ LG soğuk bir karar almak zorunda. LG en iyi seçimi yapmak zorunda, bu seçimler arasında akılı telefon pazarından çekilme, satma ve küçülme seçeneklerinin düşünmek zorunda” demişti. Bu cümleden sonra akılı telefon pazarını yakından takip edenler. LG şirketinin akılı telefon pazarından yakında çekileceğini ön görmüştü. Ve beklenende yaşandı.

LG Akili Telefon Pazarina Elveda Dedi
LG Akılı Telefon Pazarına Elveda Dedi

LG şirketi beklenen haberi resmi web sitesinden ” LG Dünya Çapında Telefon İşini Kapatacak” başlıklı bir basın bülteni ile akılı telefon pazarına veda ettiğin duyurdu. Basın bülteninde LG akılı telefon pazarından çekilerek, akılı araçlara, B2B çözümlerine ve nesnelerin internetine daha çok yöneleceğini açıkladı.

Mevcut LG Telefonlara Destek Sürecek

LG Akılı Telefon pazarından çekilme kararı sonrası. Mevcut LG modelleri ne olacak ? LG akılı telefon kullananlar destek alabilecek mi ? soruları da kullanıcıların kafasını kurcalamaya başlamıştı ki LG tarafından kullanıcıları rahatlatan bir açıklama geldi. Mevcut LG telefonlara destek sürecek, yazılım desteği, servis desteği ve teknik destek devam edecek.

LG akılı telefon pazarından çekilme kararını yönetim kurulunda onaylandı. Bu kararla Akılı telefon piyasasında ki inanılmaz rekabetten uzaklaşacak şirket. Daha farklı alanlara kaynaklarını yönlendirecek. Bu alanlarda büyümeye çalışacak. Başta da demiştik. Artık akılı telefon piyasası iki markanın rekabet ettiği, kafalarına göre piyasa da at koşturdukları yer olmaktan çoktan çıktı. Artık akılı telefon piyasası inanılmaz bir rekabetin yaşandığı teknoloji alanı olmaya başladı. Bu rekabette hiç kuşku yok ki Xiaomi, Oppo ve Huawei gibi şirketlerin rolü büyük. Özellikle ABD ambargosu öncesinde Huawei markasının akılı telefon pazarında ki inanılmaz yükselişi. Aynı pazarda boy gösteren diğer markaları oldukça zora sokmuştu.

LG akili telefon bolumunu kapatti
LG Akılı Telefonlara Elveda

Çinli akılı telefon üreticileri özellikle Android telefon pazarında, fiyat / performans dediğimiz hem donanım olarak güçlü hem fiyat olarak makul telefonlarla kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. LG gibi firmalar. Bu rekabette fiyat olarak ve donanım olarak epeyce geride kalmıştı. LG G 2 ve LG G3 ile zirveyi yakalamış. Bu modellerden sonra neredeyse kabuğuna çekilmişti. Ve sonuçta kaçınılmaz sonuç. LG akılı telefon bölümünü kapattı. Nokia markasından sonra akılı telefon piyasasından bir dev daha tarih de ki yerini aldı. Nasıl Nokta markası akılı telefon pazarında bir efsane olarak anılıyorsa. LG akılı telefon markası da artık akılı telefon pazarında iyisi ile kötüsü ile anılacak.

Piyasadaki LG Telefonlara Destek Devam Edecek

LG piyasada hali hazırda bulunan telefonlarına bölgelere göre farklılık gösterse de cihazlara servis desteğini ve yazlım güncellemelerini vereceğini açıkladı. Yani hali hazırda LG marka bir akılı telefon kullanıyorsanız LG şirketi mevcut cihazınıza teknik destek ve yazlım güncellemelerine devam edecek.

Elbette bu ne kadar sürdürülebilir. Nereye kadar devam eder şuan için bilmiyoruz. En azından LG şirketinin açıklaması bu yönde mevcut cihazlara ” bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte” bu cümle önemli desteği sürdüreceğini belirtiyor. Bölgeler deyince doğal olarak aklımıza Türkiye geliyor. LG akılı telefon pazarındayken de teknik destek anlamında oldukça eleştiri alan bir markaydı. Akılı telefonlarına yeterince teknik destek vermediği konusunda oldukça eleştiri almıştı. LG müşterilerini mağdur ettiği konusunda bir çok şikayet İnternet ortamında dile getirilmişti.

Şimdi akılı telefon piyasasından çekilen LG, teknik destek ve yazılım güncellemeleri konusunda ne kadar mevcut müşterilerine destek verecek ? Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde LG kullanıcılarından gelen tepkiler gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu