SOSYAL MEDYA

Çalınan Yemeksepeti Kullanıcı Bilgileri Dark Web Üzerinden Satışa Çıktı

Yemeksepeti siber saldırısı ilginç yerlere doğru gitmeye başladı. Size bir önceki haberimizde BTK’nın saldırıyı düzenleyenlerin İP adreslerine ulaştığını paylaşmıştık. Yeni gelen haberlere göre çalınan yemeksepeti kullanıcı bilgileri Dark Web üzerinden satışa çıktı.

Geçtiğimiz hafta Yemeksepeti Veri tabanına siber saldırı gerçekleşmiş. Kullanıcıların kişisel bilgileri ele geçirilmişti. Yemeksepeti Twitter adresinden saldırı kamuoyu ile paylaşılmış. Hangi bilgilerin saldırganların eline geçtiği açıklanmıştı. Siber saldırı bir çok yemeksepeti kullanıcısını tedirgin ederken, daha tedirgin edecek haberler gelmeye başladı. Gelen haberlere göre siber saldırganlar yemeksepeti kullanıcı bilgilerini Kripto paralar karşılığında Dark Web üzerinden satışa çıkardı. Fiyatlar ise doğruluk bilginin ne olduğuna göre değişiyor.

Geçen haftanın en önemli gündemi Yemeksepeti siber saldırı olayı olmuştu. Kimlikleri şuan bilinmeyen siber korsanlar yemeksepeti sitesinin veri tabanına saldırı gerçekleştirerek milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini ele geçirmeyi başarmıştı. Haber sosyal medya hesaplarından yemeksepeti yetkilileri tarafından da doğrulanmış. Hata hangi verilerin korsanların eline geçtiği de açıklanmıştı. Dünkü haberimiz de ise BTK tarafından saldırıyı yapanların İP adres tespitini yaptığını vermiştik.

calinan yemeksepeti kullanici bilgileri dark web satisa cikti
Yemeksepeti Kullanıcı Bilgileri Dark Web Üzerinden Satışa Çıktı

Yemeksepeti ‘ne saldırı BTK’ya bağlı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından püskürtülmüştü. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen. Kullanıcıların verileri İnternet ortamında yayılmaya devam ediyor. Yemeksepeti sitesinden çalınan veriler. Dark Web aracılığı ile satılmaya başlandı. Yemeksepeti kullanıcı bilgilerini İnternet ortamında satışa çıkaran siber korsanlar ödeme yöntemi olarak da kripto paraları tercih ediyor. Korsanların kripto paraları tercih etmesinin nedeni ise takip edilmez olması yer alıyor.

Satın Alınacak Veriler Kullanıcıları Nasıl Etkiler ?

Gelen haberlerden sonra kişisel verileri çalınan yemeksepeti kullanıcıları iki kat daha endişe duymaya başladı. Çünkü çalınan yemeksepeti kullanıcı verileri kripto para karşılığı satışa çıktı. Kullanıcılar tedirginlik içinde bu bizi nasıl etkiler ? sorusunu sormaya başladı. Bu soruya Siber güvenlik uzmanı olarak çalışan Tarık Üstüner cevap verdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tarık Üstüner, Dark Web’e giren tüm kullanıcılar çalınan bilgileri görebilir. Satılan bilgiler doğruluk değerine göre fiyatlandırıldığını dile getirdi. Peki yemeksepeti kullanıcılarının bilgilerinin satılması ne anlama geliyor ? Güvenlik uzmanına göre bilgilerin satılması sonucu kullanıcılar durup dururken aranarak ” Kampanyadan faydalanmak ister misiniz ?” sorusuna maruz kalacaklar.

Yemeksepeti Kullanıcılarının Hangi Verileri Dark Web’e Düşmüş Olabilir ?

Yemeksepeti kullanıcılarının asıl merak ettiği konu Dark Web üzerinden satışa çıkan kişisel verilerin kimlere geçeceği, nasıl kullanılacağı konusu. Peki sizde yemeksepeti kullanıcısıysanız hangi verileriniz Dark Web üzerinden satışa çıkmış olabilir ? İşte bu sorunun cevabı ;

  • Ad-Soyad
  • Doğum Tarihi
  • Yemeksepeti’nde kayıtlı telefon numaraları
  • Yemeksepeti’nde kayıtlı e-posta adresleri
  • Yemeksepeti’nde kayıtlı ev ve iş adresi bilgileri
  • Kullanıcı şifrelerinin SHA-256 algoritmasıyla şifrelenmiş şekilde verisi

Sizde yemeksepeti kullanıcısıysanız bu bilgiler bilgisayar korsanlarının eline geçmiş olabilir. Adınız Soyadınız ve kullandığınız e-posta adresiniz. Dark Web üzerinden satışa çıkmış olabilir. Ve bu bilgileri bilgisayar korsanlarının eline geçmiş olabilir. Kullanıcı şifreniz SHA-256 algoritması ile şifrelendiği için kırılması imkansız. Ancak siz yine de yemeksepeti kullanıcısı şifrenizi değiştirmeniz de fayda var.

Kişisel Bilgileriniz Dark Web Üzerinden Ne Kadara Satılacak ?

Sizde yemeksepeti üyesi olarak bilgilerinizin çalındığını ve bilgilerinizin Dark Web üzerinden ne kadara satılacağını merak ediyor musunuz ? Evet çok acı bir durum ancak yemeksepeti kullanıcısıysanız kişisel bilgileriniz siber korsanların elinde ve Dark Web üzerinden satışa çıkmış durumda. Peki bilgileriniz ne kadara satılıyor eminiz merak ediyorsunuz.

Öncelikle şunu açıklayalım Dark Web nedir ? Dark Web İnternet dünyasının görünmeyen karanlık yüzüdür. Yani Google tarafından İndekslenmeyen sitelerdir. Bu siteler deep web ve dark web olarak adlandırılır.

Dark Web Uzerinden Satilan Bilgilerin Fiyatlari
Dark Web Kişisel Bilgilerin Fiyatı

İnternetin karanlık yüzü olarak tanımlanan bu sitelerde bir çok bilgi illegal olarak satışa çıkıyor. Ve alıcı buluyor. Peki bu bilgiler ne kadara satılıyor ? Özellikle yemeksepeti kullanıcılarının bilgileri Dark Web üzerinden satışa çıktı. Demiştik peki yemeksepeti kullanıcılarının bilgileri ne kadar satılacak ? İşte cevabı ;

Kaspersky Türkiye bu yönde bir araştırma yapmış ve rapor hazırlamış buna göre Dark Web üzerinden satılan bilgilerin değerini gösteriyor. Kişisel bilgilerin farkına göre fiyat belirlenmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu