YAŞAM

Çalışma İzni Belgesi Nereden Nasıl Alınır

28 Nisan tarihi itibariyle tam kapanma sürecine girdik. Bu süreçte muaf olanların “çalışma izini belgesi” alması gerekiyor. Bu belgeyi göstermeyen kişilere adli ve idari işlem uygulanacak. Peki çalışma izini belgesi nasıl nereden alınır.

Tam kapanma süreci 17 gün sürecek. 28 Nisan saat 19:00 – 17 Mayıs sabah 05:00 saatleri arasında sürecek. Bu süreç içinde muaf olmayan tüm iş yerleri kapalı olacak ve sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu süreç içinde muaf olanlar. Çalışma izin belgesiyle sokağa çıkabilecekler. Bu belgeyi almayan vatandaşlara idari ve adli işlem uygulanacak.

Tam kapanma sürecinde muaf tutulan iş yerlerinde çalışanlarda “çalışma izini belgesi” almaları gerekiyor. Bu belgenin üzerinde kimlik bilgileri, hangi amaçla sokağa çıktıkları, çalışma saatleri ve ikamet bilgileri yer alıyor. Bu belgenin ibraz edilememesi durumunda idari ve adli işlem uygulanacak. Durum böyle olunca çalışmak için sokağa çıkma durumunda kalan vatandaşlar çalışma izini belgeseli nasıl alınır ? soruları sorulmaya başlandı. Çalışma izini belgesi hakkında merak edilen tüm unsurları bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Çalışma izin belgesi İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla e-devlet üzerinden alınabilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasında çalışma izin belgesi nasıl alınır

Türkiye’de vaka ve vefat sayıları artıkça 26 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası “Tam kapanma” kararı alındı. Tam kapanma kararı sonrası tüm muaf olan iş yerleri hariç tüm iş yeleri kapandı. Sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Kurallara uyulmasıyla vaka sayılarının 5 bin altına inmesi bekleniyor. Vaka ve vefat sayılarının aşırı artması ve dün Sağlık Bakanının açıklamasıyla Hindistan mutasyonun ortaya çıkması tam kapanmanın ne kadar gerekli olduğunu ortaya koydu. Hindistan mutasyonun daha kolay, daha hızlı ve ölümcül olduğu biliniyor. Tam kapanma ile Hindistan mutasyonun yayılım hızı da kontrol altına alınabilir.

Bu virüsten kurtulabilmenin iki yolu bulunuyor. Birinci kapanma ile bulaşıcılığın önüne geçmek ve kapanma sürecinde hızlı şekilde aşılama yapılması. Böylece vaka ve vefat sayılarının önüne geçilebilir. Tüm bu önlemlerin sonrasında zorunlu olarak çalışmak zorunda kalanlar sokağa nasıl çıkacak sorusu gündeme geldi. Zorunlu olarak çalışmak zorunda kalanlar da “Çalışma İzini Belgesi” alarak sokağa çıkabilecek.

Çalışma İzni Belgesi İki Şekilde Alınabiliyor

Tam kapanma sürecinde çalışmak zorunda olanlar çalışma izini belgesini iki şekilde alabiliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çalışma izin belgesini vatandaşların iki şekilde alabileceklerini açıkladı. Buna göre birinci seçenek klasik yöntem olarak. İkinci seçenek olarak e-devlet üzerinden alınabilecek.

İş yerinden verilen çalışma izin belgesi 2 Mayısa kadar geçerli olacak.

Çalışma izin belgesini çalışmak zorunda olanlar iş yerinden klasik yöntemle alabilecekler. Çalışanlara iş yeri çalışanlarına özel bir belge düzenleyerek imzalı olarak vermesi yeterli olacak. Diğer bir yöntem çalışanlar e-devlet üzerinden çalışanlar belgeyi alabilecek. E-Devlet giriş yaparak. SGK bölümünde TC kimlik numarasını girmek ve gerekli sayfanın çıktısını almaları yeterli olacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu yöntemi modern metod olarak adlandırıyor.

  • E-Devlet sitesi üzerinden giriş yapın.
  • e-başvuru ekranına giriş yapın.
  • TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Karşınıza çıkacak ekrandan kaydınızı görebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Yukarıda ki adımları takip ederek E-Devlet üzerinden çalışma izini belgesini alabilirsiniz. İş yerlerinin çalışanlarına vereceği belge 2 Mayıs tarihine kadar geçerli olacak. Bu ayrıntıyı da unutmamak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu