YAŞAM

Covid-19 Aşısı Olduktan Sonra Kaç Kişi Hastalığa Yakalandı

Bilim Kurulu Üyesi verileri açıkladı. Covid-19 aşısı olduktan sonra kaç kişi hastalığa yakalandı. Türkiye Koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Bu mücadelede en büyük silahımız Covid-19 aşısı oldu. Türkiye hızlı şekilde aşılama yapmaya çalışıyor. Peki aşı olduktan sonra kaç kişi Covid-19 virüsüne yakalandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan aşı olduktan sonra kaç kişi Koronavirüs salgınına yakalandığını açıkladı. Toplam aşı olanların içinde 2.500 kişi aşı olduktan sonra Coivd-19 virüsüne yakaladı. Türkiye son günlerde artan vaka sayıları ve ölüm oranları ile boğuşuyor. Adeta Koronavirüs Türkiye’yi esir almış durumda. Vaka sayıları günden güne artarken yeni önlemler ardı ardına geliyor. Son bakanlar kurulu toplantısında alınan kısmi kapanma gerçekleştirildi. İki hafta sürecek bu süreçte vaka sayılarının düşmesi bekleniyor. Bu süreçte en büyük silahın Koronavirüs aşısı olduğu biliniyor. Yetkililer zamanı gelen vatandaşların muhakkak aşılarını olmasını istiyor. Aşının Covid-19 salgınında ne kadar etkili olduğu yapılan bir araştırmada ortaya çıktı. Koronavirüs aşısı olduktan sonra kaç kişi virüse yakalandığı açıklandı.

Bugüne kadar toplamda ilk doz aşısı yapılan vatandaş aşısı 12 milyon üzerine çıkarken. ikinci doz aşısı yapılan vatandaş sayısı 8 milyonu aşmış durumda. Toplam da covid-19 aşısı olan vatandaş sayısı 20 milyon üzerine çıktı.

Covid-19 Aşısı Hızlı Şekilde Yapılmalı

Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan kısmi kapanma ve alınan önlemlerin yanında aşının ne kadar etkili olduğu yapılan araştırma ile ortaya çıktı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan Koronavirüs aşısı ile ilgili yapılan araştırmalar üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre araştırma da birinci doz aşı olup koronavirüs yakalanan kişilerin durumuna ve ikinci doz aşı olup Covid-19 olan kişililer üzerinde incelemeler yapıldı.

Covid19 asisi ne kadar koruyor

Yapılan araştırmaya göre aşının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Buna göre Covid-19 aşısı olanların arasında virüs kapanların sayısı 2.500 kişi bu kişilerin arasında yoğun bakım ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar az. Aşılamaya 65 yaş üstü vatandaşlardan başlanmıştı. Aşının ne kadar önemli olduğu bu yaş gurubunda bir kez daha gözlemlendi. Buna göre virüsün başlangıcında ve pik yaptığı dönmelerde 65 yaş üstü vatandaşlarda yoğun bakım ihtiyacı duyanlar yüzde 18 iken aşılama sonrası bu oran yüzde 10’ların altına düşmüş durumda. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan açıklamalarında aşılamanın ne kadar önemli olduğu vurguladı. Aşının yoğun bakım oranlarını ne kadar düşürdüğüne dikkat çeken bilim kurulu üyesi aşılamanın hızlı şekilde devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Peki aşılama sonrası Covid-19 virüsünden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı kaç. Aşı olduktan sonra koronavirüs yakalanıp hayatını kaybedenlerin oranıysa oldukça düşük. Bilim Kurulu üyesine göre 65 yaş gurubunda aşılama tamamlandıktan sonra hayatını kaybedenlerin gurubu 80-90 yaş arası. Bu gurupta ki vatandaşlarda genel olarak kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan bizim için artık 20-65 yaş gurubu bu gurupta hastaneye yatışlarda ciddi oranda yükselme var. Bulaşın önünü biran önce almalıyız şeklinde konuştu.

Ramazanda Covid-19 Aşılama Oranı Düştü

Koronavirüs aşılama oranı ramazan ayına göre oldukça düşmüş durumda. Ramazan ayından önce ortalama 150 bin aşılama yapılırken. Ramazan ayında bu sayı 30 binlere kadar düşmüş durumda. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu İkinci başkanı Yusuf Eryazğan açıklamalarına göre durum oldukça vahim duruma. Açıklamalara göre bir aile hekimi günlük olarak 30-35 kişi aşılarken bu oran ramazan ayında ortalama 10 kişiye düşmüş durumda.

Ramazan ayinda corona asilama sayisi dustu

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Başkanı Yusuf Eryazğan açıklamalarına göre aşılama oranları düşerken vaka sayıları da artış gösteriyor. Bir aile hekiminin günlük Covid-19 izleme oranın 4-5 kişiden 90 kişiye çıktı. Buna göre vaka sayılarında korkutan bir tırmanış var. Aile hekimlerinin iş yükünün artığını dile getiren açıklamalarda nasıl önlem alınması gerektiği de yer aldı. Buna göre Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Başkanı Yusuf Eryazğan ya 28 gün tam kapanma ya da aşılanma için hızlı bir formül gerekiyor. Okullar kapalıyken okulları aşılama aşılanma merkezi haline getirmeliyiz. Vatandaşı bulduğumuz yerde aşılamalıyız. Şeklinde konuştu.

Tüm bu yapılan açıklamalara göre Covid-19 aşısının ne kadar önemli olduğu. Koronavirüs yakalansa dahi yoğun bakım riskinin ne kadar azaldığı ortaya çıktı. Vatandaşlarımızın biran önce sırası geldiğinde koronavirüs aşısını olması gerekliliği bir kez daha ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu