NASIL YAPILIR

Custom Rom Android Telefonlara Nasıl Atılır

Evet sevgili arkadaşlar bugün güzel bir konu ile karşınızdayız. Android telefonlara custom rom atma olayına gireceğiz bugün, peki custom rom nasıl atılır faydası zararı nedir custom rom atmalı mıyım orijinal rom da kalmalı mıyım sorularına beraber bakacağız umarız rom atmak isteyip nasıl yapacağını bilmeyen takipçilerimiz için faydalı bir konu olacaktır.

android telefonlara custom rom yükleme  teknoaracı

Arkadaşlar öncelikle rom nedir diye soranlar olur rom kısaca sizin telefonunuzun yazılımıdır. Yani nasıl masa üstü bilgisayarlarda Windows sürümleri varsa Windows 7 gibi Android telefonlarda da Android telefonların işletim sistemi yazılımıdır. Her telefon üzerinde orijinal bir rom ile gelir üreticiler bu romlarda bazen bir sürü özelliği kapatır niye kapatır hala anlamış değilimdir ama tüketicinin telefonun bazı özelliklerine erişmesine izin vermez işte biz custom rom yükleyerek telefonun tüm özelliklerine erişim sağlamış oluyoruz. Bu ROM’lar geliştirilerek özelik katılarak piyasaya çıkarılır kulağa hoş geliyor değil mi android telefonumuz da olmayan özellikleri telefonumuza kazandırmak ancak hemen şunu burada söylemek lazım ki daha önce hiç bir şekilde ROM atma deneyiminiz olmadı ise telefonu kullanılmaz hale getirebilirsiniz Öncelikle android telefonlara ROM nasıl atılır bunu öğrendikten sonra custom rom atmaya geçebiliriz daha önce hiç deneyiminiz olmadı yada unutunuz diyelim “Android telefonlara Orjinal (Stock) ROM Yükleme” başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Android Telefonlara Custom ROM Yüklemek

Custom Rom atama işlemi Nexus telefonlarla Samsung telefonlar farklı programlarla atılıyor arkadaşlar biz Samsung telefonlara rom nasıl atılır üzerinden konumuzu anlatacağız. Samsung telefonlara rom odin programının yardımı ile yapılabiliyor ancak biz size Odin programını uğraşmadan telefonunuza yükleyeceğiniz CWM uygulaması ile Custom Rom atma olayın anlatacağız.

CWM telefonumuza kurduktan sonra yapacağımız işlemlere adım adım gidelim. Custom Rom dosyalarını bu rom dosyası hazırlayan ve sunan sitelerden bulabiliriz bu rom dosyalarını hazırlayan kişiler telefona nasıl özellikler eklediklerini rom dosyasını yüklediğiniz zaman telefonunuz hangi özelliklere kavuşacak hepsini belirtirler sizde ona göre kurmak istediğiniz dosyayı edindikten ROM yükleme işlemine geçebilirsiniz.

ROM dosyasının telefon hafızasına atıyoruz. Benim önerim telefon hafızasına değil varsa hafıza kartına atmanız olacak çünkü Vipe işlemi yapacağız ve bu dosyalar silinebilir. Bulduğunuz ROM dosyası zip uzantılı dır siz zip uzantılı şekilde telefona atacaksınız ve cihazınızı kapatın. Cihaz kapalı konumda iken evet geldik cihazımızı CWM moduna almaya bu işlemi genel olarak tuş kombinasyonları ile yapıyoruz ve Ses Açma + Home + Power tuşlarına aynı anda basarak gerçekleştiriyoruz CWM moduna girdikten sonra ses açma ve kısma tuşlarını kullanarak “vipe data/factory reset” seçeneğini buluyoruz bu seçenekle telefonumuzu formatlamış olacağız neden yapıyoruz bunu cihazı tamamen orijinal rom artıklarından temizlemek için cihaz açılsa dahi tam olarak atığımız custom rom dan çalışmayabilir. Bu işlemi de yaptıktan sonra artık ROM dosyasını kuramaya geldi sıra bunun içinde ” install zip from sdcard” seçeneğini seçiyoruz ve telefonun hafıza kartına giriş yaparak daha önceden yüklediğimiz zip uzantılı ROM dosyasını buluyoruz. ve ROM kendi kendine yüklenmeye başlayacak. Tüm kurulum bittiğinde en alta Complete yazar ve artık Custom ROM telefonunuza kurdunuz arkadaşlar zevkini çıkarabilirsiniz.

Sevgili Dostlar burada anlattığımız olay aynı zamanda bilmeyenler için telefonu tamamen açılmaz duruma getirebilir şayet ROM atama tecrübeniz yoksa bu olaya girmeyin telefonunuz da oluşabilecek herhangi bir sorundan Teknoaracı.com sorumlu değildir. Bu tamamen sizin kendinize bağlı olarak yapacağınız bir telefonunuz özelleştirme ve özellik kazandırma işlemidir. TeknoAracı.com un uyarılarının dikkate alarak bu işlemleri gerçekleştirin.

Whatsapp da Kişinin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız 2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar