SOSYAL MEDYA

Dikkat Facebook Kullanıcılarının Bilgileri Çalındı

Dikkat 533 milyon Facebook kullanıcısının kullanıcı bilgileri çalındı. Son zamanlarda kullanıcı bilgilerinin çalınma haberleri gündem olmaya devam ediyor. Yemeksepeti kullanıcılarının bilgilerinin Dark Web üzerinden satışa çıkmasından sonra şimdi Facebook kullanıcılarının bilgileri ifşa ediliyor.

Son zamanlarda güvenlik açıkları ve gizlilik sorunları tüm sosyal medya platformlarının baş belası durumuna geldi. Hacker gurupları önce yemeksepeti gibi kurumsal bir şirketin veri tabanına sızıp kullanıcı bilgilerini çalmıştı. Daha sonra gelen haberlere göre yemeksepeti kullanıcı bilgileri Dark Web üzerinden satışa çıkmıştı.

Ve yine milyonlarca üyesi olan Facebook kullanıcılarının bilgileri bir hacker forumunda paylaşıldı. Toplamda 106 ülkeden 533 milyon kullanıcının kişisel bilgileri paylaşıldı. Peki hangi bilgiler paylaşıldı. Türk Facebook kullanıcı bilgileri de ifşa edildi mi ? Hacker forumunda paylaşılan bilgiler arasında kullanıcıların tam isimleri, e-posta adresleri, konum bilgileri, telefon numaraları paylaşıldı.

Facebook Sesiz Kalıyor

Gerçekten Facebook kullanıcı bilgileri çalındı mı ? Evet Insider paylaşılan bilgileri incelediklerinde sızdırılan bilgilerin doğru olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili araştırma yapan Insider şirketi facebook kullanıcı bilgilerinin çalındığını doğruladı. Çalınan bilgiler arasında yer alan kullanıcıların facebook girmek için kullandıkları e-posta adresleri hesapları sıfırlamak için kullanılabilir.

facebook kullanici bilgileri calindi
Facebook Kullanıcı Bilgileri Çalındı

Çalınan Facebook bilgileri doğrudan hesabınızın ele geçirilmesi anlamına gelmiyor. Ancak çalınan bilgilerle sizin facebook profiliniz taklit edilebilir. Sizin profil bilgilerinize benzer şekilde yeni facebook profiller açılabilir. Ya da çalınan bilgilerle sizin facebook hesabınızı çalma girişimleri olabilir. Güvenlik uzmanları Facebook kullanıcılarını uyarıyor. Çalınan Facebook kullanıcı bilgileri ile sosyal medya da adınıza açılmış farklı hesaplar olabilir. Bu hesaplardan yasa dışı paylaşımlar yapılabilir. Hiç haberiniz olmadan bir başkası sizin kullanıcı bilgilerinizi kullanarak Facebook hesabı açarak. Bu hesaptan yasa dışı paylaşımlarda bulunabilir. Yahut bu bilgileri kullanarak sizin hesabınızı çalmaya yönelik hackleme girişimleri olabilir. 533 milyon facebook kullanıcı bilgilerinin çalınması ve bir forumda paylaşılması sonrası Facebook tarafından her hangi bir açıklama gelemdi. Facebook konu hakkında sesiz kalmayı tercih ediyor.

Daha Öncede Facebook Kullanıcı Bilgileri Çalınmıştı

Bu olay Facebook tarihinde ilk olay değil. Facebook kullanıcıları daha önce de buna benzer olaylar yaşamıştı. 2020 yılında yaşanan facebook kullanıcılarının telefon bilgilerinin bir bot yazılım tarafından ele geçirilmesi. 2019 yılında milyonlarca facebook kullanıcısının bilgileri Facebook veri tabanından alınmıştı. Bu açık şirket tarafından 2019 yılında kapatıldı.

Facebook kullanici bilgilerinin calinmasi karsisinda sesiz
Facebook Kullanıcı Bilgilerinin Çalınması Konusunda Sesiz

Facebook yaşanan bunca skandal dan sonra kullanıcılarına büyük bir veri kırma işlemine izin vermeyecekleri konusunda kullanıcılarına söz vermişti. Ancak yaşanan olaydan sonra şirketin bu sözünü tutabildiğini söylemek çok zor. Sizin de facebook hesap bilgileriniz çalınmış olabilir. Tüm kişisel facebook hesap bilgileriniz şuan bir başkasının elinde bulunuyor olabilir. Sizde facebook hesabınızı güvende tutmak için şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Son zamanlarda veri tabanına ulaşarak, büyük sosyal medya platformların kullanıcılarının bilgilerine ulaşılma ve bu bilgilerin satışa çıkması. Ya da forumlarda deşifre edilmesi haberleri. Büyük sosyal medya platformları ve şirketlerin ne kadar güvenli olduğu sorusunu gündeme taşıyor. Acaba bu platformlara üye olurken gerçek bilgilerimizi veriyoruz. Bu bilgilerimiz ne kadar güvende bu soru önemini bir kez daha artırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu