ANDROİD

Dünya Genelinde Android Kullanımı iOS Kullanımını Ezdi Geçti

Yıllardır en çok tartışılan konulardan biridir hangi işletim sistemi daha çok kullanılıyor. Bu sorunun cevabını Statista pazar araştırma şirketi verdi. Android işletim sistemi kullanım oranlarında iOS işletim sistemini açık ara ezdi geçti diyebiliriz. Android Kullanım oranı %83 olurken, iOS kullanım oranı %13 de kaldı.

Android isletim sistemi mi yoksa iOS mu daha cok pazar payina sahip

Günümüzde Akılı telefonlarda iki işletim sistemi egemen konumda Android ve iOS işletim sistemi. Bu iki işletim sistemi hakkında en çok merak edilen konulardan biri hangi işletim sistemi daha çok kullanılıyor. Doğal olarak hangi işletim sistemini kullanan telefonlar daha çok satış yapıyor. Bu sorunun cevabını Statista araştırma şirketi verdi ve Android işletim sisteminin egemenliğini ilan etti. Şirket yakın tarih değil 2014 yılından buyana mobil işletim sistemi pazar payını ortaya koydu. Araştırmaya göre Android işletim sistemi açık ara iOS işletim sistemini ezdi geçti diyebiliriz.

Hangi Ülkelerde Hangi Mobil İşletim Sistemi Daha Çok Kullanılıyor

Araştırma şirketi dünya genelinde mobil işletim sistemlerinin pazar payını ortaya koymakla yetinmemiş. 2014 yılından buyana hangi ülkelerde hangi mobil işletim sistemleri daha çok kullanılıyor. Sorusunun cevabını da vermiş. iOS işletim sistemi sadece iki ülkede lider olabilmiş durumda buna göre Japonya ve ABD Android işletim sistemi iOS işletim sistemine boyun eğerken, Hindistan, Nijerya, Brezilya gibi ülkelerde Android işletim sistemi iOS işletim sisteminin kullanım oranına göre kat ve kat fazla çıkıyor.

hangi mobil isletim sistemi dunyada daha cok kullaniliyor

Peki andorid işletim sistemi neden açık ara iOS işletim sistemini geride bırakıyor. Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Yılık olarak iOS işletim sistemi kullanan mobil cihaz olarak sadece iPhone cihazlar piyasaya çıkarken. Her sene onlarca markanın Android işletim sistemi kullanan modeli piyasaya çıkıyor. Sadece Samsung mobil cihazlar ve Huawei gibi markaların modelleri her yıl binlerce adet satış yapıyor. Diğer bir neden Android mobil cihazların fiyatları iPhone cihazların fiyatına göre daha makul olması diyebiliriz. Bu iki nedenden dolayı Android işletim sisteminin pazar payının iOS pazar payına göre ezici şekilde fazla olması mantıklı geliyor.

Size göre Türkiye’de hangi mobil işletim sistemi daha çok kullanılıyor. Android mi ? yoksa iOS işletim sistemi mi ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu