SOSYAL MEDYA

Facebook Bilgilerinizin Çalınıp Çalınmadığı Sorusunun Cevabını Veren Site

Facebook Hesabımı çalındı mı ? Son günlerin en merak edilen sorusu milyonlarca kullanıcı bu sorunun cevabını arıyor. Facebook yetkilileri bu soruya şuan cevap vermiyor. Peki sizde Facebook hesabım çalındı mı ? diye merak ediyor musunuz. Bu sorunun cevabını veren bir site mevcut.

Facebook hesabınız çalınıp çalınmadığını nasıl anlarsınız ? Bu sorunun cevabını arayanlara cevap veren bir site ile karşınızdayız. Geçen günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberde Facebook kullanıcı bilgilerinin çalındığını açıklamıştık. Dünya genelinde 500 milyonu aşan kullanıcısının hesap bilgileri, telefon numaraları ve e-posta adresleri çalınmış. Bir forum aracılığı ile paylaşılmıştı. Herkes bu bomba haberi konuşurken bu kez akıllara şu soru düştü. Acaba benim facebook hesap bilgilerim de çalınmış olabilir mi ? Evet artık en çok merak ettiğimiz soru bu oldu.

Şirketten bir açıklama bekledik. Ancak maalesef şirket bu konuda herhangi bir açıklama yapmamayı sessizliğe bürünmeyi tercih etti. Peki Türkiye’de ki facebook kullanıcılarının bilgileri çalındı mı ? bu soruyu sorduk. Ancak şirket bu soruya da cevap vermedi. Evet Facebook şirketi bu konuda sıra kadem bastı. Dersek yalan olmayacak. Herhangi bir açıklama da bulunmadı. En azından bulunduysa da bizim gözümüzden kaçtı. Ancak biz Türkiye’de ki Facebook Kullanıcı bilgileri çalındı mı ? Sorusuna cevabı siber suçları araştıran Alon Gal tarafından ortaya konan verilerde bulduk. Maalesef Türk Facebook kullanıcılarının bilgileri de çalınmıştı. Hudson Rock adında ki siber suçları inceleyen şirketin müdürü Türkiye’de toplum da 19 Milyon 638 bin 821 kişinin facebook hesabı siber saldırganların eline geçmişti.

Bu bilgiye ulaştıktan sonra bu kez sizler için acaba hangi hesaplar çalındı ? bu sorunun cevabını araştırmaya başladık. Ve araştırmalarımız sonucu bir internet sitesinin facebook hesabı çalındı mı sorusuna cevap verdiğini gördük.

Facebook Hesabım Çalındı mı ? Sorusuna Cevap Veren Site

Evet facebook kullanıcısı olan 500 milyonu aşkın kullanıcısının hesap bilgileri siber saldırganların eline geçti. Facebook sesiz beklemede herhangi bir açıklama yapmıyor. Peki bizler gece gündüz acaba benim hesap bilgilerim de çalındı mı ? sorusu ile yatıp kalkıyoruz. Nasıl yatıp kalkmayalım. Türkiye de hesap bilgileri çalınan 19 milyon kullanıcıdan biride biz olabiliriz. Üstelik sadece facebook hesabımız değil, telefon numaramız, e-posta adresimiz tüm bilgilerimiz siber saldırganların eline geçmiş olabilir.

Bu endişe ile fazla yürümez dedik. Araştırmalara başladık. Madem dünya devi Facebook konu ile açıklama yapmıyordu. Bizde başka yollardan Facebook hesabım çalındı mı ? sorusuna cevap bulacağımız yöntemleri sizler için araştırdık. Ve bulduk  Have I Been Pwned  adında ki site kişisel bilgileriniz güvende mi ? değil mi sorusuna cevap veriyor.

Facebook Bilgilerim Çalındı mı ? Nasıl Öğrenebilirim

  • Buradan  Have I Been Pwned adında ki siteye giriş yapın
  • E-Posta adresinizi veya numaranızı girin.
  • pwned? butonuna tıklayın.
  • Bilgilerinizin çalınıp çalınmadığının size gösterecek.

Have I Been Pwned Sitesine Giriş Yapalım

facebook hesabiniz calindi mi Have I Been sitesine giris yapin
Have I Been Pwned

Have I Been Pwned sitesi nedir ? sorusunu sorabilirsiniz. Bu sorunun cevabı Have I Been Pwned sitesi dünya çapında veri ihlalleri yapan bir veri tabanına sahip. Bu site bir Google araması gibi hızlı ve eş zamanlı bir arama yaparak. Sizlere eşleşen sonuçları veriyor. Artık hesap çalınması, kişisel bilgilerin çalınması olayları sıkça yaşanır duruma geldi. Artık bu siteyi en çok kullanılan sayfanıza bize göre ekleyin. Çünkü sık sık hesabımız çalındı mı ? Kişisel bilgilerim çalındı mı ? sorularını araştırır olacağız.

E-Posta Adresinizi veya Telefon Numaranızı Girin

Have I Been Pwned sitesine e posta yada numaranizi girin
Have I Been Pwned e-posta yada cep telefonu girin

Siteye giriş yaptıktan sonra yapmamız gereken. Sosyal medya hesaplarında kullandığımız e-posta adresimizi yahut telefon numaramızı buraya girmek. İstediğiniz kadar e-posta adresi girebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yok. Tüm e-posta adreslerinizi taratabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta facebook hesabınızı açarken kullandığınız e-posta adresini girmek.

Mark-Zuckerberg-Signal-Kullaniyor

Mark Zuckerberg Meğer Signal Kullanıyormuş

Telefon numarasını girmek isterseniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Site sizden uluslararası versiyonu istiyor. Türkiye’de kullanılan cep telefonlarının uluslararası kodu +9 Bundan dolayı cep telefonu numaranızı +9555 111 555 222 şeklinde birleşik şekilde yazmak.

pwned? Butonuna Basın

facebook hesabiniz calindi mi pwned tusuna basin
facebook hesabınız çalındı mı

Sosyal medya platformlarında kullandığımız e-pota adresi yahut telefon numarasını yazdıktan sonra pwned? tuşuna basmak. Gerisini site sizin adınıza yapacak. Yoğunluğa göre bir kaç dakika içinde veri ihlali araması yapacak. Ve sizin kullanıcı e-posta adresinizi veya numaranızı tarayacak.

Facebook Bilgileriniz Çalındı mı ? Sonuçlarda Göreceksiniz

facebook hesabiniz calindiysa kirmizi renk olacak

Evet ve beklenen an geldi. Facebook hesabımız çalındı mı ? Facebook bilgilerim çalındı mı ? sorularının cevabını almaya. Sonuçlarda gelen ekranın rengine bakın. Şayet ekranın rengi kırmızı olursa ve ” Oh no – pwned!” yazısını görürseniz geçmiş olsun girdiğiniz e-posta adresi ya da numaranız bir veri ihlaline karışmış demek. Facebook hesabınız veri ihaleline karışmış demektir.

facebook hesabi guvende

Ekranda şayet ” Good nws – no pwnage found!” yazısını görüyorsanız ve ekran yeşil renkte çıkıyorsa facebook hesabınız çalınmamış demektir. Sayfanın altına doğru indiğiniz zaman e-posta adresinizin ya da telefon numaranızın hangi veri ihlali skandalına karıştığını görebilirsiniz.

Facebook Hesabım Çalınmış Ne yapabilirim ?

Öncelikle facebook hesabınıza ait e-posta adresiniz yahut numaranız veri ihlali görünüyorsa sayfanın aşağısına inerek hangi platformlarda veri ihlali yapıldığını site sizlere gösterecek. Veri ihlali yapılan sitelerde yada platformlara hemen giriş yapın. Kullanıcı e-posta adresinizi değiştirin. Şifrenizi daha güçlü şifreyle değiştirin. Veri ihlali yapılan platform şayet kullanmadığınız önem vermediğiniz bir yerse hemen hesabınızı silin.

Şayet veri ihlali facebook gibi vazgeçilmezim dediğiniz bir platform üzerinden yapılmışsa. Hesabınızı silmek yerine hemen şifrenizi daha güçlü bir şifreyle değiştirin. Facebook e-posta adresinizi hemen değiştirin ve önlem alın. Veri ihlalleri artık hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Bizler önlemlerimizi alacağız. Ancak aynı zamanda bu ihlallerle yaşamaya da alışacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu