SİNEMA ve DİZİ

Gişede Hayal Kırıklığı Yaşayan 8 Efsane Film Listesi

Bir filmin başarılı olup olmadığını nasıl ölçersiniz gişe hasılatı ile mi işte size gişede hayal kırıklığı yaşayan daha sonra efsane olan 9 film. Birazdan bahsedeceğimiz filmler gişede adeta yerle bir olurken daha sonra birer efsaneye dönüşmüş.

TeknoAraci 8 Efsane Film Listesi

Bugün sizlerle paylaşacağımız filmler vizyona girdiklerinde adeta gişede yerlerde sürünmüş hasılat elde edememiş filmler. Genelde hasılat elde eden gişede patlama yaşayan filmlerde aksiyon filmleri, macera ya da bilim kurgu filmlerdir. Bizim bahsedeceğimiz ve sinema tarihine geçmiş efsane olmuş filmlerse genel olarak izleyicinin dikkatini çekmeyen daha çok diyaloglar üzerine düşündürücü filmlerdir. Genel olarak büyük gişe başarısı elde eden filmlerse büyük bütçelerle çekilen düşündürmekten çok eğlendirmek ve hoş vakit geçirmek için hazırlanıp izleyiciye sunulmuş filmlerdir.

Tekno Aracı 8 Efsane Film Listesi de yer alan filmlerse daha çok düşündüren daha iyi senaryolara sahip izleyicinin ilk zamanlarda dikkatini çekmeyen gişe hasılatı yerlerde olan filmler zaman içinde birer efsaneye dönüşmüştür. Hadi gelin şimdi sinema tarihinin kült olmuş 9 efsane filmine birlikte göz atalım.

Gişede Hayal Kırıklığı Yaşayan Zamanla Efsane Olan 8 Film Listesi

Evet gişede yapımcılarını hayal kırıklığına uğratan hasılat rekorları kıramayan hata zarar eden zamanla sinema sevenlerin hayranı olan sinema tarihinin 8 efsane filmini Tekno Aracı olarak listeledik. Listede yer alan filmleri bir çoğumuz eminiz bir kez olsun izlediniz. Listede yer vermeyi unuttuğumuz aklımıza gelmeyen filmler olabilir listemizde yer almayan filmleri sizlerde yorumlarınızda bizlerle paylaşabilirsiniz.

 • Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption )
 • Yargıç Dredd ( Dredd )
 • Ufuk Faciası ( Event Horizon )
 • Büyük Lebowski ( The Biğ Lebowski )
 • Bıçak Sırtı ( Blade Runner )
 • Akılı Defteri ( Memonto )
 • Sevginin Gücü ( Leon: The Professional )
 • Dövüş Kulübü ( Fight Club )

Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption )

esaretin bedeli Tekno Araci Film Listesi 1. Sirada

Gerçek bir efsane filmle listemize başlayacağız. Türkçe Adı Esaretin Bedeli olan film zaman içinde sinema tarihinin unutulmaz kült filmlerinden biri olmayı başarmış. Vizyona girdiği tarih de gişede bir başarı elde edemeyen yapımcısına zarar ettiren film zaman içinde gerçek bir efsane olmuş. Benimde en az üç kez izlediğim film Stephen King tarafından yazılan bir kitabın sinemaya uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Oscar ödüllü siyahi oyuncu Morgan Freeman baş rolde yer alıyor. Film eşini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası almış bir bankacının hapishaneye girmesi ile başlıyor. Kötülerin ve katillerin arasında suçsuz bir kişinin alışma sürecini dostluklarını ve hapishanede ki diğer mahkumlarla olan ilişkisini mükemmel şekilde işleyen filminin sonu sizleri şaşırtacak derece sürpriz şekilde bitiyor. Orijinal adı The Shawshank Redemption olan Esaretin Bedeli filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. ve Efsane olmuş 8 film listemizde birinci sıradan yer veriyoruz.

 • Yapım Yılı : 1994
 • Hasılat : 58.3 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 9.3 /10

Yargıç Dredd ( Dredd )

Yargic Tekno Araci 8 Efsane Film Listesinde 2 Sirada

Türkçe adı Yargıç olan filmin baş rollünde aksiyon macera filmlerinin aranan isimi Sylvester Stallone yer alıyor. Her ne kadar baş rol oyuncusu ve filmin konusu itibari ile bilim kurgu aksiyon türünde olsa da gişe de yeterince ilgi görmeyen ancak sinema eleştirmenleri tarafından beğenilen bir filmdir. Film konusu itibari ile distopik bir dünyada çetelerle mücadeleyi anlatan insanların büyük gökdelenlere mahkum olduğu bir şehirde 800 milyon insanın yaşadığı gelecekte ki bir hayatı anlatıyor. Film bilim kurgu olaması anlatımı ve konusu açısından oldukça başarılı distopik filmleri sevenlerin kaçırmaması gerektiğin inanıyoruz. Ayrıca gişede beklediği başarıyı elde edemeyen Yargıç Filmi zaman içinde eleştirmenlerin beğenisini kazanmıştır.

 • Yapım Yılı : 2012
 • Hasılat : 41.5 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 7.1 / 10

Ufuk Faciası ( Event Horizon )

event horizon ufuk faciasi tekno araci film listemizde 3 sirada

Uzay filmlerini sevenlerin muhakkak hemen tamam işte bu diyecekleri Ufuk Faciası uzayda kurtarma gemisi olarak görev yapan insanların etrafında şekilleniyor. Bilim Kurgu tarzında ki film konusu uzayda kurtarma görevi yapan bir geminin gelen bir sinyalle kurtarma görevine gittiklerinde aslında hiç bir şeyin olması gerektiği gibi olmadığını görmeleri ile film başlıyor. Hükûmet tarafından oluşturulan bir kara delik meydana getirildiği ve uzay gemisi mürettebatının belirlemeyen bir nedenle öldükleri ortaya çıkacaktır. Bu filmimiz de gişede yeterince başarı sağlayamamış ancak zamanla efsane filmler arasına girmeyi başarmıştır.

 • Yapım Yılı : 1997
 • Hasılat : 26.6 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 6.7 / 10

Büyük Lebowski ( The Biğ Lebowski )

Lebowski Tekno Araci efsane film listemizde 4 sirada1

Filmimiz efsaneler arasına girmeyi bize göre hak ediyor. Elbette beğenmek ya da beğenmemek kişisel bir olaydır. Her şey de olduğu gibi film ve sinema da göreceli bir kavramdır. Bize göre çok güzel olan filmler size göre yada bir başkasına göre berbat sıkıcı olabilir. Ancak genel sinema eleştirmenlerinin düşüncesine göre Büyük Lebowski de sinema kültleri arasına girmeyi başaran bir film olarak karşımıza çıkıyor. Lebowski işsiz bir adam olarak bowling hastası olarak hayatı sürdürmektedir. Filmde ki kahramanımızın hayatı aynı isimi taşıyan milyarderle taşıması ile olacaktır. Milyarderin karısı herkese borçlanan bir kumarbazdır. Bir gün Lebowski evine iki mafya üyesi gelip halısına işer. Halısının parasını milyarder Lebowski almaya gitmesi ile macera başlayacaktır.

 • Yapım Yılı : 1998
 • Hasılat : 46.7 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 8.1 / 10

Bıçak Sırtı ( Blade Runner )

bicak sirti tekno araci efsane film listesinde 5 sirada yer aliyor

Bıçak sırtı gişede yerle bir olan filmlerden ancak zamanla olumlu eleştirilerle kült bir film olamayı başardı. Film bilim kurgu tarzında olsa da felsefi yönü daha ağır basmaktadır. 2019 yılında insanlığın nasıl yaşayacağına yönelik anlatımı ve robotların insan hayattın da ki yerini ele almıştır. Replicantları öldürmekle görevli bir polis görevlisi ile replicantları arasında ki mücadeleyi anlatan filmde replicantları köle gibi çalıştırılmaktan bıkar ve isyan başlatırlar isyanı bastırmak ve replicantları öldürmek için görevlendirilen polis memuru arasında ki ilişkiyi ve mücadeleyi yansıtan film insanların gelecekte robotlarla olan mücadelesine felsefi bir yaklaşım getirmektedir. Film bütçesine göre oldukça düşük bir gişe geliri elde etmişti.

 • Yapım Yılı : 1982
 • Hasılat : 260.5 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 8.1 / 10

Akılı Defteri ( Memonto )

akil defteri tekno araci efsane filmler listesinde 6 sirada yer aliyor

Memonto 2000 yılı yapımı psikolojik gerilim türündedir. Yönetmen ana karakteri izleyici ile bütünleştirmeyi amaçlamıştır. Sondan başa doğru giden hikayede izleyicinin filmin ana karakteri ile aynı düşünmeyi amaçlamıştır. Filmin ana karakteri hafıza sorunu yaşamaktadır. Yönetmende ana karakterin gerçek zamanlı hikayesine ortak etmektedir. BBC tarafından 21. Yüzyılın en iyi filmleri listesinde 25. sırada yer almayı başarmıştır. Eleştirmenler tarafından tam not alan film gişe rakamları olarak eleştirmenlerden aldığı notun gerisinde kalmıştır. Ancak halen kült filmler arasında yer almayı başarabilmiştir.

 • Yapım Yılı : 2000
 • Hasılat : 39.7 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 8.4 / 10

Sevginin Gücü ( Leon: The Professional )

Sevginin gucu filmi Tekno Araci 8 efsane film listesinde 7 sirada yer aliyor

Sevginin gücü Jean Reno baş rolünü oynadığı Fransız yapımı bir filmdir. Film oldukça ilginç bir konuya sahip. Jean Reno bir mafya tetikçisini canlandırıyor. Küçük bir kızla karşılaşana kadar. Ve tüm hayatı o ana kadar yaşadıklarının ötesinde bir değişim gösteriyor. Küçük bir kızdan dolayı film aşk olma kelimesinden dolayı eleştiri almış olsa da burada ki aşk gerçek anlamda bir adamla kadın arasında ki aşktan öte küçük kızın kendisini sahiplenen koruyan adama karşı sevgi duymasını ifade ediyor. Her ne kadar filmin ilerleyen sahnelerinde aşk kelimesi geçiyor olsa da bu aşkın bilinen aşkın ötesinde bir sevgiyi ifade ettiğini belirtelim. Film zaman içinde efsane olmayı başarmış. Olumsuz eleştiriler almış olsa da genel olarak sinema eleştirmenleri tarafından olumlu not verilmiş.

 • Yapım Yılı : 1994
 • Hasılat : 46.1 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 8,5 / 10

Dövüş Kulübü ( Fight Club )

Dovus Kulubu Tekno Araci 8 Efsane film listesinde 8 sirada yer aliyor

Brad Pitt baş rolünde oynadığı 1999 yapımı film konusu ile oldukça ilginç bir bakış acısı sergiliyor. 1 kural dövüş kulübü hakkında asla konuşma, ikinci kural dövüş kulübü hakkında konuşma Jack rolünü canlandıran Brad Pitt uykusuzluk sorunları yaşayan kendi halinde bir sigortacıdır. Kendi yaşadığı psikolojik sorunlardan kurtulmak için katıldığı gurup terapilerinde Marla adında bir kızla tanışması ile tüm yaşamı değişecektir. Film kısa sürede kült bir film olamayı yani efsane filmler arasına girmeyi başarmıştır.

 • Yapım Yılı : 1999
 • Hasılat : 100.9 Milyon Dolar
 • IMDB Puanı : 8.8 / 10

Tekno Aracı 8 Efsane film listemizin sonuna geldik. Sizde yorumlarınızda efsane filmler kategorisinde yer alabileceğinizi düşündüğünüz favori filmlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu