OYUN

GTA 5 Benzeri En iyi 8 Oyun Listesi

Oyuncular arasında bir efsaneye dönüşen GTA 5 ( Grand Theft Auto V ) yeni versiyonu GTA 6 bekleniyor. 2013 yılından beri oyun dünyasını kasıp kavuran GTA, bu kadar başarılı olunca doğal olarak oyun şirketleri daha iyisini yapmak çabalıyor. Peki GTA 5 benzeri en iyi oyunlar hangisi işte bu sorunun cevabını sizin için verdik.

GTA 5 benzeri en iyi 8 açık dünya oyunları listesini hazırladık. GTA serisi yirmi yılı aşkın süredir. Oyunculara açık dünya haritasında her şeyi yapma imkanı tanımasıyla oyuncuların gözdesi olmuş durumda. Her serisi dört gözle beklenen ve son zamanlar da GTA VI serisi bir hayal gibi olsa da çıkma ümidiyle bekleyen oyuncular mevcut. 2013 yılında çıkan GTA 5 ise oyun dünyasında zirve yapmayı başardı. Rockstar Games tarafından gerek grafik gerek teknik özellikleri bakımından bir çok oyunla başa baş rekabet etmeyi başaran oyunun popüler olmasında hiç şüphe yok ki Epic Games GTA 5 ücretsiz vermesi oldu. Karantina günlerinin ilk zamanlarında şirket oyunu ücretsiz olarak indirime imkanı verdi. Bu hamle bir nevi oyunun popülerliğini artırmayı başardı.

GTA 5 Benzeri En İyi 8 Oyun Listesi

Sizde GTA 5 ücretsiz olarak indirip size verilen haritada tüm görevleri yerine getirdiğinizi düşünüyor. Ve yine açık dünya oyunu tutkunuzu yaşatmak istiyorsanız. Doğal olarak başka oyunlara gözünü dikmiş olabilirsiniz. Ya da 2013 yılından beri piyasada olan oyun artık sıktı ben başka oyunlara bakacağım diyenler muhakkak vardır. İşte bu noktada sizin için GTA 5 benzeri en iyi açık dünya oyunlarını listeledik. GTA 5’den sıkılanlar, ya da oyunu sonunda kadar oynayıp tüm görevleri yerine getirenler. Yeni oyunlara şans vermek isteyenler bu listemizde ki oyunlara göz atabilir. Hem hayranı olduğunuz GTA serisine yakın hem yeni bir oyun deneyimi yaşatabilirsiniz.

GTA 5 Benzeri Oyun Listesi

 • Just Cause 4
 • Watch Dogs 2
 • Red Dead Redemption 2
 • Saints Row 4
 • L. A. Noire
 • Yakuza 0
 • Sleeping Dogs
 • Mafia 3

Aksiyon Temelli Just Cause 4 Oyunu

GTA 5 taklit etmeyen ancak bir o kadar aksiyon barındıran Just Cause 4 oyunu. Aksiyon sevenlerin muhakkak denemesi gereken bir oyun. Oyun piyasaya GTA özentisi olarak çıkmadı. Tam aksine açık dünya temelli bir oyun olarak farklı bir yaklaşımla çıktı. Oyun serisinin diğer serileri de oldukça başarılı olmasına rağmen Just Cause 4 serinin en başarılı oyunlarından biri olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

GTA serisinde etrafı yıkıp dökmek dağıtmaya alışık oyuncular. Just Cause 4 serisinde bu alışkanlıklarını fazlasıyla yaşayacaklar. Açık dünya oyunlarına yeni bir yaklaşım getiren Just Cause 4 en iyi açık dünya oyunları listemizde birinci sırada yer alıyor.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One
 • Geliştirici: Avalanche Studios
 • Çıkış Yılı: 2018

Heyecan Arayanlara Watch Dogs 2

Watch Dogs 2 heyecan ve gizlilik arayanlara özel bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Francisco Körfex Bölgesi’nde geçen oyun. Gizli görevleri ve bilgisayar korsanlığını ister sesiz sedasız yapmanıza ister silahlarla herkese meydan okumanıza olanak sağlayan bir oyun olarak oyun dünyasında farklı bir bakış açısı getiriyor. Açık dünya oyunları içinde GTA serisini aratmayacak özelliklerle listemizde yer almayı başarıyor.

İlk oyunca yeterince başarılı olmasa da ikinci oyunda hataları ve yanlışlıkları düzelten oyun oldukça beğeni toparlamayı başardı. Oyunda çok görmeye alışık olmadığımız yapay zeka kullanılıyor. Oyunda sesiz sedasız gezeyim derken oldukça dikkat etmelisiniz. Yoksa çevreye duyarlı botlar sizi enseleyebilir. Dikkat ve sessizlik içinde oyunda ki görevlerinizi yapay zeka motorlarına karşı daha dikkatli olarak bitirmek zorundasınız. Açık dünya oyunlarından hoşlananlar Watch Dogs 2 dikkate almalı ve bir şans vermeli.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Google Stadia
 • Geliştirici: Ubisoft
 • Çıkış Yılı: 2016

Olmaza Olmaz Dediğimiz Oyunlardan Red Dead Redemption 2

Ve listemizde olmazsa olmaz dediğimiz Rockstar Games yapımı Red Dead Redemption 2 oyunu. Şirket bu işi biliyorlar dedirten gerçekçi bir yaşam alanı oluşturmayı başarıyor. Açık dünya oyunlarında şirket diğer oyun şirketlerine göre bu işi biliyor yahu dediğimiz Red Dead Redemption 2 ile oldukça beğeni toplamayı ve bizim listemize girmeyi başardı.

Red Dead Redemption 2 en iyi oyunlar listelerinde görmeye alışık olduğumuz bir oyun. Uzun oynama süreleri ile adeta bir film izliyor havasında oyun zevki yaşatıyor. Hikayeler oldukça başarılı ve dediğimiz gibi oyunculara bir filmin içindeymiş hissi veriyor. Hikayeler dışında oyunculara balık tutmak, poker oynamak gibi farklı aktiviteler de sunuyor. Tüm hikayeler ve aktiviteler dahil oyunculara 100 saat üzerinde bir deneyimi sunan Red Dead Redemption 2 oyunu online olarak da oynanabiliyor. Yani oyunun size hikayeler dışında sunduğu poker oynama ve balık tutma gibi aktiviteleri arkadaşlarınızla beraber yapma imkanı bulabiliyorsunuz.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Google Stadia
 • Geliştirici: Rockstar Games
 • Çıkış Yılı: 2018

Saints Row 4 Heyecan Verici Bir Oyun

Grafikleriyle oldukça başarılı olan Saints Row 4 listemize girmeyi başarıyor. Serinin diğer oyunları da oldukça başarılı olmasına rağmen Saints Row 4 seçmemizin nedeni oyunun oldukça başarılı grafikleri. Oyun her şeyi yapabilme özgürlüğünü vermesi açısından açık dünya oyunları içinde farklı bir yaklaşım sunuyor. Oyun da o kadar özgürsünüz ki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı dahi olabiliyorsunuz.

İster başkan oluyorsunuz. ister uzaylılarla savaşabiliyorsunuz. Oyunun başlangıcında oyuna tamamen hakim olabiliyorsunuz. Oyunun tek eksik yanı bir süre sonra size aşırı derece de güç veriyor. Verilen güçle artık oyunda kimse sizin önünüzde duramıyor. Doğal olarak oyun monoton bir hal almaya başlayabiliyor. Bu güç zehirlenmesi dışında oyunda her türlü çılgınlığı yapabiliyorsunuz. İnsanları havaya uçurmak, etrafa rastgele ateş etmek, eşyaları parçalamak ne istiyorsanız yapabileceğiniz Saints Row 4 oyunu açık dünyada istediğimi yapmak istiyorum diyen oyunculara göre.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360, Linux
 • Geliştirici: Deep Silver Volition
 • Çıkış Yılı: 2013

Polisiye Severlere L.A. Noire

Bu oyun GTA serisinden çok farklı bir açık dünya oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunda GTA 5‘den farklı olarak öyle kafanıza göre insan öldüremiyorsunuz. Bu oyunda amaç kötü insanları bulup öldürmek. Kötülerle savaşı seven polisiye oyunlardan hoşlananlar bu oyuna şans vermeli. Bundan dolayı da listemize girmeyi başarıyor. Oyunda atış becerileriniz ve ne kadar iyi araba kullandığınız çok önemli.

L.A. Noire şehrinde geçen oyunda tamamen rastgele gelen aksiyon görevlerini yerine getirirken. Oyun sizi kötü insanları bulup yok etmede size yardımcı olmuyor. Tamamen sizin becerilerinize güveniyor. Ve tamamen oyunu size bırakıyor. Sizde becerileriniz, atış yeteneğiniz araba kullanma kabiliyetiniz sayesinde kötüleri bulup yok ediyorsunuz. Aksiyon ve polisiye oyunları sevenler üstüne bir de açık dünya oyunu istiyorum diyenler L.A. Noire oyunu tam size göre.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360
 • Geliştirici: Rockstar Games, Team Bondi
 • Çıkış Yılı: 2011

Mafya Oyunları Sevenlere Yakuza 0

Polisiye oyunlarına listemizde yer verip mafya temalı oyunlara yer vermemek olmazdı. Mafya oyunlarını sevenlere Yakuza 0 oyunu listemizde yerini alıyor. Oyunda çılgınlık üst seviyede oyunda karaoke yapabilir, yada sokakta ki serserileri dövebilirsiniz. Bunları bir kenara bırakıp tamamen oyunun size verdiği görevlere odaklanabilirsiniz.

Yakuza 0 oyunu da rasgele insanlara şiddet uygulamayı kabul etmiyor. Oyunda şiddeti sadece hak eden kötülere uygulayabiliyorsunuz. GTA içeriklerini seviyorsanız. Yakuza 0 sizin için alternatif bir açık dünya aksiyon oyunu olabilir. 60 saat üzerinde bu oyunda eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3
 • Geliştirici: Sega
 • Çıkış Yılı: 2015

Uzak Doğu Oyunlarını Sevenlere Sleeping Dogs

Daha fazla ilgi hak eden bir oyun olarak listemizde yerini alıyor Sleeping Dogs oyunu. Çok fazla değer verilmese de GTA V oyunlarına benzerliği ile daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğine inandığımız oyun Hong Kong sokaklarında geçiyor. Sleeping Dogs oyunun haritası o kadar detaylı ki oyunda ne yapabileceğinizi şaşırabilirsiniz.

Oyun süresi 20 saat üzeri bir zamanda oyun ana görevlerini ve size verilen yan aktiviteleri tamamlıyorsunuz. Ancak oyun size verdiği yan aktiviteler ile bu süre daha da uzayabilir. Bir çok özelliği ile GTA V çok benzeyen oyun açık dünya oyunlarını seven oyuncuların bir kez olsun şans vermesi gerektiğini düşündüğümüz oyunlar arasında yer alıyor.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360
 • Geliştirici: United Front Games, Square Enix Europe
 • Çıkış Yılı: 2012

Ve Listemizin Sonunda Mafia III

GTA serisine tamamen benzeyen Mafia III oyunu her yönü ile hemen hemen aynı diyebiliriz. Gerek açık dünya oyunu olması açısından gerek oyun içinde ki çeteler ve silahlar bize sanki GTA serisini oynuyoruz hissi veriyor Mafia III.

Oyun oynarken senaryo odaklanırsanız. Oyun oynadığınızı unutabilirsiniz. Çünkü oyunun senaryosu o kadar başarılı ki çoğu zaman oyun mu oynuyorum film mi izliyorum izlenimi verebilir. Bir savaş gazisinin geçmişinden kaçmaya çalışması etrafında yoğunlaşan Mafia III Baba filmlerine de gönderme yapıyor. Oyun GTA serisini unutmayanlara ve GTA benzeri oyunlar arayanlara güzel bir alternatif oluyor.

 • Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, macOS, Classic macOS
 • Geliştirici: 2K Games
 • Çıkış Yılı: 2016

GTA V benzeri oyunlar listemizde sona geldik. Umarız bu geniş açık dünya GTA 5 benzeri oyunlar sizin de beğenirsiniz. Sizde bu oyun listesine katkı vermek ve aklınızda ki oyunları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu