Mobil Teknoloji

Huawei Akılı Telefon Pazarını Apple ve Xiaomi Pazarına Kaptırdı

Akılı telefon pazarında özellikle Android telefon deyince son yılların lider isimi Huawei lider konumunu kaybetti peki liderliği kimlere kaptırdı.

ABD ve Çin arasında ki ekonomik savaşların kurbanı haline gelen Huawei şirketi akılı telefon pazarında ki liderliğini kaybetti. Peki Huawei akılı telefon pazarındaki liderliğini hangi rakiplerine kaptırdı. ABD eski başkanı Donald Trump Çin ile olan savaşlarının eksenine Teknoloji şirketi Huawei koymuş ve onu akılı telefon pazarından ve teknoloji dünyasından silmek için elinden geleni yapmıştı.

Huawei akili telefon pazarini Apple ve Xiaomi markalarina kaptirdi

Huawei şirketine en son darbe 15 Eylül 2020 tarihinde alındı. Huawei artık hiç bir donanım ve yazılımı alamayacaktı. Bu karar şirketin resmen akılı telefon pazarından ve teknoloji dünyasından silinmesi kararıydı. Şirket bu kararlara ve ABD yaptırımlarına bir süre direndi. Kendi gücü ile ayakta kalmaya çalıştı. Hata Android işletim sistemine karşı kendi işletim sistemi üzerinde çalıştı telefonlarında kullandı. Ancak son karar ile donanım tarafında da darbe yemesi ile birlikte akılı telefon pazarında ki lider konumunu kaybetti.

Xiaomi ve Apple Huawei Akılı Telefon Pazarındaki Liderliğini Kaptı

Huawei akili telefon pazarini kime kaptirdi

Huawei şirketi şuan elinde ki işlemcilerle telefon üretimi yoluna gidiyor. Önümüzde ki günler de Huawei P50 modellini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Huawei P50 modellinde Kirin 9000 işlemciyi kullanacak. Ancak elinde ki işlemciler bittiğinde şirketin akılı telefon üretiminde zora gireceği konuşuluyor.

Şirket ABD yeni başkanı Joe Biden ile görüşme talebinde bulundu. Bu çıkmazdan ve yaptırımlardan yeni başkan ile ılımlı bir anlaşma ile çıkmayı hedefliyor. Akılı telefon pazarında ki Huawei liderliğini ise Apple ve Xiaomi kapattı.

Araştırma şirketlerine göre Huawei şirketinin akılı telefon pazarında ki yerini Apple ve Xiaomi şirketleri aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu