SOSYAL MEDYA

İnsan Gibi Öğrenebilen Yapay Zeka Projesini Facebook Duyurdu

Facebook insan gibi öğrenebilen yapay zeka projesini duyurdu. Yeni proje ile yapay zeka programları insan gibi görsel, işitsel ve metinsel içerikleri insan gibi öğrenebilecek. Learning from Videos ( İnsan gibi öğrenebilen ) adındaki proje yapay zeka teknolojisinde atılan önemli bir adım.

Yapay zeka yazılımları artık hayatımızın her alanına girmiş durumda ve gittikçe gelişiyor. Kullandığımız telefonlarda, bilgisayarlar da ve sosyal medya platformlarında hata Google Aramalarında yapay zeka karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak tüm teknoloji devleri yapay zeka projelerine daha fazla yatırım yapıyor. Daha fazla geliştirmek için uğraş veriyor. İnsan gibi öğrenebilen yazılımlara duyulan özlem henüz tam olarak gerçekleşmedi. Yapay zeka programlar henüz insan gibi öğrenme yeteneğine kavuşmadı. Ancak gelecekte yapay zeka programları insan gibi düşünebilecek, insan gibi öğrenebilecek. Bu özlemle yatırım yapan teknoloji şirketlerinden biri de Facebook oldu. Facebook tarafından duyurulan proje ilerisi için atılan büyük bir adım olarak görülüyor.

Videoları Öğrenebilen Yapay Zeka

Aslında şuan kullandığımız Facebook alt yapısında bile yapay zeka programları yer alıyor. Öğrenebilen ve buna göre kullanıcıya öneriler sunan bu yazılımlar. İleri ki dönemlerde daha farklı bir boyut kazanacak. Facebook daha isabetli önerilerde bulunacak Learning from Videos projesi ile insan gibi düşebilen programları hayata geçirmek istiyor. İnsan gibi düşünen makinaların yapay zeka teknolojisine atılmış büyük bir adım olarak görülüyor.

Facebook insan gibi ogrenebilen yapay zeka projesini duyurdu
Facebook Yapay Zeka Projesini Duyurdu

Learning from Videos projesi şuan için Instagram Reels videoları üzerinde kullanılmaya başlandı. Buna göre yapay zeka yazılım kullanıcıların videoları üzerinde metinsel, görsel ve işitsel tüm verileri bir insan gibi öğrenebilecek. Ve buna göre kullanıcıya daha isabetli önerilerde bulunacak. Kullanıcının ilgi alanına uygun, sevdiği içeriklere uygun videoları karşısına çıkaracak.

Yapay zeka programların video içeriklerinde ki sesleri algılaması zor gibi görünüyor. Ses kirliliğinden dolayı yapay zeka programlarının video içeriğinde ki sesleri algılama sorunu yaşaması beklense de aslında bu zorluk aşılmış durumda. Örneğin Facebook videolarında şuan kullanılan nefret söylemlerini sesten algılama ve engelleme özelliği başarılı sonuçlar elde etmiş durumda.

Learning from Videos ( İnsan gibi örenebilen ) projesi ileriki dönemlerde tüm dillerde ve ülkelerde kullanıma geçecek. Bu proje ile yapay zeka yazılımlarının günlük hayatımıza girmesi ve ilerlemesi adına büyük bir adım olarak görülüyor. Artık sosyal medyadan tutun da kullandığımız tüm teknoloji ürünlerinde yapay zeka yazılımlarını göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu