SOSYAL MEDYA

Instagram Keşfet Sıfırlayarak Anlamsız Gönderilerden Kurtulun

En çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram da bulunan keşfet özelliği siz hiç ilgilinizi çekmeyecek gönderiler mi ? gösteriyor. Ne olduğunu anlamadığınız onlarca gönderi arasında Instagram keşfet sayfasında boğuluyor musunuz ? O halde Instagram keşfet sayfasını sıfırlayarak bu gönderilerden kurtulabilir. Daha anlamlı ilginizi çekecek gönderilerin gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram kullananlar bilir. Instagram Keşfet sayfası sizin daha önce ilginizi çeken gönderilere göre karşınıza onlarca benzer paylaşımı karşınıza çıkarır. Ancak daha önce öylesine etkileşimde bulunduğunuz bir gönderiden sonra Instagram Keşfet sayfası ne olduğunu bile anlamadığınız onlarca gönderiyi keşfet sayfanıza doldurabilir. Bu gönderilerden artık iyiden iyiye sıkılmış olabilirsiniz.

Bu noktada Instagram Keşfet sıfırlama işte tam bu noktada sizin kurtarıcınız olabilir. Bir ara farklı ilgi alanda ki gönderilere bakmış olabilirsiniz, arkadaşlarınızın tavsiyesi ile bir farklı hesap ve içeriklerle etkileşim girmiş olabilirsiniz. Ancak önceden baktığınız bu hesaplardan, içeriklerden keşfet sayfasından kurtulmak istiyorsanız. Instagram Keşfet sıfırlama işlemiyle bundan kurtulabilirsiniz.

Instagram kullanıcılarının Keşfet sayfası nedir ? Çok iyi bilir ancak ilk defa Instagram kullanan ve Keşfet sayfasının ne olduğunu tam olarak bilmeyen. Kullanıcılar için kısa bir açıklama yapalım. Instagram Keşfet sizin ilgi alanınıza göre platformdaki tüm gönderileri topladığı safadır. Siz belli bir gönderi, hesap ile etkileşime girdiğiniz zaman Instagram bu etkileşime girdiğiniz gönderilere benzer tüm gönderileri Instagram Keşfet sayfanız da size gösterir. Gel gör ki Instagram Keşfet sapıtabiliyor. Keşfet sayfanız da öyle gönderiler çıkıyor ki karşınıza hiç ilginizi çekmeyen ya da yahu bunlar nedir diyebileceğiniz gönderilerle dolup taşıyor. İşte bu gibi durumlarda yapmanız gereken Instagram keşfet sayfanızı sıfırlamak olacak. Instagram keşfet alakasız gönderilerden kurtulmak için yapmanız gereken sayfayı sıfırlamak ve kendi ilgi alanınıza göre gönderileri sayfanız da görmek.

Instagram Keşfet Sayfası Nasıl Çalışır ?

Instagram keşfet sayfasında karşınıza çıkan gönderiler nasıl karşınıza çıkıyor ? Bu tamamen size bağlı. Evet hiç olmadık bir gönderi benim sayfamda nasıl çıkar ? demeyin sizin daha önce etkileşime girdiğiniz hesapların benzerlerini Instagram keşfet sayfası karşınıza çıkarıyor. Yani sonuç olarak Instagram keşfet sayfası size ilgi alanınıza göre gönderi ve paylaşımları sunuyor.

Instagram Kesfet Sifirlma Nasil Yapilir

Instagram Keşfet sayfası yapay zeka algoritması ile çalışıyor. Kullanıcı neyi takip ediyor ? neyi beğeniyor ? Neyi kaydediyor, neye yorum yapıyor tüm bu takip sonucu Instagram kullanıcıya benzer paylaşımların olduğu özel bir keşfet sayfası sunuyor. Yani sizin beğendiğiniz, takip ettiğiniz, yorum yaptığınız izlediğiniz gönderilere göre keşfet sayfanızı düzenliyor.

Örnek verelim Instagram da bir videoyu açtınız ve baktınız. Video o an için ilginizi çekti. Belki bir daha dönüp bir daha bakmayacağınız bir video. Ancak videoya bir kaç saniye dışında tamamına yakınını izlediniz yahut bir görseli bir kaç saniyeden uzun süre baktınız Instagram bu içeriklerin sizin ilginizi çektiğini düşünüyor. Ve keşfet sayfanıza bu içeriklere benzer içerikleri gönderiyor.

Yani biran için baktığınız bir video ya da görsel Instagram gözünde sizin ilginizi çeken içerik olarak kabul ediliyor. Ama peki biz bir daha bu içerikleri ömrümüz boyu bakmayacağız. Bunu nasıl Instagram keşfet sayfasına anlatacağız. Tabii ki böyle bir durum söz konusu değil. Bu durumu bir şekilde Instagram algoritmasına anlatamayız. Instagram sıfırlama işlemiyle bunu yapabiliriz. İstemediğimiz içerikleri tek tek kaldırabilir ya da toplu olarak tüm içerikleri sıfırlayabiliriz.

Instagram Keşfet Sayfasındakileri Tek Tek Sıfırlama

 • Instagram mobil sayfanızı açın.
 • Keşfet sayfanızı açın.
 • Görmek istemediğiniz bir içeriği açın.
 • Sağ üst köşede ki üç noktaya tıklayın.
 • İlgilenmiyorum seçeneğine tıklayın.
Instagram gonderileri tek tek silmek

Instagram keşfet sayfasında ilgilenmediğiniz gönderilerden kurtulmak için birinci yöntem olarak bunu kullanabilirsiniz. Keşfet sayfanızda görmek istemediğiniz tek bir gönderi için bu yöntemler kurtulmak mümkün. Ancak unutmayın. Keşfet sayfasında buna benzer bir çok gönderi içerik duruyor olacak. Siz yine yanlışlıkla bu gönderilerden birine tıkladığınız zaman Instagram tekrar aynı gönderiye benzer içerikleri size sunacak. Yani tek tek içeriklere ilgilenmiyorum seçeneğini kullandıktan sonra sayfa yenilemek daha mantıklı olacaktır.

Instagram Keşfet Sayfasını Toplu Olarak Sıfırlama

 • Instagram mobil uygulamasını açın.
 • Profil sayfanızı açın.
 • Ayarlar Sayfanıza girin.
 • Güvenlik bölümünü açın.
 • Arama Geçmişini Temizle seçeneğini açın.
 • Tümünü Temizle Seçeneğini seçin.
 • İşlemi Onaylayın.

Instagram Mobil Uygulamasını Açın

Instagram kesfet sifirlamak icin mobil uygulamanizi acin

iPhone Instagram keşfet sıfırlama ve Android telefonlarda sıfırlama yapmak için. Telefonunuz Instagram mobil uygulamasını açın. Kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Instagram keşfet sayfasını sıfırlama işlemini bilgisayar üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak mobil üzerinden sıfırlama işlemi yapmak daha kolaydır.

Instagram Profil Sayfanızı Açın

Instagram Arama gecmisini temizlemek icin profil sayfanizi acin

Burada püf nokta tek tek Instagram keşfet gönderilerini silmek için Keşfet sayfası üzerinden yapıyoruz. Toplu olarak keşfet sayfasını sıfırlamak için profil sayfanıza girmek zorundasınız. Bunun için en alt da bulunan insan yüzü simgesine tıklayın. Instagram profil sayfanıza giriş yapın.

Instagram Ayarlar Sayfanıza Girin

Instagram kesfet sifirlmak icin Ayarlar menusunu acin

Instagram Ayarlar sayfasına girmek için profil sayfanıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz alt alta üç çizgiye dokunmanız gerekiyor. Burada karşınıza bir menü gelecek. Bu menü üzerinden Instagram üzerinden bir çok işlevi gerçekleştirebilirsiniz. Instagram Ayarlar menüsüne de bu sayfadan ulaşacağız. Ayarlar menüsüne tıklayın.

Instagram Güvenlik Seçeneğine Tıklayın

Instagram kesfet sifirlmak icin guvenlik secenegine gidin 1

Ayarlar sayfasına giriş yaptıktan sonra açılan menüden bir çok ayarı yapabilirsiniz. Ancak biz Instagram Keşfet sıfırlama işlemi yapacağımız için ” Güvenlik” seçeneğine gitmemiş gerekiyor. Sizde buradan güvenlik seçeneğine dokunun.

Instagram Arama Geçmişini Temizle Seçeneğini Açın

Instagram Aram Gemisini Temizle

Instagram Güvenlik sekmesinden girdiğimiz menüde karşınıza güvenlikle ilgili bir çok seçenek çıkacak. Buradan adı üstünde güvenlikle ilgili bir çok ayarı yapabilirsiniz. Instagram şifrenizi daha güvenli bir şifreyle değiştirme, Instagram hangi verilerinizi elinde tutuyor. Tüm bunları Instagram güvenlik sekmesinde görebilirsiniz. Instagram Keşfet sıfırlamak için ” Arama Geçmişini Temizle” seçeneğine tıklayın.

Instagram Arama Gecmisini Temizle Onaylama islemi

Tümünü temizle seçeneğine tıklayarak. Artık Instagram keşfet sayfasında ki tüm verileri temizleyebilirsiniz. Bu sayfada Instagram da yaptığınız tüm aramaları görebilirsiniz. Burada isterseniz tek tek arama geçmişini temizleyebileceğiniz gibi tüm arama geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Tüm arama geçmişini temizle seçeneğine tıkladığınız zaman Instagram size “gerçekten silip silmek istemediğinizi” soracak. Bu işlemi onaylayarak. Instagram Keşfet sayfanızı sıfırlama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu makalemizde sizi rahatsız eden Instagram keşfet sayfasında ki gönderilerden nasıl kurtulabileceğinizi anlattık. Instagram keşfet sayfasını sıfırlama yöntemiyle istenmeyen gönderilerden kurtulabilirsiniz. Sizde Instagram keşfet sayfası da karşınıza ne çıkacağı tamamen sizin elinizde. Siz neye ilgi duyar bakar, izlerseniz Instagram bu ilgi duyduğunuz içeriklere benzer olanları keşfet sayfanızda karşınıza çıkaracak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu