NASIL YAPILIR

Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Instagram da hepimizin önemli bilgileri bulunuyor. Peki ya şifre güvenliğiniz nasıl ? Bu bilgilerinizin güvenliğini sağlayacak şifreniz yeterince güçlü mü ? Instagram bilgilerinizi daha güvende tutmak için daha güçlü bir şifre ile değiştirebilirsiniz. Bunun için ” Şifremi Unuttum” ya da mevcut şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz.

Dünya genelinde 1 milyar kullanıcısı olan evet yanlış duymadınız bir milyar kullanıcısı ile dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından biri Instagram. Bu yazımızı okuyorsanız sizin de bir Instagram hesabınız var. Konum bilgilerimiz ve özel bilgilerimizin yer aldığı Instagram güvenliği konusunda hiç düşündünüz mü ? Peki Instagram güvenliğini kendi adımıza nasıl yapabiliriz. Bunun için birincil adım güçlü ve zor bir şifre belirlemek olabilir. Instagram hesabınızın güvenliği açısından şifrenizi yeniden belirleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Peki Instagram şifre değiştirme nasıl yapılır ? Instagram hesabınızın güvenliğini sağlamak yada Instagram şifremi unuttum ne yapabilirim ? diye soruyor olabilirsiniz. Her iki ihtimalle içinde bir kaç adımda Instagram şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Instagram Şifre Değiştirme Yöntemleri

 • Birinci Yöntem : Şifrenizi biliyorsanız uygulama içinden şifre değiştirme yöntemi
 • İkinci Yöntem : Instagram şifremi unuttum diyenler için “şifremi unuttum” seçeneği ile şifre değiştirme

Instagram Uygulamasından Şifre Değiştirme

Şifrenizi biliyorsanız ve daha güçlü bir şifre ile Instagram şifrenizi değiştirmek istiyorsanız aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

 • Akılı telefonunuzda Instagram uygulamasını açın.
 • Profil sayfanıza gidin.
 • Sağ üst bölümünde bulunan üç noktaya tıklayın.
 • Ayarlar – Güvenlik – Şifre seçeneklerini takip edin.
 • Mevcut kullanmakta olan şifrenizin yerine yeni kullanmak istediğiniz şifreyi girin.
 • Sağ üst bölümde göreceğiniz mavi tık simgesine tıklayın.

Mevcut şifrenizi hatırlasanız dahi değiştirmenizde fayda vardır. Her türlü özel bilgilerinizin yer aldığı sosyal medya ağlarında şifre güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu taktir edersiniz. Özel bilgilerinizin bir başkasının eline geçmesini istemiyorsanız. Belli aralıklarla Instagram ve benzeri sosyal medya hesaplarınızın şifresini güncelleyin ve her güncelleme de bulunması çok şifreler seçemeye özen gösterin. Ayrıca her sosyal medya platformunda aynı şifreyi kullanmaktan vazgeçin. Tüm sosyal medya platformları için farlı şifreler belirlemeye özen gösterin.

Instagram güvenlik nedeni ile en az altı karakterden oluşan şifre belirlenmenizi istiyor. Ancak bizim size tavsiyemiz şifre belirlerken. Çözülmesi zor olması bakımdan uzun şifreler belirlemeniz olacaktır. Şifre belirlerken bir büyük harf, bir küçük harf, sayı ve sembol ( soru işareti veya ünlem işareti ) gibi işaretleri yeni şifrenizde bulundurun. Ne kadar karmaşık ve uzun bir şifre belirlerseniz kırılması ve çözülmesi o kadar zor olacaktır.

Ben Instagram şifremi bilgisayar üzerinden değiştirmek istiyorum diyebilirsiniz. Instagram bilgisayar üzerinden şifrenizi yukarıda ki adımlara çok benzer şekilde şifre değiştirmenize imkan tanıyor.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Bilgisayar uzerinden Instagram Sifresi Degistirme
Bilgisayardan Instagram Şifresi Değiştirme
 • Instagram İnternet sitesine giriş yapın
 • Sağ üst köşede buluna profil resminize tıklayın.
 • Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Şifre değiştir seçeneğine tıklayın.
 • Mevcut şifreniz yerine belirlediğiniz daha zor olan şifreyi girin.
 • Şifreyi Değiştir seçeneğine tıklayın.

Bilgisayar üzerinden Instagram şifresi değiştirmekte oldukça basit. Akılı telefon üzerinden şifre değiştirmeye çok benzer şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ancak burada bir püf noktasına değinmekte fayda var. Şayet Instagram şifrenizi değiştirme nedeniniz.. Instagram giriş yaptığınız cihaza yapılan bir saldırı veya sızıntı ise bu cihazdan şifre değiştirme işlemi yapmayın. Örnek bilgisayarınız üzerinden bir sızıntı ile Instagram hesabınıza bir saldırı olduğunu düşünüyorsanız. Şifrenizi Bilgisayar üzerinden değil akılı telefon üzerinden değiştirin. Böylelikle cihazınıza saldıranların yeni şifrenizi görmesine engel olmuş olacaksınız.

Şifremi Unuttum Seçeneğiyle Instagram Şifresi Değiştirme

Instagram Sifresini sifremi unutum secenegiyle degistirme
Şifremi Unuttum Seçeneğiyle Instagram Şifre Değiştirme
 • Akılı telefonunuzdan Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • “Giriş yapmak için yardım al” seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınıza bağladığınız telefon numarasını girin. ( Instagram hesabı açarken telefon numaranızı girmedinizse kullanıcı adını girin. )

Burada ki püf nokta Instagram hesabı açarken telefon numaranızı kullandınızsa, Instagram tarafından telefon numaranıza tek kullanımlık bir şifre gönderilecek. Bu şifreyi kullanarak. Instagram hesabınıza giriş yapabilir. Ve daha güçlü bir şifre ile yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Tam tersi olarak kullanıcı adı girerseniz. Instagram hesabı açarken kullandığınız e-posta adresine Instagram sıfırlama şifresi link olarak gönderilecek. Bu linke tıklayarak Instagram şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Instagram “Şifremi Unuttum” seçeneği kullanarak şifre değiştirme seçeneklerinden kullanıcı adını seçtiniz. Ve e-posta adresinize herhangi bir link gelmediyse e-posta kutunuzda Gereksiz bölümünü kontrol edin. Burada şifre sıfırlama linkini göremedinizse Instagram kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinizi gözden geçirin.

İlk bölümde ki tavsiyemizi tekrar edelim. Şifre güvenliğiniz için şifre belirlerken. En az bir büyük harf, bir küçük harf ve rakam sembol kullanmayı ve uzun bir şifre belirlemeyi ihmal etmeyin.

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur ?

Sosyal Medya Platformlarina Guvenli Sifre Olusturma
Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur ?

Yukarıda tavsiyemizde her sosyal medya platformları için ayrı ve uzun bir şifre oluşturmanızı tavsiye etmiştik. Bu şifrelerin büyük harf, küçük harf, sayı ve sembol den oluşmasının daha güvenli olacağını söylemiştik. Ancak her sosyal medya ağı için şifre hatırlamak oldukça zor bir durum olabilir. Peki ne yapmak gerekiyor. Aslında şifre yönetimini yapan bir çok uygulama var. “Şifre Yönetici Uygulamaları” bizim adımıza şifre belirleme ve yönetme işlemini yapabiliyor.

Bu uygulamalar nasıl çalışıyor ? Kısaca anlatmak gerekirse bu uygulamalar kullandığımız telefon ve İnternet tarayıcıları ile beraber çalışıyor. Ve girdiğimiz uygulamayı ve İnternet sitesini otomatik olarak tanıyor. Ve bizim o site veya uygulama için kullandığımız kullanıcı adı ve şifreyi bize çıkarıyor. Ve bize kalan sadece tıklamak. Bu uygulamaların daha güzel tarafı ilk defa bir uygulama ya da site için şifre belirleyeceksek bize rastgele güvenli bir şifre öneriyor.

Bu tür uygulamalar kullanmak istemeyenler için önerimiz. Artık bir çok akılı telefonda bulunan şifre deposu özelliğini kullanmak olacaktır. Ancak bu özelliği kullandığınız zaman şifreleri ellinizle yazmak zorunda kalabilirsiniz. Bu makalemizde Instagram şifre değiştirme nasıl yapılır ? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Kafanıza takılan soruları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu