iOS / iPhone

iOS 14 Güncellemesiyle iPhone Telefonlara Gelen 8 Yeni Özellik

Apple şirketi milyonlarca iPhone telefon kullanıcılarının beklediği iOS 14 güncellemesini yayınladı. Apple şirketi yeni iOS 14 güncellemesi ile iPhone telefonlara hangi yeni özellikleri getirdi ? işte iPhone telefonlara iOS 14 güncellemesiyle gelen 15 yeni özelliği sizin için listeledik.

iOS 14 ile gelen 8 yeni ozelik

Apple şirketi her yıl yaptığı rutin teknoloji tanıtımını bu yılda gerçekleştirdi. Tek eksik olarak Apple şirketi Koronavirüs salgını nedeni ile tanıtımını yapmadığı iPhone 12 oldu. Bunun dışında hem iPad Air tabletlerini hemde Apple Watch akılı saatlerini tanıtı. Aynı zamana iPhone cihazların işletim sistemi olan iOS 14 güncellemesini de kullanıcılarına sundu. Peki yeni güncelleme ile iPhone telefonlar hangi yeni özellikleri kazandı. iPhone cihazları yeni gelen iOS 14 güncellemesi ile hangi özellikleri telefonlarında kullanabilecek. Mobil cihazlar için en kararlı ve sorunsuz işletim sistemi kabul edilen iOS işletim sistemini Apple şirketi her yıl yenileyerek yeni özellikler katarak iPhone telefon kullanıcılarının kullanımına sunuyor. Her yıl yeni özellikleri işletim sistemine katan Apple şirketi bu yılda bu rutini değiştirmedi ve iOS 14 güncellemesini yeni yeniliklerle beraber iPhone telefon kullananlarına sundu. Şimdi gelin iOS 14 güncellemesi ile birlikte gelen 15 yeni özelliğe beraber bakalım.

Android Cihazlarda Olan Widgetlar iOS 14’le iPhone Cihazlara Geldi

iPhone telefonlara iOS 14 ile widgetlar ozelligi geldi

Yıllardır Android cihazlarda gördüğümüz Widgetlar artık iOS işletim sistemi kullanan iPhone cihazlara geldi. Andorid telefonlarla özdeşleşen ana sayfada ki Widgetlar artık iPhone telefon kullanıcıları içinde iOS 14 güncellemesiyle kullanabilecekler. Android kullanıcıları yıllardır telefonlarının ana sayfasına takvim, hava durumu, harita ve haberler gibi kendilerine göre önemli olan Widgetlar ekleyip özelleştirme imkanı bulurken iPhone kullanıcılarının çoğu bu özelliğe beğenerek bakmış kendi telefonlarında da olmasını istemiştir. Artık iPhone telefon kullanıcıları da kendi telefonlarının ana ekranına bahsettiğimiz bu Witgetlar ekleyerek özelleştirme imkanı bulabilecekler.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR : iPhone Telefonlarda iOS 14’le Gelen Turuncu Nokta Ne İşe Yarar

App Library Uygulama Kütüphanesi Geldi

App Library uygulama kutuphanesi iOS 14le yeni ozelik olarak geldi

iOS 14 güncellemesi ile birlikte iPhone telefonlara gelen yeni bir özelikte App Library yani uygulama kütüphanesi olarak geldi. Bu özelikle birlikte artık uygulamaları belli bir yerde gruplandırılmış olarak kullanabileceğiz. Peki bu özelik bizim nasıl işimize yarayacak artık kullanmak istediğimiz uygulamaları daha rahat şekilde gruplandırılmış şekilde daha rahat erişebilir olarak kullanabileceğiz.

App Clips Kolay Ödeme Yöntemi Geldi

App Clips ozelligi iOS 14 guncellemesi ile geldi

Apple cihaz kullananlar için yepyeni bir özelik geldi. Bu özelik bir çok kullanıcının oldukça işine yarayacak gibi görünüyor. Yanında para taşımak istemeyen kullanıcılar App Clips yöntemi ile artık Apple ödeme noktasının bulunduğu noktalarda bu yöntem ile artık ödeme yapabilecekler. Apple NFC özelliğiyle çalışan App Clips özelliğiyle artık restoranlarda, park ücretlerini gibi ödeme noktalarında şayet Apple ödeme noktasının bulunduğu tüm yerlerde iPhone telefonunuzu ödeme noktasına tutarak ödeme yapabilirsiniz. Bu şekilde para taşımaktan kurtulabilir telefonunuzla tüm harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu yöntemin Türkiye de gelişmesi ve her yerde Apple ödeme noktasının bulunması gerekiyor. Yakın zamanda bunun gelişeceğini tahmin ediyoruz.

Ekranı Kaplamayan Siri Geliyor

iOS 14le Siri ekrani tamamen kaplamayacak

Yeni iOS 14 güncellemesiyle birlikte artık sesli asistan Siri ekranı tamamen kaplamayacak. iPhone telefon kullanıcıların hayatını kolaylaştıran Apple şirketinin Siri sesli asistan sayesinde kullanıcılar telefon alarm kurabiliyor, arama gerçekleştirme işlemini gerçekleştirebiliyor, not işlemini yapabiliyor ve hata arama işlemi gerçekleştirebiliyor. Tüm bunları yapabilen Siri sesli asistanı eski iOS işletim sistemlerinde ekranı tamamen kaplıyordu. Yeni gelen iOS 14 güncellemesiyle Siri ekranı tamamen kaplamıyor. Siri aktif edildiğinde ekranın alt tarafında beliriyor. Verilen komutu yerine getiriyor. Siri artık görünmüyor. Buda siri sesli asistanı çok kullanan iPhone telefonun kullanıcılarının oldukça işine yarayacaktır.

Android Telefonlarda Olan Özelik Resim İçinde Resim

iOS 14le resim icinde resim ozelligi geldi

iOS 14 güncellemesiyle birlikte Android işletim sisteminden alınan bir özelik daha eklendi. Resim içinde Resim özeliği iPhone telefonlara geldi. Peki bu özelik bize nasıl fayda sağlayacak. Burada örnek vermek gerekirse diyelim ki bir video izliyorsunuz. Başka bir uygulamaya girdiğiniz zaman video duraklatılıyor ve yeni uygulamaya geçiliyordu. Ancak yeni gelen resim içinde resim özelliği sayesinde uygulamalar arasında geçiş yaptığınızda uygulamaların duraklatılması söz konusu olmayacak. Netflix, YouTube Facebook gibi uygulamalarda bir video açıkken diğer bir uygulamaya geçildiğinde geri planda video oynatma devam edecek. Hata videoyu sağa doğru kaydırdığınız zaman videonun sesini duymaya devam edeceğiz.

iOS 14’le Haritalar Yenilendi

iOS 14 guncellemesiyle haritalar yenilendi

Apple iOS 14 güncellemesiyle haritalar tamamen yenilendi. Apple haritalar kullanan bisiklet kullanıcılarına özel haritalar çizilebiliyor. Bisiklet sürücüleri için çizilen haritalarda hangi yollarda merdiven çıkmaları gerektiğini bilecekler. Ayrıca yeni haritalarda artık turistlik yerlerde ki restoranlar ve gezilecek yerleri listeliyor. Bu şekilde iOS 14 haritalar artık bir turist rehberi olarak da görev yapıyor.

Gelen Aramalar Bildirim Gibi Gözükecek

iOS 14 guncellemesiyle arama ekrani kuculdu

Ve yine yıllardır iPhone telefon kullanıcılarının şikayetçi olduğu bir konuya Apple şirketi iOS 14 güncellemesiyle çözüm bulunmuş durumda. Yıllardır iPhone telefon kullanıcılar arama geldiğinde ana ekrana dönüş yapamıyorlardı. Ana ekrana dönmek için arama reddetmek zorunda kalıyorlardı. Artık bu sorun iOS 14 güncellemesiyle ortadan kaldırıldı. Artık gelen aramalar bir bildirim gibi görünecek ve ana ekrana döneme sorunu yaşanmayacak.

Safari Tamamen ve Güvenlik Artırıldı

iOS 14 guncellemesiyle safari ceviri yapacak

Apple iOS 14 güncellemesiyle güvenlik tarafında geliştirmeye gitti. Artık girdiğiniz sitelerde daha güvenli olacağız. Ayrıca yeni saferi girdiğiniz sitelerde girdiğiniz sitelerde kullanıcı adınız ve şifreniz güvenlik açığı olursa raporlanarak size bildirilecek. Ayrıca safari tarayıcıya yeni bir özelik getirildi. Bu özelik sayesinde girilen sitelerde yabancı dile çevirme özelliği geldi. Girilen site altında beliren çeviri butonu tıklandığında site tamamen istenilen dile çeviriliyor. Bu diller şuan kısıtlı ancak ilerleyen zamanda çeviri dilleri artacaktır.

Apple şirketinin gerçekleştirdiği tanıtım ile verdiği iOS 14 güncellemesi ile gelen en kullanışlı özellikleri sizler için sıraladık. Bu özellikler iPhone telefon kullanıcıların oldukça işine yarayacağını düşünüyoruz. Ayrıca iOS 14 güncellemesiyle birlikte artık uygulamalarda gerçek konumları yerine yaklaşık konum olarak yer bildirimi yapabilecekler.

Ayrıca Memoji’lere yüz maskesi eklenebilecek. Koronavirüs nedeni ile Apple şirketi dikkatleri çekmek için kullanıcıların emoji’lere yüz maskesi kullanabilecekler. Bu sayede koronavirüs salgınını ile mücadele edilmede maske kullanımının önemini iPhone kullanıcıları aktarmakta daha etkili olacaklar. iOS 14 güncellemesi ile varsayılan uygulama değiştirilebilecek. Örnek vermek gerekirse Apple iPhone kullanıcılarına İnternet Tarayıcı için varsayılan uygulamayı değiştirmesine izin veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu