iOS / iPhone

iOS 14’le Ses Tanıma Özelliği Geliyor

iOS 14 WWDC 2020 etkinliğinde tanıtımı yapıldı. Bir çok yenilik ve özelik artık iOS 14 güncellemesi ile geliyor. Bu özeliklerin arasında en çok dikkat çekenlerden biri Ses tanıma özelliği olacak.

Apple her sene olduğu gibi bu senede iOS işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor. Tanıtılan iOS 14’le de bir çok yenilik kullanıcılara sunuldu. Siri, resim içinde resim özeliği ve varsayılan tarayıcıyı seçme özelliklerin yanında en çok konuşulacak özelliklerden biri de hiç kuşku yok ki ses tanıma özelliği geliyor.

siri ses tanıma özelliği

Salgından dolayı çevrimiçi olarak canlı yayında en güncel iOS sürümünü ve özelliklerini tanıtımını yaptı. Apple bu sene iPhone kullanıcılarını daha esnek ve özgürleştirme yoluna gittiği gelen özelliklerden belli oluyor. Artık varsayılan tarayıcı seçebileceğiz, ekrana Widget eklemeleri yapabileceğiz. İşte bu yeniliklerden biri de “Sound Recognition” adı ile tanımlanan Ses Tanıma Özelliği geldi.

iOS 14’le Farklı Sesleri Tanıyabilecek Ayırt Edebilecek

Evet yukarıda bahsettiğimiz gibi iOS 14’le gelen özellikler arasında en faydalı özelliklerden biri ses tanıma özelliği. Siri etraftan gelen sesleri ayırt edebilecek. Bebek ağlaması, açık kalan muslukların seslerini ve yangı alarmı gibi sesleri algılayabilecek ve buna göre kullanıcıya bildirim gönderebilecek.

Bu özelik menüde yer alacak. Dediğimiz gibi artık iOS 14 daha esnek daha özelleştirilebilir olma yolunda gidiyor. Bir nevi artık açık kaynaklı Android işletim sistemi yolunda gidiyor. Sound Receognition özelliğinde de kullanıcı özelleştirmeler yapabilecek bu bildirimleri kendisi seçebilecek. Bu özelik bir çok kullanıcının oldukça işine yarayacak gibi görünüyor. Kimi kullanıcı bebek ağlaması sesini bildirim olarak almak isteyebilir. Kimi kullanıcı yangın alarmından haberdar olamak için bildirimleri açabilecek. Yada hayvan seslerinden haberdar olmak isteyebilecek. Bakalım ilerleyen günlerde iOS 14 yaygın şekilde kullanıma girdiğinde bu özellik nasıl kullanılacak hep beraber göreceğiz.

Sizde iOS 14’le gelen ses tanıma özelliği hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Merakla Beklenen iOS 14 Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu