NASIL YAPILIR

iOS Cihazlarda Gereksiz Dosyaları Silerek Hızlandırma Nasıl Yapılır

Android cihazlarda olduğu gibi iOS işletim sistemini kullanan cihazların hafızaları da bir süre sonra gereksiz dosyalarla dolabilir ve yavaşlama gösterebilir. Bu yavaşlama ve kasma işlemi oldukça can sıkıcı olabilir. iOS işletim sistemi kullanan iPhone ve iPad gibi cihazları kullananlar bu sorundan kurtulmak ve cihazlarını biraz daha hızlandırmak için gereksiz dosyaları silme işlemi yapabilir.

Gelişen teknoloji ile birlikte iOS işletim sistemi kullanan cihazların da hafızları giderek artırılıyor. Ne var ki daha önce ki iPhone ve iPad cihazların hafızları yeterince büyük olmadığı için zaman geçtikçe hafıza da biriken gereksiz dosyalar cihazlarda donama ve kasama gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunlardan kurtulmak için basit adımlarla cihazda ki gereksiz dosyaları temizleyebilir ve cihazınızı hızlandırabilirsiniz. iOS gereksiz dosyaları silme işlemini farklı yöntemlerle yapabilir. Cihazın farklı noktalarında ki gereksiz dosyaları temizleyerek cihazınızın RAM üzerinde ki yükünü azaltabilirsiniz. Bu şekilde cihazınız rahatlayacak ve bir miktar daha hızlı hale gelecektir.

iOS Cihazlarda Gereksiz Dosyaları Silme İşlemi Nasıl Yapılır

iOS Gereksiz Dosylari Silerek Hizlandirma Islemi Nasil Yapilir

iOS işletim sistemi kullanan cihazlarda gereksiz dosyaları sime işlemini farklı adımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımları uygulayarak telefonunuzu yada iPad cihazınızı bir daha hızlı hale getirebilirsiniz.

iOS Cihazlarda Safari Geçmişini Silme İşlemi

iOS cihazların kullandığı İnternet tarayıcı Safari de biriken gereksiz dosyalar cihazınızın zaman içinde yavaşlamasına neden olur. Bu yavaşlama ve kasma can sıkıcı bir hal alabilir. Safari ile giriş yapılan her site, giriş yaptığınız sitelere dair veriler kayıt altına alınır ve depolanır. Zaman içinde kullanım artıkça bu verilerin artması cihazınızın yavaşlamasına ve kasmasına neden olabilir.

Safari Gecmisini Silme Islemi Nasil Yapilir

Safari geçmişini temizleme işlemi yaparak bu kasama ve yavaşlama sorunundan kurtulabilirsiniz. Burada ki püf nokta ise Safari geçmişi temizlendikten sonra tüm hesaplarınıza tekrar giriş yapmanız gerekir. Safari üzerinden giriş yaptığınız ve hesap bilgilerinizi bilmiyorsanız temizleme yapmadan önce hesap bilgilerinizi bir köşeye not etmekte fayda olduğunu hatırlatalım. Safari geçmişini aşağıda ki adımları takip ederek temizleyebilirsiniz.

  • Cihazınızda Ayarlar bölümüne giriş yapın.
  • Safari sayasını açın.
  • Geçmiş ve Web Sitesi Verilerini sil seçeneğine dokunun
  • Geçmiş ve Verileri Sil Seçeneğine dokunun

iOS Cihazlarda Mobil Uygulamaları Silerek Temizleme İşlemi

iOS işletim sistemi Android cihazlarda olduğu gibi mobil uygulamalarda verileri silme işlemi yapmamıza için vermiyor. Buda doğal olarak mobil uygulamaların zaman içinde kullanımdan kaynaklı olarak biriken verileri temizlememize olanak vermiyor. Peki mobil uygulamaların zaman için kullanımdan kaynaklanan ve yüksek boyutlarda olan verilerini nasıl temizleyebiliriz.

iOS cihazlarda mobil uygulamlari silerek temizleme islemi

iOS cihazlarda mobil uygulamalarda veri temizliği yapmak için mobil uygulamaları silerek tekrar yüklememe yapmak gerekiyor. Böylece zaman içinde biriken mobil verilerin cihazımızı yavaşlatması ve kasma sorunları oluşturma sorununa çözüm bulmuş olacağız.

iOS Cihazlarda Resim ve Videoları Temizleme

iOS cihazlarda gereksiz dosyaları temizleme işleminde önemli bir adım olarak resim ve video temizleme kısımını görüyoruz. Burada cihazınızda ki tüm resim veya videoları tamamen silmekten bahsetmiyoruz. Ancak resim ve videolarınızda birbirine benzeyen hiç bir zaman işinize yaramayan onlarca resim ve video olabilir.

iOS cihazlarda resim ve video temizleme

Bazen de WhatsApp guruplarından paylaşılan resimler ve videolar cihazınızda birikerek cihazınızın yavaşlama ve kasmasına neden olabilir. Cihazınızda ki resim ve videoları gözden geçirip gereksiz gördüklerinizi silmeniz cihazınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca Son silinen klasörleri de kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Sildiğiniz dosyalar 40 gün boyunca burada saklanıyor. Bu klasörü de temizlemeniz cihazınızda ki yükü kaldıracaktır.

Bu basit üç adımı uygulayarak iOS cihazınızda gereksiz dosyaları silebilir ve yavaşlama kasma gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bu adımların dışına üçünü taraf mobil uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. iOS uygulama mağazasında bulunan farklı uygulamaları kendi tercihinize ve kullanım alışkanlıklarınıza göre seçebilir. İster ücretsiz ister ücretli uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

iOS gereksiz dosyaları silme işlemi ile cihazınızın RAM üzerinde ki yükünü azaltabilir ve daha hızlı bir hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar