NASIL YAPILIR

iPhone Hızlandırma RAM Temizleme Nasıl Yapılır

Akılı telefonlar üzerinde bulunan RAM verileri kayıt ederek bir süre sonra cihazın yavaşlamasına neden olabilir. iPhone cihazlar da bu durum karşımıza çıkabiliyor. RAM üzerinde ki veri oranı artıkça telefon yavaşlamaya başlıyor. iPhone telefonları RAM temizleme yaparak hızlandırma yöntemlerini uygulayarak iPhone hızlandırabilirsiniz.

iPhone RAM temizleme ile hizlandirma islemi nasil yapilir

İster Android olsun ister iPhone telefonlarda gündelik olarak yapılan işlemler sonrası veriler RAM üzerinde birikme yaparak telefonun yavaşlamasına neden olabilir. Peki iPhone cihazlarda RAM temizleme nasıl yapılır ? Bu sorunun cevabını bir çok kullanıcı merak ediyor. Bizde Tekno Aracı olarak iPhone RAM temizleme işlemi nasıl yapılır konusunu detaylı olarak anlatıyoruz. RAM temizleme işleminin App Store üzerinden indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde yapabilirsiniz. Ancak ben uygulama indirmek istemiyorum bunun başka bir yolu yok mu diye soran iPhone kullanıcılarına uygulama kullanmadan iPhone RAM temizleme işlemini anlatacağız.

Android telefonlarda genel olarak RAM temizleme uygulaması telefonla birlikte geliyor. Apple cihazlarda ise böyle bir uygulama telefonla birlikte gelmiyor. Bu uygulamaları ancak App Store üzerinden indirerek yapabilirsiniz yahut bizim birazdan anlatacağımız gibi uygulama kullanmadan iPhone RAM temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Uygulamasız iPhone RAM Temizleme İşlemi

Uygulama kullanmadan iPhone RAM temizleme işlemi yapmak. iPhone telefonunuzda fiziksel HOME tuşu olup olmadığına göre değişiklik gösteriyor. Şayet fiziksel Home tuşu olan iPhone telefon kullanıyorsanız aşağıda ki adımları takip ederek RAM temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Fiziksel tusu olan iPhone RAM temizleme islemi
 • iPhone cihazınızın güç düğmesine basılı tutun.
 • “Kapatmak için kaydır” yazısını görünce güç düğmesine basmayı bırakın.
 • Daha sonra Home tuşuna ana ekran tuşuna basılı tutun.
 • Ana ekran gelince HOME ana ekran tuşuna basmayı bırakın.
 • İphone RAM temizleme işlemi başarılı şekilde gerçekleşti.

Fiziksel Home tuşu olmayan iPhone Modellerinde RAM Temizleme İşlemi

Yeni iPhone modellerinde HOME tuşu kaldırıldı. Peki ana ekran tuşu olmayan iPhone modellerinde RAM temizleme işlemi nasıl yapılır. Bunun içinde çok basit bir işlem yapmak gerekiyor. Aşağıda ki adımları takip ederek ana ekran tuşu olmayan iPhone telefonlarda RAM temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

fiziksel tusu olmayan iPhone cihazlarda RAM temizleme islemi
 • Fiziksel ana ekran tuşu olmayan iPhone telefonlarda öncelikle “Assistive Touch” özelliğini aktif etmemiz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken Ayarlar- Erişebilirlik bölümüne girip Assistive Touch özeliğini aktif etmeniz yeterli olacak.
 • iPhone telefonunuzun Güç tuşuna basılı tutun.
 • “Kapatmak için Kaydır” yazısı ekrana gelince güç tuşuna basmayı bırakın.
 • “Assistive Touch” tuşuna dokunun. Ve ana ekran tuşuna basılı tutun.
 • Ana Ekran açılınca tuşa basmayı bırakın.
 • iPhone RAM temizleme işlemi başarılı şekilde tamamlandı.

Bu işlem Apple tarafından onaylanan bir işlem değil. Ancak iPhone telefonlara her hangi bir zarar vermediği için iPhone RAM üzerinde biriken verileri temizleyerek hızlandırma amaçlı olarak yapılabilir.

Burada ki amaç iPhone telefonu kapatılacağını düşündürüp arka planda çalışan tüm uygulamaları ve işlemleri kapatmasını sağlayarak RAM üzerinde ki yükü azaltmak böylece iPhone cihazınızı hızlandırmak. Sizde iPhone RAM temizleme işlemi hakkında görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu