iOS / iPhone

iPhone Telefonlara Batarya Kalibrasyon Özelliği Geliyor

iPhone kullanıcılarına Apple tarafından güzel bir haber geldi. iOS 14.5 güncellemesiyle iPhone telefonlara batarya kalibrasyon aracı getiriyor. Apple iOS 14.5 sürümünü geliştirmeye devam ediyor. Apple iOS 14.5 6. geliştirici sürümünü yayınladı. iOS 14.5 6. geliştirici beta sürümünde yeni bir araç gözlerden kaçmadı.

Apple iOS 14.5 sürümünü geliştirmeye devam ediyor. Apple iOS 14.5 6. geliştirici beta sürümünü yayınlandı. Yeni yayınlanan beta geliştirici sürümünde ki bir araç kullanıcıların gözünden kaçmadı. iPhone telefon kullananları heyecanlandıran bu araç şuan için aktif değil. Ancak aktif olduğunda iPhone telefonların batarya sağlığı için doğru sonucu verecek bir araca kavuşacak.

Apple şirketinin en büyük sorunlarından biri batarya süreleri. Apple şirketi hiç bir zaman Android telefonlarda olduğu gibi büyük kapasiteli bataryaları iPhone telefonlara koymadı. Apple şirketi için donanım özellikleri, yeni teknolojileri iPhone telefonlara getirmek daha önemli oldu. Batarya sorunu Apple sorunu olmaktan çok uzaktaydı. Ancak artık günümüz de akılı telefonların artık hayatın bir parçası olması, tüm işlerimizi akılı telefonlardan yapıyor olmamız. Batarya kapasitesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Doğal olarak kullanıcılar da batarya tarafında taleplerde bulunuyor. Apple bu soruna el atmaya başladı dersek yalan olmaz. Son olarak iOS 14.5 6. geliştirici beta sürümünde farklı bir araç ortaya çıktı. Bu araç batarya kalibrasyon yapmaya olanak sağlıyor.

9to5Mac tarafından keşfedilen özellik. Özellikle iPhone telefonlarda batarya sorunu yaşayan kullanıcılara hitap ediyor. Bu özelik iPhone telefonlarda “Batarya Sağlığı” başlığı altında bulunuyor. Kullanıcılar bu bölüme girdiklerinde yeni getirilen araç iPhone telefonların bataryasını kalibre etmeye çalışacak. Yeni getirilen araç iPhone bataryasını kalibre edemese iPhone kullanıcısının Apple Merkezine gitmesi istenecek.

iPhone Batarya Kalibrasyon Aracı Şuan Aktif Değil

iOS 14.5 ile gelen batarya kalibrasyon aracı şuan için aktif değil. 9to5Mac göre bu özellik konuyla ilgili bilgi veren bir bağlantıya yönlendirme yapıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda batarya kalibrasyon aracının aktifleştirilmesiyle kullanıcılar bu özellikten etkili yararlanma olanağı bulacaklar.

iOS 14.5 batarya kalibrasyon araci
iOS 14.5 Batarya Kalibrasyon Aracı

Apple tarafından yönlendirilen bilgilendirme bağlantısına göre Apple şirketi iPhone telefonlarda hatalı batarya kalibrasyonların önüne geçilmesini sağlayacak. Bahsedilen batarya kalibrasyon aracı uzun süreli çalışama sonucu kullanıcıya sağlıklı bilgi sunacak. Buna göre iPhone batarya kalibrasyon aracı iki haftalık uzun sürelerde arka planda çalışacak. iPhone kullanıcıları telefonlarını şarj ederken, şarj edilen telefonu kullanırken analizler yaparak. Batarya sağlığını yüzdelik olarak tespit edecek. Bataryanın kapasitesini maksimum olarak güncelleyerek. iPhone kullanıcıya en doğru bilgiyi sunacak.

iOS 14.5 iPhone batarya kalibrasyon aracı, şuan iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerine yüklenen iOS 14.5 beta sürümünde görülüyor. Bu aracın diğer modellere gelip gelemeyeceği hakkında kesin bilgi bulunmuyor.

iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

iOS 14.5 beta sürümünde ortaya çıkan batarya kalibrasyon aracı şuan için aktif değil. Hangi iPhone modellerine bu özelliği verecek bilinmiyor. Ancak iPhone kullanıcıları bu özellik gelmeden de iPhone batarya kalibrasyonu yapmak isteyebilir. Peki Apple batarya kalibrasyon aracı olmadan nasıl pil kalibrasyonu yapabiliriz ?

iPhone kullanıcıları zaten belli yöntemlerle batarya kalibrasyonu yapıyor. Bu yöntemler genellikle yeni iOS kurulumu yaptıktan sonra tercih ediliyor. iPhone iOS güncellemesi yaptıktan sonra pil performansında fark edilir şekilde bir düşme gözlemleniyor. iPhone kullanıcıları pili tamamen boşaltıp tekrar şarj etme yöntemi ile batarya kalibrasyonu yapıyor. Bu yöntem yıllardır kabul görmüş bir kalibrasyon yöntemidir.

iPhone pil kalibrasyonu
iPhone Pil Kalibrasyonu

Bu yönteme göre iPhone telefonunuzun şarjını tamamen boşaltmanız ve yüzde yüz dolana kadar şarj etmeniz gerekiyor. Telefonunuzun şarjını tamamen boşalttıktan sonra şarja takın, ve yüzde yüz şarj olana kadar mümkünse kapalı olarak şarj edin. Yüzde yüz şarj olduktan sonra şarj etmeye devam edin. Hata bir iki saat daha şarjda kalması daha faydalı olacaktır. Daha sonra ki adım iPhone telefonu açılmaya zorlama adımıdır. Bu adım da iPhone telefonunuz şarja takılı durumdayken Home + Power tuşlarına aynı anda Elma Logosunu görene kadar basılı tutmak. Cihazınız açılınca şarjdan çıkarabilirsiniz.

Sizde iPhone telefon kullanıyorsanız ve Apple yeni batarya kalibrasyon aracı özelliğini getirene kadar yukarıda ki yöntemle iPhone pil kalibrasyonu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu