Mobil Teknoloji

iPhone Telefonlarda iOS 14’le Gelen Turuncu Nokta Ne İşe Yarar

Apple şirketinin iOS 14 güncellemesi ile iPhone telefonlarda ortaya çıkan Turuncu nokta ne işe yarıyor. iOS 14 güncellemesi yapan iPhone kullanıcıları şebeke göstergesinin hemen üzerinde beliren turuncu noktayı merak ediyor. iOS 14 güncellemesi ile gelen turuncu nokta ne işe yarıyor ? sorusunun cevabını Tekno Aracı veriyor.

iOS 14le Gelen turuncu nokta nedir ne ise yarar

16 Eylül itibariyle Apple şirketi iOS 14 güncellemesini duyurdu. Ayarlardır merakla beklenen iOS 14 güncellemesiyle gelen özellikler arasında oldukça ilginç bir güvenlik özelliği dikkatleri çekti. İlk defa böyle bir nokta ile karşılaşan iPhone kullanıcıların bir çoğu bunun yazılımsal bir hata olduğunu düşünürken bir çok kullanıcıda iOS 14’le gelen turuncu nokta ne işe yarıyor sorusunu araştırmaya başladı. Bizde Tekno Aracı olarak iOS 14’le gelen turuncu noktanın ne işe yaradığını sizler için araştırdık ve cevabını veriyoruz.

Peki nedir bu iOS 14’le gelen turuncu nokta aslına bu nokta kullanıcıların gizlilikleri için oldukça önemli bir güvenlik işareti olarak karşımıza çıkıyor. Bundan sonra sık sık karşımıza çıkacak ve alışmamız gereken ve şebeke göstergesinin hemen üstünde çıkan turuncu nokta telefonun kamera ve mikrofon gibi önemli aygıtların hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını gösteren bir işaret. Apple şirketi iOS 14 güncellemesi ile biz kullanıcıların oldukça faydasına olan oldukça güzel bir yenilik getirmiş. iPhone kullanıcıların turuncu nokta ile gelen özelliğe daha yakından bakmasını ve incelemesini tavsiye ederiz.

iOS 14’le Gelen Turuncu Nokta Nasıl Görünüyor.

iO 14’le gelen turuncu nokta işareti bizleri şaşırttı. Bir çok kullanıcının acaba bu nokta nedir ne işe yarar diye kendi kendine sorduğu turuncu nokta bir çok uygulamanın yaptığı görevi iOS 14 yapacak. Nedir bu görev telefonda ki kamera ve mikrofon gibi donanımların hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını görmeye yarayacak.

iOS 14 turuncu nokta isareti nedir

Telefonumuza bir çok uygulama yüklüyoruz. Bu uygulamalara izinler veriyoruz. bu izinler bazen kamera ve mikrofon gibi donanımların kullanılmasını da kapsıyor. Peki ya bu uygulamalara ne kadar güveniyoruz. Bu uygulamaların ne kadar güvenli olduğunu biliyor muyuz.

İLGİLİ KONU : Apple Şarj Cihazı Olmadan Satacağı Watch 6 Serisi ve Watch SE Serisini Tanıtı

iOS 14’le gelen turuncu nokta işareti şebeke sinyalinin hemen üstünde çıkıyor. Peki turuncu nokta nasıl kullanılır ? iOS 14 Turuncu nokta güvenlik işaretini kullanmak için Ayarlar bölümüne girdikten sonra Gizlilik sekmesi altında telefonunuzda kurulu uygulamalar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İster uygulama mağazasında yüklediğimiz uygulamalar olsun ister üçüncü taraf uygulamalar olsun ne kadar güvenilir olduğunu kestirmek imkansız uygulama geliştiriciler tarafından uygulama mağazasına yüklenen uygulamaların telefonumuzda hangi donanımları bizden habersiz kullandığını bilemeyiz. Özelikle kamera ve mikrofon gibi bizim için oldukça önemli donanımları hangi uygulamaların nasıl ve ne zaman kullandığını ne için kullandığını bilmek imkansız. iOS 14’le gelen yenilik bu uygulamaların ne için kullanıldığını listeleyecek.

iOS 14le Gelen Turuncu Nokta Guvenlik isareti

Elbette telefonumuzda ki uygulamaların tümünün kötü amaçlı olarak bu donanımları kullandığını düşünemeyiz. Örneğin WhatsApp uygulaması da telefonun kamera ve mikrofon gibi bizim için önemli donanımları kullanıyor.

Ancak Apple şirketi bu tür bir güvenlik uygulaması geliştirerek iPhone telefonları güvenlik açısından garantiye alıyor. Kullanıcının yüklediği uygulamaların hangisinin mikrofon ve kamerayı kullandığını incelemesine olanak sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu