NASIL YAPILIR

Kasan Android Telefonlarda RAM Temizleme Nasıl Yapılır

Android telefonlarda iPhone telefonlar gibi bir süre sonra RAM yük binmesi sonucu kasma ve yavaşlama yapabilir. Kasan ve yavaşlayan android telefonlarda RAM temizleme işlemi yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Android telefonlarda RAM temizleme işlemi nasıl yapılır sorusuna bu makalemizde cevap bulabilirsiniz.

Android Telefonlarda RAM temizleme islemi nasil yapilir

Android telefonlarda bir süre sonra kasama ve yavaşlama yapabilir. Bunun nedeni kullandığınız telefonun RAM miktarı azsa ve kullandığınız uygulamalar fazla ise zamanla bu uygulamalar RAM’e baskı yaparak telefonun yavaşlamasına ve kasma yapmasına neden olabilir. Android telefonların RAM temizleme uygulaması hazır bir uygulama olarak gelir bunu kullanarak bir kaç ayar yaparak ve üçüncü taraf uygulamaları kullanarak telefonunuzun performansının artırabilirsiniz. Bu makalede üçüncü taraf uygulama indirme ve yükleme yapamadan bir takım ayarlamalar yaparak Android telefonlarda RAM temizleme ve kasan android telefonları hızlandırma yöntemleri üzerinde duracağız. Bu makalede bahsedilen yöntemler tamamen sizin tarafınızdan uygulanan yöntemler olacak. Her hangi bir uygulama yada program indirmeden telefonunuz üzerinde ayarlamalar yapak kasan Android telefonlar çözüm bulabileceksiniz.

Android Telefonlarda RAM Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır

Android telefonlarda RAM temizleme işlemi ve optimizasyon ayarları yaparak hızlandırmak aşağıda ki dört adımı takip edeceğiz. Aşağıda bahsedilen dört adımda android telefonların performansını artırabilirsiniz.

  • Android telefonlarınız da yüklü uygulamaların bellek kullanımını kontrol etme
  • Bazı uygulamaları devre dışı bırakma
  • Canlı duvar kağıtları ve widgetları sınırlama
  • Animasyonları devre dışı bırakma

Bu dört adımda ki çözüm önerilerini uyguladığınızda kasan ve yavaşlayan android telefonlarınıza çözüm bulmuş olacaksınız.

Telefonda Yüklü Uygulamaları Kontrol Etme

Telefon hafızasına yahut SD Karta yüklediğimiz mobil uygulamaların sayısı bir süre sonra RAM üzerinde baskı oluşturabilir buda doğal olarak Android telefonunuzun yavaşlamasına ve kasma yapmasına neden olur. Özellikle geniş hafızalı akılı telefon kullananlar bir çok uygulamayı deneyimlemek için telefonuna kurma yoluna gider. Kullanılmayan bu uygulamalar bir süre sonra android telefonun RAM miktarı azsa sorun oluşturmaya başlar ve telefonun kasma ve yavaşlamasına neden olur.

mobil uygulamayi durdurmaya zorla yontemi

Bunun için telefonda yüklü uygulamaların ne kadar bellek kullandığının kontrol etmekle sorunun çözümüne başlayacağız. Bunun için telefonunuzda Ayarlar bölümünde uygulamalar bölümüne giriş yapın. Telefonunuz da yüklü uygulamaları listelenecek uygulama üzerine bastığınızda açılan sayfada ne kadar bellek kullandığını görebileceksiniz. Aşırı derece de RAM tüketen mobil uygulamaları ” Durdurmaya Zorla” butonuna basarak engelleyebilirsiniz.

Bazı Uygulamaları Devre Dışı Bırakma

Android telefonlarda sonradan yüklediğimiz üçüncü taraf uygulamaları “Durdurmaya Zorla” seçeneği ile engelleyebilir yada silebiliriz. Ancak Android telefonlarda ön yüklü olarak gelen ve durdurmayı zorla seçeneğini yada silme seçeneğini kullanamadığımız uygulamalar da RAM üzerinde aşırı derecede yük bindiriyor olabilir.

uygulamlari devre disi birakma yontemi ile android telefonlarda RAM temizleme

Hiç bir zaman kullanmadığınız işinize yaramayan ön yüklü olarak gelen mobil uygulamalar telefonda arka planda çalışarak, telefonu güncelleme yapamaya zorlayarak hem dahili depolama alanından yer kaplarken hemde RAM üzerinde aşırı derecede yük oluşturur. Buda telefonunuzun yavaşlamasına neden olur. Bu uygulamaları silemezsiniz ancak “Devre dışı bırak” seçeneğini kullanarak bu uygulamaların RAM tüketmesine engel olabilirsiniz. Ayarlar sayfasından uygulamalar bölümüne giriş yapın ve uygulamaların olduğu sayfada bu tür işinize yaramayan hiç kullanmadığınız mobil uygulamaları “Devre Dışı Bırak” seçeneği ile durdurabilir ve telefonun RAM tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

Canlı duvar kağıtları ve widgetları sınırlama

Android telefonların gelişmesi ile birlikte ana ekranda Widget ve canlı duvar kağıdı kullanımı da bir o kadar artı. Akılı telefonlarımızın görsel olarak daha güzel görünmesi ve ekranda kullanmaya alıştığımız Widgetlar RAM üzerine aşırı derecede baskı yaparak hızlı tükenmesine performans kaybı yaşamanıza ve pil performansının düşmesine neden oluyor.

Android telefonlarda canli duvar kagitlari ve widgetleri kapatarak RAM temizleme

Burada bir karar vermeniz gerekiyor. Görsellik mi yoksa performans mı sorusuna cevap vermek zorundasınız. Şayet görselliği seçerseniz bu uygulamaların ve canlı duvar kağıtların android telefonunuzun RAM kullanım miktarını artırmasına performans kaybı yaşamasına razıyım demek olacağını unutmayın. Akılı telefonunuzun performansını artırmak istiyorum diyorsanız o halde bu Widget ve canlı duvar kağıtlarından vazgeçmek zorundasınız. Bu şekilde telefonun aşırı RAM tüketiminin önüne geçmiş olacağınız gibi aşır pil tasarrufu da sağlamış olacaksınız.

Animasyonları devre dışı bırakma

Android telefonların kendine özgü olarak animasyon geçişleri var. Bunlar bazen ana sayfada bazen menüler arasında geçişlerde görsel olarak göze hoş gelen animasyonların RAM üstünde fazlaca yük olduğu biliniyor. Aynen Canlı duvar kağıtları ve Widgetlar da olduğu gibi görsellik ve performans arasında seçim yapmak zorundayız. Şayet performansı seçecek olursak bu animasyonları kapatabiliriz.

Android telefonlarda animasyonlari kapatarak RAM temizleme ve hizlandirma

Android telefonlarda animasyonları kapatmak için geliştirici seçeneklerine giriş yaparak burada animasyonları kapat seçeneğini aktif etmek yeterli olacaktır. Daha sonra telefonunuzu tekrar başlatın. Hepsi bu kadar artık RAM üzerinde yük olan animasyonlar kapanmış olacaktır. Geliştirici seçeneklerini açmak için Ayarlar- Telefon hakkında ve Derleme Numarası üzerine yedi kez basmanız yeterli olacaktır. Bu her telefonda farklı olabilir ancak hemen hemen birbirine bezer.

Bu dört adımı sizde telefonunuzda uygulayarak Android telefonunuzda RAM temizleme işlemi yaparak aynı zamana performans artışı sağlayabilirsiniz. Bu uygulamalar hiç bir mobil uygulama telefonunuza kurmadan yapabileceğiniz yöntemler bunlar dışında Android telefonlarda RAM temizleme için mobil uygulamalar da kullanabilirsiniz.

Android RAM Temizleme Uygulamaları

  • Super Clean Uygulaması
  • APUS Security Uygulaması
  • Ace Cleaner uygulaması
  • Nox Cleaner uygulaması
  • AVG Cleaner uygulaması

Bu uygulamaları da telefonunuza yükleyerek RAM temizleme işlemi yapabilirsiniz. Sizde Android telefonlarda RAM temizleme işlemi hakkında görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu