ANDROİD

Kesin Bu Özellikler Android 12 Güncellemesiyle Gelecek

Google yakın zamanda Android 12 geliştirici ön izleme sürümünü yayınladı. Android 12 alacak telefonlar ve Android 12 özellikleri belli oldu.

Android 12 geliştirici ön izleme sürümünün yayınlanmasından sonra Android 12 alacak telefonların listesini sizlere daha önce paylaşmıştık. Ancak henüz Android 12 alacak telefonlar tam olarak netleşmedi. Ancak Android 12 güncellemesiyle telefonları daha da geliştirecek bir çok özellik geliyor.

Kesinlesen Android 12 Ozellikleri

Android 12 Güncellemesiyle Gelen Özellikler

 • Wi-Fi paylaşımı Android 12 Daha Kolay Olacak
 • Android 12 Ekran Görüntülerini Kolayca İşaretleme
 • Android 12 Duvar kağıdıyla uyumlu simge renkleri
 • Daha Kaliteli AVIF Resim Formatı Gelecek
 • Bildirimleri Süreli Sessize Alma Özelliği
 • Desteklenmeyen uygulamalara video kod çevrimi
 • Ekran Görüntüsünü Alma Özelliği
 • Daha Farklı Android 12 Hızlı Ayarlar Menüsü
 • Tek Elle Kullanım Daha İyi Hale Getirildi
 • Aynı Anda İki Uygulamayı Ekranda Açma Özelliği
 • Android 12 Ses Kaynağı Seçimi Özelliği
 • Gizlenebilen selfie kamerası özelliği

Wi-Fi paylaşımı Android 12 Daha Kolay Olacak

Android 12 Wi Fi paylasma ozelligi

Android 11 kullananlar bilir Wi-Fi paylaşımı yapmak için QR kod oluşturuyoruz. Android 12 Wi-Fi paylaşımı yapmak artık daha kolay olacak. Kimilerine göre QR kod oluşturmak zor olmasa da yeni gelen özellikle birlikte QR kod altında “Yakındakiler” butonuna basarak çok basit şekilde İnternet paylaşımı yapabileceğiz.

Android 12 Ekran Görüntülerini Kolayca İşaretleme

Android 12 ekran goruntulerini isaretleme

İlk olarak bu özelliği Google Pixel telefonlarda gördük. Ekran görüntüsü aldığımız resimler üzerinde resim araçları ile kolay şekilde yapılan işaretleme işleminin gelişmişi Android 12 güncellemesi alacak telefonlara gelecek.

Android 12 Duvar kağıdıyla uyumlu simge renkleri

Android 12 duvar kagidi uyumlu simgeler geliyor

Android 12 güncellemesi ile kesinleşen diğer bir özellik seçtiğimiz duvar kağıdına uyumlu simge renkleri otomatik olarak gelecek. Sizin seçtiğiniz duvar kağıdı rengine göre ekranda ki simgeler değişmiş olacak.

Daha Kaliteli AVIF Resim Formatı Gelecek

Android 12 AVIF Resim Formati ozelligi geliyor

Android 12 güncellemesiyle birlikte artık standart JPEG formatında ki resimler tarih olacak daha kaliteli olan AVIF resim formatı Android 12 alacak telefon modellerine gelecek.

Bildirimleri Süreli Sessize Alma Özelliği

Android 12 Bildirimleri Sessize Alma Ozelligi

Android 12 ile bildirimler daha fazla özellik kazanacak. Kullanıcılar artık bildirimleri istedikleri zaman diliminde sessize alma özelliğine kavuşacak. 15 ve 30 dakika ya da 2 saat boyunca bildirimleri sessize alabileceğiz. Ayrıca bildirimlere tıkladığımız zaman direk olarak uygulamaya gideceğiz.

Desteklenmeyen uygulamalara video kod çevrimi

Android 12 Video Kod Cevirim ozelligi

Android 12 ile gelen diğer bir özellik. Desteklenmeyen video formatlarını çevirme özelliği olacak. Buna göre HEVC formatını desteklemeyen uygulamalar AVC formatına otomatik olarak çevrilecek. Bu işlem elbette telefonunuzun işlemci hızına bağlı olarak belli bir süre alacak.

Ekran Görüntüsünü Alma Özelliği

Android 12 güncellemesiyle artık ekran görüntüsü almak için uygulama yüklemek zorunda kalmayacağız. Android 12 geliştirici ön izleme sürümünde kapalı olarak gelen bu özellik Android 12 kullanıcılarını ekran görüntüsü almak için farklı uygulamalardan kurtaracak.

Daha Farklı Android 12 Hızlı Ayarlar Menüsü

Android 12 daha farkli hizli ayarlar menusu

Android 12 güncellemesiyle hızlı ayar menüsü de farklı bir tasarıma geçti. Buna göre karanlık modun rengi değişiyor. AMOLED ekran renk kodu yerine daha siyah bir kod ile geliyor. Arama çubuğu daha yuvarlak ve bir önceki Android versiyonuna göre daha küçük hale getirildi.

Tek Elle Kullanım Daha İyi Hale Getirildi

Android 12 Tek elle kullanim ozelligi

Android 12 güncellemesi tek elle kullanımı daha iyi hale getirecek. Akılı Telefon ekranları büyüdükçe tek elle kullanım zorlaşıyor. Bunu telefonunuzla tek elle kullanırken baş parmağınızı ekranın üst tarafına götürmeye çalışarak anlayabilirsiniz. İşte bu zorluğu Android 12 tek elle kullanım özelliği daha kolay hale getirecek.

Aynı Anda İki Uygulamayı Ekranda Açma Özelliği

Android 12 iki uygulamayi ekranda ayni anda acma ozelligi

Android 12 geliştiricileri telefon ekranında uygulama ile uğraşanları unutmamış. Telefon ekranında aynı anda iki uygulamayı açma özelliğini kazandırmışlar. Artık Edge panelini kullanarak aynı anda iki uygulamayı Android 12 güncellemesi alacak telefonlarda kullanabileceğiz.

Android 12 Ses Kaynağı Seçimi Özelliği

Android 12 ses kaynagi secimi

Android 12 ile gelecek güzel özelliklerden biri de müzik çalarda hangi ses kaynağının görünür olmasını seçeme imkanı sunması olacak. Buna göre müzik çalar uzun süre basıp seç kaynağını seçebiliyoruz. YouTube seçerseniz Spotify kapalı hale gelecek ve sadece YouTube görnüncek. Bu tamamen kullanıcının seçimine bırakılmış.

Gizlenebilen selfie kamerası özelliği

Android 12 selfie kamerasi ozelligi

Google Pixel 5 modellinde gördüğümüz gizlenebilir selfie kamarası özelliği diğer Android telefonlara geliyor. Android 12 ile birlikte kullanıcılar artık selfie kamarasını gizleyebilecekler. Selfie kamarası siyah bir şerit ile kaplanacak. Bunu özelliği geliştirici özelliklerinden aktif hale getirmek gerekiyor.

Şimdilik Android 12 güncellemesiyle gelecek özellikler bunlar ilerleyen günlerde kararlı sürüm yayınlandığında bu özelliklerin dışında Android 12 bizlere nasıl bir deneyim sunacak hep beraber göreceğiz.

Android 12 Yepyeni Arayüzü Ekran Görüntüleri Ortaya Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu