YAŞAM

Koronavirüs Vaka Sayıları Korkutmaya Devam Ediyor

Son Dakika Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 28 Nisan Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Korkutan tablo devam ediyor. Vaka sayıları düşmüyor. 28 Nisan itibariyle 283 bin 261 covid-19 testi sonucu 40 bin 444 kişinin testi pozitif çıktı.

28 Nisan Koronavirüs tablosu açıklandı vaka sayıları korkutmaya devam ediyor

28 Nisan tarihi itibariyle Koronavirüs vaka sayıları açıklandı. Vaka sayıları korutmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı bugünkü vaka sayılarını açıkladı. Test sayılarında ki artışla beraber vaka sayılarda artmaya devam ediyor. Tam kapanmaya bir gün kala korkulu rüya görmeye devam ediyoruz. 283 bin 261 Covid-19 testi yapıldı. Bu testin sonucunda 40 bin 444 kişinin testi pozitif çıkarken. 341 kişi hayatını kaybetti. Toplam vefat sayısı 39 bin 398 kişiye çıktı. Bugün itibariyle 45 bin 198 kişi tedavisi / karantina süresi bitti ve iyileşti. Toplamda iyileşen hasta sayısı 4 milyon 212 bin 461 kişiye yükseldi. Ağır hasta sayısı 3 bin 558 kişi olarak tespit edildi.

28 Nisan Koronavirüs tablosu vaka sayıları artıyor.

Alınan önlemlere rağmen korkulu rüya görmeye devam ediyoruz. Tam kapanma kararına bir gün kala vaka sayıları 40 binli rakamların üzerinde devam ediyor. Daha önce alınan kısmi kapanma kararından sonra tam kapanma kararı alındı. Tam kapanma 29 Nisan saat 19:00 itibariyle başlayacak. Kapanmaya geçmeden önce gelen vaka sayıları maalesef hepimizi korkutmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en son yaptığı açıklamada vaka sayılarını 5 binin altına indirmemiz gerekiyor demişti. Ancak gelen rakamalar bu rakamların çok uzağında görülüyor. Önümüzde ki Ramazan Bayramı sonuna kadar devam edecek olan 2 haftalık tam kapanma da bu rakamlara ulaşabilecek miyiz ? Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz.

BioNtech Aşılarında İkinci Doz Takvimi Değişti

BioNtech aşılarında iki doz arasında ki süre 6-8 haftaya çıkarıldı

Bugün yapılan bilim kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan biri BioNtech aşısı hakkında oldu. BioNtech aşının ilk dozu bir çok vatandaşlımıza uygulanmıştı. İkinci doz aşılar 28 gün sonra uygulanıyordu. Bugün yapılan bilim kurulu toplantısı sonrası BioNtech aşıların ikinci doz takvimi değişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca BioNtech aşılarında Haziran ayı sonuna doğru 30 milyon doz aşıyı bulacağımızı açıkladı. Ayrıca Prof. Dr. Uğur Şahin ile konuşulması sonrası aşılar arasında ki takvim sürecinde değişiklik yapılacağı açıklandı. Buna göre normal şartlarda 28 gün arayla uygulanan BioNTech aşısı ikinci dozu 6-8 hafta olarak uygulanacak. İkinci doz BioNtech aşısı olacaklara bakanlık SMS yoluyla bilgilendirme yapılacak.

Aşıların Koruyuculuğu Azalır

Prof. Dr. Mehmet Ceylan iki aşı arasında ki sürenin uzatılması aşıların koruyuculuğunu azaltacaktır.

Bugün yapılan bilim kurulu toplantısı sonrası BioNtech aşısı olanların ikinci doz aşısı arasında ki zamanı 6-8 haftaya çıkarılması sonucu Prof. Dr. Mehmet Ceylan değerlendirdi. Ve ilk doz aşı olanların koruyuculuğu azalacaktır şeklinde konuştu. Aşılara arasında ki mesafenin kısalması koruyuculuğuna etki etmeyecektir. Ancak iki aşı arasında ki süreyi uzatırsak iki tehlike ortaya çıkacaktır şeklinde konuştu. Prof. Dr. Mehmet Ceylan’a göre iki aşı arasında ki mesafenin uzatılması aşılanan kişilerin koruyuculuğu azalacak. Son aşılamayı yaparken geriye dönüp ilk aşılanan kişileri ikinci kez aşılamak zorunda kalacağız. İkinci tehlike ise virüs mutasyon için fırsat vermiş oluyoruz. Açıklamalarında bulundu.

Bugün alınan bu iki aşı arasında ki sürenin artırılması ilerleyen günlerde tartışma konusu olacak gibi görünüyor. Prof. Dr. Mehmet Ceylan hocaya göre aşılar arası mesafenin uzatılması koruyuculuğu azaltacak.

Daha Hızlı Daha Kolay Bulaşan Hint Korona Türkiye’de Görüldü

Tüm bu alınan önlemlere tam kapanma kararına ve vaka sayılarında ki artış yetmiyormuş gibi bir de daha hızlı daha kolay bulaşan Hint mutant korona İstanbul da görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yaptığı açıklamada Türkiye’de Hint varyantı görüldüğünü açıkladı.

Daha hızlı daha kolay bulaşan koronavirüs Hint mutant virüsü Türkiye geldi.

Hint varyantı daha hızlı ve daha kolay bulaşıyor. Normalleşme sürecinde olsaydık. Bu varyant vaka sayılarını daha hızlı artıracaktı. Tam kapanma sürecinde görülmesi Hint varyantının tehlikesini azaltacaktır. Bu duruma değinen Prof. Dr. Bülent Ertuğrul çift mutasyonlu Hint varyantının salgının seyrini değiştirebileceğini açıkladı. ” Hindistan varyantının gündeme gelmesi, çok daha hızlı çok daha kolay bulaşıyor olması normal hayata devam etmiş olsaydık. Ülkemiz açısından ciddi sorun olabilirdi. İyi ki kapanıyoruz çünkü varyantın dolaşımını engelleyecektir.” şeklinde konuştu.

Tüm bu haberler bizleri korkutmaya devam ediyor. Koronavirüs salgının nereye gittiği konusunda bizleri endişelendiriyor. Tam kapanma Hint varyantının görülmesinden sonra olması ülkemiz için bir avantaj olarak görülüyor. Çünkü günlerdir Hindistan da ki vaka ve ölüm oranlarını endişe ile izliyoruz. Hint varyantı çift mutasyonlu koronavirüs olarak tanımlanıyor. Bu varyantın özelliği daha hızlı ve daha kolay bulaşıyor olması. Alınan tedbirlerin bu varyantın yayılımını durduracağını ümit ediyoruz.

Tüm bu haberler bizlere şunu gösteriyor. Daha dikkatli olmamız gerektiğini. Maske ve mesafeye daha çok dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Tam kapanma sürecinde evimizde olmayı mümkün olduğunca kalabalıklardan uzak durmamız gerektiğini bir kez daha gösteriyor. Her şey yolunda gider. Tam kapanma sürecinde aşılama hızlı şekilde yapılırsa korkulu rüya görmekten kurtulabiliriz. Elbette aşının yanında kendi önlemlerimiz de almak zorundayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu