SOSYAL MEDYA

Mark Zuckerberg Meğer Signal Kullanıyormuş

Facebook ve WhatsApp sahibi Mark Zuckerberg deşifre oldu. Meğer rakip sosyal mesajlaşma uygulaması Signal kullanıyormuş.

Sizlere daha önce Facebook kullanıcı bilgilerinin çalındığını. Milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin bir site de yayınlandığının haberini vermiştik. Facebook kullanıcı bilgilerinin çalınmasının ardından ilginç bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu kez Facebook ve WhatsApp’ın sahibi Mark Zuckerberg hakkında şok bir bilgi geldi.

500 Milyonu aşkın Facebook kullanıcısının bilgileri çalınmış. Ve bir forum sitesinde deşifre edilmişti. Meğer Facebook ve WhatsApp’ın sahibi Mark Zuckerberg bilgileri de çalınmış. Telefon numarası ile birlikte bir hangi mesajlaşma uygulamasını kullandığı da deşifre oldu. Mark Zuckerberg Signal kullanıyormuş.

Son zamanlarda en çok tartıştığımız WhatsApp Gizlilik İlkeleri konusu olmuştu. Bir çok kullanıcı WhatsApp uygulamasının kişisel verilerini üçüncü taraflara vereceği endişesi ile WhatsApp kullanmaktan vazgeçmişti. Bu gelen tepkilerden sonra dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcı sayısı hatırı sayılır şekilde düşmüştü.

Mark Zuckerberg Signal Kullaniyor
Mark Zuckerberg Signal

WhatsApp Yeni gizlilik ilkeleri kararından sonra kullanıcılar alternatif uygulamalara yönelmişti. WhatsApp uygulamasına alternatif uygulamalar arasında Signal de yer alıyordu. Elbette WhatsApp tepki gösteren kullanıcıların alternatif uygulamalara geçmesini yadırgamak yanlış olmazdı. Ancak bizzat WhatsApp uygulamasının sahibi olan Mark Zuckerberg rakip uygulamayı kullanması şaşırtıcı olurdu. Ve şaşırdık. Meğer Mark Zuckerberg Signal kullanıyormuş.

Facebook Sahibi Mark Zuckerberg Signal Kullanıyor

Facebook kullanıcı bilgilerinin sızması sonrası kullanıcılar endişe duymuşlardı. Çünkü çalınan bilgiler bir forum sitesinde deşifre ediliyordu. Kullanıcıların e-posta adresleri, numaraları gibi önemli kişisel verileri deşifre eden siber korsanlar. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg bilgilerini de çalmıştı.

Mark Zuckerberg Bilgileri calindi
Mark Zuckerberg Bilgileri Çalındı

Çalınan bilgileri arasında cep telefonu numarası da olan Mark Zuckerberg‘in rakip mesajlaşma uygulaması Signal kullandığı ortaya çıktı. Signal WhatsApp kurucusu tarafından geliştirilmiş bir mesajlaşma uygulaması. Ve WhatsApp piyasada ki güçlü rakiplerinden biri olarak görülüyor. Yaşanan Facebook kullanıcı bilgilerinin çalınması sonrası Kişisel Verileri Koruma Kurulu Facebook gündemi ile toplandı. Ve şirket hakkında soruşturma kararı vermişti.

Türkiye’den Kaç Kişinin Facebook Bilgileri Çalındı

Facebook kullanıcılarının bilgilerinin çalınma skandalı sonrası ülkemizde ki Facebook kullanıcıları da acaba benim bilgilerim de çalındı mı ? sorusunu sormaya başladılar. Maalesef bu sorunun cevabı EVET Türkiye’de ki facebook kullanıcılarının bilgileri de çalınmış durumda. Ve bu bilgiler bir site üzerinden paylaşılıyor.

Peki bunu nereden biliyoruz. Alon Gal’ın araştırması ile ortaya çıktı. Alon Gal kimdir ? Siber suçları inceleyen Hudson Rock şirketinin teknoloji müdürüdür. Alon Gal ülke ülke kaç kişinin Facebook bilgilerinin çalındığını açıkladı.

Buna göre Türkiye’den 19 Milyon 638 bin 821 kişinin facebook bilgileri çalındı. Ve bu bilgiler maalesef paylaşılmış durumda. Sizin de Facebook bilgileriniz çalınmış olabilir. Türkiye de ki kullanıcılar kredi kartı ve kimlik bilgilerim çalındı mı ? sorusunu araştırıyor. Ancak bu soruya Facebook tarafından bir cevap gelemdi. Facebook bilgilerini çalanların hangi bilgileri elinde tutuğuna dair net bir bilgimiz şuan için yok. Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu