ANDROİD

Microsoft Android Telefonlarda Arama Engelleyen Fidye Yazılımı Keşfetti

Microsoft yayınladığı raporda Android telefon kullanıcılarının arama yapmasını engelleyen bir tür fidye yazılımı keşfetti. Bu yazılım kullanıcıların telefon verilerini ele geçirmekten sonra telefonda arama yapılmasını engelliyor.

MalLocker.B Microsoft tarafindan bulundu Android telefonlari kitleyen virus

Teknoloji her geçen gün gelişirken risklerde beraberinde gelmeye devam ediyor. Özelikle akılı telefon teknolojisi ger yıl üstüne koyarak gelişmeye ve kullanıcıların hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye devam ediyor. Tüm günlük işlerimizi akılı telefonlardan yapar duruma geldik. Akılı telefonları sadece Sosyal Medya kullanımı veya Oyun oynamaktan çıkardık ve önemli işlerimizi yapabileceğimiz bir cihaz haline soktuk. Elbette akılı telefonların bu kadar önemli işlerde kullanılması ile birlikte kötü niyetli yazılımlar ve kişilerinde iştahı artmış durumda akılı telefonlarda uygulamalar aracılığı ile bulaşan ve kullanıcıların kişisel verilerini takip eden ve kayıt eden kötü yazılımları biliyorduk. Microsoft yepyeni bir yazılım keşfetti. Bu yazılım kullanıcıların verilerini takip etmekten çok Android telefonları erişilmez hale getiriyor. Yeni kötü yazılımda kullanıcılar Home tuşuna bastığına aktif oluyor ve gelen çağrıların arkasında çalışmaya başlıyor ve konuşmaları kayıt ediyor. Hata ekranı kitleyerek telefonu kullanılmaz hale getiriyor.

Android Telefonlarda MalLocker.B Yazılımı Nasıl Çalışıyor.

Microsoft tarafından yayınlanan raporda keşfedilen MalLocker.B adı verilen kötü yazılım Android telefonlarda öncelikle gelen aramalarda yada giden aramalarda kendini gösteriyor ve engelliyor. Çağrıları engelleyen MalLocker.B virüsü çağrıyı yapan kişi hakkında hiç bir bilgi göstermiyor. Çağrı yapan kişini kimlik bilgilerinin olduğu alan komple MalLocker.B virüsü tarafından kaplanıyor.

MalLocker.B yazilimi nasil calisiyor TeknoAraci 1024x776 1

MalLocker.B virüsü ikinci çalışma prensibi uygulamalarda kendini gösteriyor. Uygulamaların çalışmasını engelliyor. Siz çalışmayan uygulamaları kapatıp yeni bir uygulama dahi açmaya çalışsanız açılan uygulamalarda virüs devreye giriyor ve uygulamayı kullanılmaz hale getiriyor. Android telefon kullanıcı uygulamadan çıkış yapamaz hale geliyor ve bir fidye notu ekranda beliriyor.

Açılmayan Android Telefonlara Format Atmak

Şuana kadar bu iki çalışma prensibini Android telefon kullanıcıları yaşamadı. Ancak fidye notunu ekranlarında gördüler. Peki bu tür kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için ne yapmalı ilk olarak üçüncü taraf uygulamaları bilinemeyen İnternet sitelerinden indirip akılı telefona kurmamalı.

Microsorft Tarafından Bulunan MalLocker.B Virüsü

Android telefonlara bulaşan ve Microsoft tarafından keşfedilen virüs İnternet sitelerinde indirilmesi istenen uygulamalardan bulaşıyor. Bu virüs kişilerin verilerini toplamak ve takip etmekten çok direk olarak Android telefonu kullanılmaz hale getiriyor.

Virüs telefona bulaştıktan sonra ekranda polisten yada yetkilerden gelmiş gibi bir fidye mesajı beliriyor. Türkiye de polisten yada savcılıktan gelmiş gibi adınız bir suça karışmıştır telefonunuzu tekrar kullanmak için belli bir ücret ödemek zorundasınız şeklinde kullanılıyor. Bu şekilde insanlardan para ve fidye koparmak isteyen dolandırıcılar sadece ülkemizde değil dünya çapında çalışma yapıyorlar. MalLocker.B benzeri yazılımlarla insanları korkutarak telefonlarını kullanılmaz hale getirerek insanlardan para koparma çabaları devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu