HABER

Müjdeli Haber Türkiye’de Koronavirüs Aşısı Gönüllere Uygulandı

Türkiye’de gönüllere KoronaVirüs aşısı vuruldu. Umut ışığı doğdu diyebileceğimiz bir haber ile karşınızdayız. Aylardır Türkiye ve Dünya’nın başına bela olan KoronaVirüs belasına karşı ilk adım atıldı ve gönüllere aşı uygulandı.

Turkiye de koronavirus asisi uygulandi

Dünya bu yıl başından beri büyük bir salgın hastalık Korona ile boğuşuyor. Binlerce insanın hayatından olmasına milyonlarca insanın hastane köşelerinde tedavi için beklemesine neden olan Korona Virüs salgınına ilk adım atıldı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘de üç gönüllüye Çin Merkezli araştırma şirketinin bulduğu Korona Virüs aşısı uygulandı. Her şey yolunda giderse yıl sonunda tüm Türkiye bu aşı uygulanabilecek. Dünya koronavirüs aşısı için çalışmalarına devam ediyor. Dünya insanlık tarihi gördüğü en büyük tehlike koronavirüs salgınına karşı mücadele ediyor. Mart ayından itibaren ülke olarak bizlerde bu salgınına karşı mücadele ediyoruz. Binlerce insanımızı bu belaya kurban verdik. Hala vermeye devam ediyoruz. Salgın son hızla yayılmaya devam ediyor.

Türkiye de Çin merkezli Sinovac Biotech firmasının geliştirdiği aşı 25 merkez de 1200 kişi üzerinde denenecek faz 3 aşamasında ki aşı başarılı olur her şey beklendiği gibi giderse yıl sonunda tüm ülke genelinde uygulanabilecek. faz 3 aşaması ise aşının piyasaya çıkmadan önceki son aşaması olarak adlandırılıyor yani insanlar üzerinde ki denemeler olarak açıklayabiliriz bu aşamayı.

Cin merkezli sirketin koronavirus asisi Turkiyede insanlar uzerinde uygulandi

Son zamanlarda tüm dünya da tekrar can almaya ve yayılmaya devam eden koronavirüs salgınına karşı elimizde şuan en etkili silah maske ve sosyal mesafe ancak aşı bulunduğunda bu salgına karşı daha güçlü hale geleceğiz. Ancak aşı bulunana kadar toplum olarak kendimizi korumanın tek yolu kurallara uymaktan geçiyor.

Türkiye’de Korona Virüs Salgını Hızla Artıyor

Bu haberleri vermek pek hoşumuza gitmiyor. Ancak günden güne salgın Türkiye’de yayılmaya can almaya devam ediyor. Elbette tüm isteğimiz aşının biran önce bulunması ve koronavirüs den dolayı can kaybının artık bir son bulması ancak henüz bu salgına karşı etkili bir aşı bulunmuş değil. Toplum olarak elimizde ki tek silahı kullanmaktan başka bir çaremiz yok. Peki nedir bu silah aslında çok basit maske ve sosyal mesafe kuralına uymak. Mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlardan uzak durmak. Kalabalık ortalara girme mecburiyetimiz varsa maske takmayı unutmamak.

16 Eylul Korona Virus Turkiye Tablosu

16 Eylül tarihi ile Korona Virüs nedeni ile canını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63 kişi oldu toplamda can kaybımız 7249 kişiye ulaştı. 16 Eylül tarihi itibari ile toplam vaka sayımız 1771 kişi olarak tespit edildi. Tüm bu veriler bize gösteriyor ki salgın gerilemiyor giderek artış gösteriyor. Bu durumda bizler Koronavirüs aşısının çıkmasını beklerken aynı zamanda kendi önlemimizi almak zorundayız. Sevdiklerimiz için kendimiz için belirlenen kurallara uymak zorundayız. Uymayanları uyarmak zorundayız. Fakat aşıya güvenerek vurdum duymaz davranamayız Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi bu salgına yakalandıktan sonra aşının bir etkisi yok. Aşı sadece önleyici bir tedbir tedavi edici bir tedbir değil bunu unutmadan hareket etmek ve ona göre yaşamımızı şekillendirmek zorundayız.

16 Eylül tarihli tabloya baktığımız zaman toplum olarak kurallara uymadığımızı bir kez daha görüyoruz. Gerek can kayıplarımız gerek günlük ortaya çıkan vaka sayımız gerektiği kadar kurallara uyulmadığını bir kez daha bizlere gösteriyor. Korona Virüs salgını son hızla yayılmaya devam ediyor.

koronavirus salginina karsi en buyuk silah maske sosyal mesafe

Bugün itibari ile gönüllere uygulanan Çin Merkezli Sinovac Biotech şirketinin aşısı bizlere umut verici bir haber olsa da unutulmaması gereken nokta daha aşı çıkmadı ve görünen o ki önümüzde ki en az üç ay boyunca bu aşı uygulanacak düzeye gelmeyecek. Elbette aşı çalışmalarını sevinçle karşılıyoruz. Biran önce bulunmasını istiyoruz. Toplum olarak o eski günlerimize dönmek istiyoruz ancak önümüzde de bir gerçek apaçık olarak duruyor ” Koronavirüs Salgını Devam Ediyor” bu bir gerçek bunu aklımızdan çıkardığımız zaman son iki ayda ortaya çıkan tablo maalesef bizi karşılıyor. Vaka sayıları alıp başını gidiyor. Korona Virüs nedeni ile günde onlarca insan canını kaybediyor. Hayatını kaybeden insanlardan biri de sizin sevdiğiniz olabilir. Aman canım bana ne olacak bir şey olmaz düşüncesi ile sokağa maskesiz çıkmak, sosyal mesafeyi unutmak ve toplu halde hareket etmek sizin de sevdiklerinizin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

ABD Başkanı Trump Korona Virüs Aşısı Kısa Sürede Hazır

Korona Aşısı için bir müjdeli haber de ABD başkanı Trump dan geldi. ABD başkanı yaptığı açıklamada Koronavirüs aşısının kısa süre içerisinde kullanma hazır hale geleceğini açıkladı.

ABD baskani asi uc hafta sonra kullanima hazir olacak

ABD başkanı Korona Virüs aşısı için kesin tarih verdi. Ve çok değil iki üç hafta içinde aşının kullanıma hazır hale geleceğini müjdeli bir haber olarak bildirdi. ABD başkanı aşıya ulaşmamıza çok kısa süre kaldı. 3-4 hafta içinde korona virüs aşısının kullanıma hazır olacağını vurguladı. Bu haberler bizleri daha çok umutlandırıyor. Daha çok heyecanlandırıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da milli korona aşısının bu yıl değil ama 2021 yılı ortaların da kullanıma hazır hale gelebileceğini açıkladı.

İLGİLİ HABER : Koronavirüs Aşısından Kötü Haber Geldi 2021 Ortasına Kadar Aşı Yok

Aşı ile ilgili haberlerin bu kadar sevindirici olaması kısa sürede büyük ihtimalle aşının artık uygulanabilir olaması bir tek şeyi gösteriyor Sosyal mesafe ve maske kuralına fazla değil iki üç ay daha sıkı sıkıya bağlı kalmamız gerektiğini. Bu kurallar iki üç ay daha uyarsak toplum olarak bu salgına yakalanmadan bu iki üç ayı atlatabilirsek aşı bulunduğunda önleyici tedavi olarak daha rahat nefes alacağız. Tek yapmamız gereken aşı bulunana kadar maske ve sosyal mesafeye uymak uymayanları uyarmak olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri