SOSYAL MEDYA

Nevzat Aydın Twitter Üzerinden Açıklama Yaptı Çok Üzgünüm

Günlerdir Yemeksepeti’nin hacklenmesini konuşuyoruz. Milyonlarca üyesi olan dijital yemek sipariş platformu Yemeksepeti geçen hafta hacklenmiş ve kullanıcı bilgileri siber saldırganların eline geçmişti.

Günlerdir tartışılan hacklenme ve kullanıcı bilgilerinin siber saldırganlarının eline geçmesi sonrası gözler kurucu ve CEO görevi yapan Nevzat Aydın’a çevrilmişti. Ancak günlerdir her hangi bir açıklamada bulunmayan Nevzat Aydın sessizliğini bozdu. Nevzat Aydın Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu. “Yaşanan olaydan çok üzgün olduğunu, benzer bir olayın yaşanmaması için çalışmalarını sürdürdüğünü” dile getirdi.

Yemeksepeti veri tabanına girmeyi başaran siber saldırganlar. Yemeksepeti kullanıcılarının kişisel bilgilerini ele geçirmişti. Milyonlarca kişinin kişisel bilgileri. Dark Web üzerinden satışa çıkmıştı. Olay o kadar vahimdi ki insanların şifreleri hariç tüm bilgileri e-posta adresleri siber saldırganlar tarafından satışa çıkmıştı. Tüm bu yaşananlardan sonra yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın’dan açıklama bekleyenler. Hayal kırıklığı yaşadılar. Bugüne kadar bugün Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Nevzat Aydın Yemeksepeti kullanıcılarına seslendi.

Nevzat Aydin Yemeksepeti
Nevzat Aydın Yemeksepeti

Kullanıcı bilgileri çalınan yemeksepeti kullanıcılarına seslenen Nevzat Aydın ” Çok üzgün” olduğunu dile getirdi. Bundan sonra benzer bir olay olmaması için çalıştığını dile getirdi. Ancak kullanıcılar. Bu açıklamayı olumlu karşılamadı. Kullanıcı bilgilerinin çalınması ve satılmasından sonra Nevzat Aydın’ın üzgün olması bir şey değiştirmez ifadeleri kullananlar oldu. 2001 yılından beri Türkiye’nin en popüler yemek sipariş sitesi olan yemeksepeti. Milyonlarca üyesi ve kullanıcısı var. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan şirket. Nasıl oldu da güvenlik önlemlerini alamadı ? sorusu kafaları kurcalıyor.

Ancak burada Yemeksepeti ve Nevzat Aydın’ı kıyasıya eleştirmek haksızlık olacaktır. Bugün bomba gibi düşen haberde gördüğümüz gibi dünya devi Facebook kullanıcı bilgilerini korumakta yetersiz kalabiliyor. 533 milyon kullanıcısının bilgileri siber korsanların eline geçebiliyor. Bu noktada elbette masum da göstermiyoruz. Tabii ki yaşanan olay tam bir skandal hele ki kullanıcı bilgilerinin Dark web üzerinden satışa çıkması. Binlerce milyonlarca yemeksepeti kullanıcısını tedirgin etmiştir.

Olayın yaşanmasından sonra binlerce kişi Nevzat Aydın’dan olayla ilgili açıklama yapmasını bekledi. Ancak uzun süre sessiz kalan CEO bugün o istenen açıklamayı yaptı. Uzun süre sessiz kalması eleştiri noktası olmuştu. Ve Nevzat Aydın Twitter hesabından açıklama da bulundu.

Nevzat Aydın Yemeksepeti Hacklenme Açıklaması

Uzun süre sessiz kaldıktan sonra Twitter üzerinden açıklama da bulunan Nevzat Aydın ” Çok üzgün olduğunu, benzer bir olay yaşanmaması için gereken çalışmaları yaptığını” dile getirdi İşte Nevzat Aydın’ın yaptığı açıklama ”

Arkadaşlar kısa süre önce yaşananlar malum. Detayları resmi hesaplarımızdan kamuoyuyla, direkt iletişim kanallarından kullanıcılarımızla tüm şeffaflığıyla paylaştık. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunması için ilgili kurumlarla tam iş birliği içerisinde devam ediyor süreç.”

Nevzat Aydin Yemeksepeti Hacklanme aciklamasi
Nevzat Aydın Twitter Açıklaması

“Hislerimi ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Çok üzgünüm. 20 yıl boyunca en büyük önceliğimiz kullanıcılarımızın güvenliği ve memnuniyeti oldu, olmaya da devam edecek. Benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için tüm gelişmeleri yapmayı sürdürüyoruz.”

“Her fırsatta dile getirdiğim gibi Yemeksepeti’ni bugünkü konumuna ben ve çalışan arkadaşlarım değil, sizlerden oluşan Yemeksepeti Ailesi getirdi. Dünden gereken dersleri çıkardık; çok daha inançlı ve çok daha güçlü bir şekilde Yemeksepeti’nin yarınını inşa edeceğiz.”

Açıklama da Nevzat Aydın gereken dersleri çıkardıklarını dile getiriyor. Bundan sonra tekrar bir siber saldırı olmaması için gereken çalışmaların yapıldığını açıklıyor. Sonuç olarak Nevzat Aydın yemeksepeti gibi dev bir şirkete bu saldırının nasıl yapılabildiğine dair bir açıklama yapmıyor. Nasıl oluyor da yemekspeti gibi kurumun veri tabanına sızabilmek bu kadar basit oluyor. Bunun açıklamasını yapmıyor. Bu ilk açıklamadan sonra ilerleyen günlerde Nevzat Aydın olayın detayları ile ilgili ikinci bir açıklama yapacaktır. En azından bizler öyle düşünüyoruz. En çok merak edilen konulara detaylı bir açıklama ile cevap verecektir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Nevzat Aydın bu olayın nasıl yaşandığını ilerleyen günlerde detaylı olarak anlatacaktır.

Kredi Kartı Bilgileri Siber Saldırganların Eline Geçmedi

Saldırı sonrası açıklama yapan. Yemeksepeti kredi kartı bilgileri dahil hiç bir finansal bilginin saldırganların eline geçmediğini açıkladı. Bu yönde yemeksepeti kullanıcılarının kredi kartı bilgilerim çalındı mı ? endişesi ortadan kaldırılmış oldu. Siber saldırı sonrası kullanıcıların şu bilgileri siber saldırganların eline geçmişti.

  • Ad soyad
  • Doğum tarihi
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaraları
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adresleri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgileri
  • Açık olarak görülmeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu