HABER

Sağlık Bakanı Açıkladı Korona Aşısı Aralık Ayında Geliyor

Sağlık Bakanı açıkladı. Korona Virüs Aşısı Aralık ayında geliyor. Müjdeli Haberi Sağlık Bakanı verdi. Aralık ayında Korona Virüs aşısı uygulanmaya başlanacak. Sağlık Bakanı Aralık ayında 5 milyon doz aşının uygulanacağı haberini verdi.

Dünya genelinde tüm insanlığı etkileyen. Korona Virüs aşı çalışmaları devam ediyor. Yerli aşı çalışmaları dışında Çin kaynaklı aşının Türkiye denemeleri gönüllüler üzerinde denenmeye başlanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Korona Virüs aşısının aralık ayında uygulanabileceğini açıkladı. Aralık ayında ilk olarak 5 milyon doz aşı vatandaşlara uygulanacak. Daha sonra peyderpey koronavirüs aşısı uygulanmaya başlanacak.

Saglik Bakani Acikladi Korona Asisi Aralik Ayinda Geliyor

Dünyada 42 milyon insanı etkileyen 1.1 milyon insanın canından olmasına neden olan Korona Virüs salgınında aşı çalışmaları devam ediyor. İnsanlığın gözü kulağı bu aşı çalışmalarından gelecek haberlere çevrilmiş durumda. Türkiye’de de ekonomiden bir çok alana kadar hayatı olumsuz olarak etkileyen Koronavirüs salgını ” yeni normal” hayata geçmemize neden olmuştu. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kelimelerini sık sık duymamıza neden olan Koronavirüs’e çözüm olacak aşı çalışmaları hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuştu. Ve aşı için Aralık ayını işaret etti.

Aralık Ayında Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de şuan iki aşının denemeleri Türkiye’de devam ediyor. Birincisi Almanya merkezli ” BioNTech” şirketinin geliştirdiği aşı diğeri Çin merkezli SinoVac şirketinin geliştirdiği aşılar Türkiye’de gönüllüler üzerinde denemeleri yapılıyor.

Korona Asisi Aralik Ayinda 5 milyon doz olarak uygulancak

Denemeleri yapılan iki aşıdan Çin merkezli olan CoronaVac aşısı Aralık ayında uygulamaya geçilecek. Sağlık Bakanının verdiği tarihe göre Aralık ayı içinde 5 milyon doz aşı vatandaşlara uygulanacak. Diğer Koronavirüs aşısı olan Almanya merkezli ve başında bir Türk Prof. Dr. Uğur Şahin’in olduğu aşı Avrupa İlaç Ajansı‘ından ruhsat alırken son bir kaç adımı da geçtikten sonra uygulanabileceği ifade ediliyor. Böylece Türkiye’de Korona Virüs için uygulanabilecek iki aşı olmuş olacak.

Sağlık Bakanı Açıkladı Koronavirüs Bayramdan Sonra Sıçradı

Hürriyet Gazetesin konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli aşı içinde açıklamalar da bulundu. Buna göre yerli aşı çalışmalarında da 16 ayrı firma çalışma yürütüyor. Bu aşılarında Mart ve Nisan aylarında uygulanması bekleniyor.

Sağlık Bakanının verdiği müjde ile önümüzde toplamda kırk gün gibi bir süre var kırk gün sonra Koronavirüs aşısı ülke genelinde uygulanmış olacak şayet başarılı olursa ülke olarak Korona Virüs salgınından kurtulmuş olacağız. Ancak Aralık ayına kadar tedbirleri elden bırakmadan maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymayı unutmamız gerekiyor. Özelikle havların soğuması ile birlikte Girip salgınında kapıda olduğu ve bu yıl girip aşısının yeterli miktarda ülkemize giriş yapmadığı göz önüne alındığında iki kat daha dikkatli olmamız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu