HABER

Sağlık Bakanı Açıkladı Koronavirüs Bayramdan Sonra Sıçradı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarına bugün de Hürriyet Gazetesi yazarına devam etti. Merak edilen bir çok konuya cevap verdi. Koronavirüs ne zaman patlama yaşadı. Ayasofya açılışı Corona Virüs patlamasında etkili oldu mu ?

Türkiye’nin gündemi ekonomiden sonra Koronavirüs salgını salgın ne zaman bitecek aşı bulundu mu ? ne zaman aşı topluma uygulanacak ? ne zaman normal hayatımıza döneceğiz soruları konuşulurken Sağlık konusunda en yetkili kişi Sağlık Bakanı Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’e açıklamalarda bulundu. İlk açıklamalarında 1000 doz aşının üretiminin salı günü tamamlanacak şeklinde açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanının açıklamalarına bugün de Hürriyet Gazetesinde yer verildi.

saglik bakani koronavirus bayramda sicrama yapti

En çok merak edilen konulardan bir tanesi yeni normalleşme sürecinde nerede hata yapıldı ki Koronavirüs vaka sayısı giderek artmaya ve yayılmaya başlandı sorusu oldu. Bu soruya kimileri erken normalleşme kararı alındı derken kimileri Ayasofya açılışında ki kalabalıkların neden olduğunu savundu. İşte bu soru bakana soruldu. Ayasofya açılışındaki kalabalıklar Korona Virüs yayılmasında etkili oldu mu ? Bakanın açıklamalarına göre Koronavirüs yayılmasında ayasofya açılışından çok bayramdan sonra ki dönem etkili oldu.

Bakan aynı zamanda aşı mı güvenli maske mi güvenli tartışmalarına da açıklık getirdi. Milletimin çıkarını düşünüyorum sözüne de açıklık getiren Sağlık Bakanı açıklanan verilerin tamamen doğru olduğunu bir kez daha altını çizdi.

Aşı Yüzde 60 Koruyucu Maske yüzde 90 Güvenli

Sağlık Bakanı Koronavirüs ile bir sürede daha yaşamak zorunda kalacağımızı hayatımızın bir parçası haline geldiğinin altını çizerek aşının ne kadar güvenli olacağını da açıkladı. Sağlık Bakanı açıklamalarına göre aşı Koronavirüs salgınında yüzde 60 koruyucu olurken, maske takmak ve sosyal mesafeyi korumak yüzde 90 oranında koruyuculuk sağlıyor.

maske takamak yuzde 90 koruyucu

Sağlık bakanı maske ve sosyal mesafenin kişisel aşı olduğunu vurgulayarak Tüm toplumu aşılasak dahi koruyuculuk oranın %50-60 olduğunu açıklayarak. Sosyal Mesafe, Maske takmak ve kalabalıklardan uzak durmanın aşıdan daha koruyucu bir önlem olduğunun altını çizdi. Bu da başından beri devamlı olarak sosyal mesafe ve maske takmanın Koronavirüs salgınından korunmanın birincil kuralı olduğunu hatırlatmakta ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi. TeknoAracı olarak Korona Virüs haberlerimizde devamlı olarak bizi takip edenlere maske takmanın ve sosyal mesafe kurallarına uymanın hem kedinizi hem sevdiklerinizi koruyan tek koruyucu olduğunu aktarmıştık. Sağlık Bakanı da yaptığı açıklama ile Korona Virüs Aşısı bulunsa tüm toplum aşılansa dahi bu kuralın bir süre daha devam edeceğini açıklayarak bizlerin açıklamasını desteklemiş oldu.

En yetkili kişiler bu uyarıyı devamlı olarak topluma yapmaya devam ediyor. Devletin en başında ki kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Tamam Sloganı ile bu uyarıyı yapmıştı.

Sağlık Bakanı maske takmanın sadece Koronavirüs’e karşı korumadığını Girip gibi salgın hastalıklara karşı koruduğunu da Güney Yarım Kürede bu yıl hiç Girip vakası yaşanmaması örneği ile verdi. Güney Yarım Kürede hiç girip vakası görünmemesi kişilerin maske takmasının sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Yani maske takmak sadece Koronavirüs’e karşı değil tüm salgın hastalık ve virüslere karşı bir koruma sağladığı kesin.

Koronavirus ayasofya acilisi

Sürü Bağışıklığı için Çok Erken

Sağlık bakanı toplumsal sürü bağışıklığına da açıklama getirdi ve bunun için daha çok zaman olduğunun altını çizdi. Koronavirüs sürü bağışıklığı olması için toplumun %50-60 bağışıklık kazanması gerektiğini ancak şun için bunun mümkün olmadığını vurgulayan Sağlık Bakanı ilk çalışmalarda bu oranın %0.86 olduğunu bu oranın şuan için biraz daha artmış olabileceğini ancak %20-30 gibi bir orana ulaşmadığını vurgulayarak sürü bağışıklığına daha çok var şeklinde konuştu. Sürü bağışıklığı olması için oranların %60-65 olması gerektiğini vurgulayarak kurallara uymanın tedbirlere devam etmenin önemini bir kez daha vurguladı.

Sağlık Bakanı Açıkladı Salı Günü 1000 Dozluk Aşı Tamamlanacak

Sağlık bakanı dün verdiğimiz haberde salı günü koronavirüs aşısının 1000 dozluk üretiminin salı günü tamamlanacağını gönüller üzerinde deneneceğini ve bu sürecin bu yıl sonunda yada önümüzde ki yılın ilk çeyreğinde tamamlanarak toplumsal aşılamaya geçilebileceğini açıklamıştı. Bugün devam eden açıklamalarda aşının koruyuculuk oranın %60 olduğunu ancak maske takmanın sosyal mesafe kurallarına uymanın koruyuculuk oranın yüzde 90 olduğunu tüm toplum aşılansa dahi koruyuculuk oranın maske ve sosyal mesafe kadar yeterli olmadığını açıkladı. Yine açıklamalarında açıklanan verilerin tamamının doğru olduğunu yine vurgulayan Sağlık Bakanı aşı geldiği zaman her şey düzelecek normal hayat döneceğiz diye düşünenleri uyardı ve aşı gelse dahi bir süre daha bu virüs ile yaşamayı öğrenmemiz gerektiğinin altını çizdi. Sürü bağışıklığı konusununda çok uzak olduğunu belirterek bağışıklık kazananların bu oranın çok uzağında olduğunu açıklamalarına ekledi.

Özetle Sağlık Bakanı Kornavirüs salgını hakkında bu noktalara değinerek, bu salgında en büyük silahın maske ve sosyal mesafe kurallarına uymak olduğunu bir kez daha dile getirdi. Bu silahı iyi kullanırsak bu salgından en kısa sürede kurtulabiliriz mesajını verdi. Toplum olarak bizlerde bu kurallara uyduğumuz zaman bu virüsün yıkıcı etkisinden en az hasarla kurtulabiliriz.

Kaynak
Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu