HABER

Sağlık Bakanı Açıkladı Salı Günü 1000 Dozluk Aşı Tamamlanacak

Son günlerin tartışmalı konusu Koronavirüs vaka-hasta saysı tartışmasına açıklık getirdi. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önümüzde ki salı günü Türkiye’de ki ilk koronavirüs aşısının 1000 dozu tamamlanmış olacağını açıkladı.

Türkiye’de son zamanlarda iyiden iyiye alevlenen Koronavirüs vaka sayıları gizleniyor. Gerçek hasta sayıları tam olarak açıklanmıyor. Tartışmalarına bugün Sağlık Bakanı açıklama getirerek. Bu ayın 15’inde tüm sayıların açıklanacağını ve bu sayıların Dünya Sağlık Örgütüne bildirileceğini açıkladı.

saglik bakani asi insanlar uzerinde denenmeye baslanacak

“Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz”  sözleri ile tartışmalara neden olan ve gerçek vaka sayıları açıklanmıyor tartışmalarına sebep olan bu açıklamadan sonra bir kez daha Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklamada daha bulunarak. Bu ayın ortasına tüm sayıların açıklanacağını Ertuğrul Özkök’e açıkladı.

Dünya Korona Virüs belası ile boğuşurken, son zamanlarda Avrupa da ikinci dalganın geldiği vurgulanıyor. Son zamanlarda Avrupa da vaka sayıları rekor kırmaya başladı. Aynı zamanda İran da Korna Virüs salgının dan dolayı bir günde ölenler rekor kırdı. ABD başkanın da Corona Virüs yakalanması ve tedavi edilmesi ile birlikte bir kez daha bu salgının ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Bu salgının artık insan seçmediği bir kez daha anlaşıldı. Kim hafife alırsa bu salgına yakalanacağı anlaşıldı.

İlk Aşının 1000 Dozluk Üretimi Bu Salı Tamamlanacak

Sağlık bakanı açıklamalarında Salı gününe işaret ederek. İlk aşının 1000 dozluk üretimi bu salı günü tamamlanacak şeklinde açıklamalarına devam etti. Sağlık bakanı 1-1.5 ay içinde tamamlanacak saha araştırmalarında semptomu olsun olmasın tüm vaka sayılarının bu ayın 15. de açıklanacağının ve bu verilerin Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacağını açıkladı.

Müjdeli Haber Türkiye’de Koronavirüs Aşısı Gönüllere Uygulandı

Her ülkenin kendi test politikası olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı bu Türkiye’nin test politikasını verilerinin Dünya Sağlık Örgütüne verildiğini belirti.

1000 dozluk ilk asi uretimi sali gunu tamamlanacak

Bu salı günü 1000 dozluk aşı üretiminin tamamlanacağını ve aşı sürecinin nasıl olacağını da Sağlık Bakanı detaylı olarak açıkladı. Türkiye de 15 bin gönüllü olduğunu bu 15 bin gönüllü arasından yapılacak testler sonrası 44 kişinin belirleneceğini bu 44 kişininde bir hafta süre ile karantinaya alınacağını bu 5 günlük karantina döneminde 44 gönüllü de herhangi bir virüs taşımadığı netleştirilecek bu sürecin 2 haftayı bulması bekleniyor. Daha sonra ilk gün bir doz aşı verilecek ve daha sonra 21. gün aşılama tekrarlanacak.

Aşı çalışmaları insanlar üzerinde başarılı olursa seri üretime geçilerek tüm ülkede uygulanması bekleniyor. Bu sürecinin 2021 başı yada ortası olacağı tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu