NASIL YAPILIR

Samsung Android Telefonlara Format Nasıl Atılır

Samsung Android telefonlara nasıl format atılır ? sorusu kullanıcılar tarafından sıkça soruluyor. Dünya da ve ülkemizde en çok satan markalar arasında olan Samsung akılı telefonlara format nasıl atılır ? soruna bu yazımızda geniş bir şekilde cevap vereceğiz.

Samsung Android Telefonlara Format Nasil Atilir

Android işletim sistemi kullanan markalar arsında en çok satan ve tercih edilen markalar arasında hiç kuşku yok ki Samsung yer alıyor. Doğal olarak Samsung akılı telefonlar hakkında sorular ve sorunlar da sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu yazımızda Samsung telefonlar oluşabilecek sorunlara nasıl çözüm yollarını göstereceğiz.

 • Android İşletim Sistemi Nedir ?
 • Android İşletim Sistemi Neden Çok Kullanılıyor ?
 • Hard Reset ve Fabrika Ayarlarına döndürme arasında ki fark nedir ?
 • Samsung Telefonlara Format Atamadan Önce Bilmeniz Gerekenler
 • Samsung android telefonlar fabrika ayalarına nasıl döndürülür ?
 • Samsung android telefonlara hard reset nasıl atılır ?

Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız. Öncelikle bilinmesi gereken ve bir çok Android telefon kullanıcının kafasında soru işareti olan Android işletim sistemi nedir ? Sorusuna cevap vereceğiz. Daha sonra dünya da ve ülkemizde en çok tercih edilen Samsung marka telefonlara format nasıl atılır sorusuna detaylı şekilde cevap vereceğiz.

Android İşletim Sistemi Nedir ?

En çok tercih edilen mobil işletim sistemi Android işletim sistemidir. Peki hiç merak ettiniz mi Android işletim sistemi nedir ? Neden bu kadar çok tercih ediliyor ? soruları aklınızda oluştu mu o halde kısa bir giriş yapalım. Android işletim sistemi açık kaynaklı bir Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Google tarafından geliştirilmiştir. Genel olarak mobil cihazlar da yani akılı telefonlarda kullanılır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte Tabletler de ve akılı saatlerde de Android işletim sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

Android isletim sistemi nedir

Android işletim sistemi ilk çıktığı zamanlar oldukça sorunlu bir işletim sistemidir. Geliştirmelere rağmen halen sorunları devam etmektedir. Ancak başta belirtiğimiz gibi açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için geliştirmelere açıktır. iPhone telefonlarda kullanılan iOS işletim sistemine göre daha esnek bir yapıya sahiptir. Android işletim sistemini kullanan Android telefon markaları bu işletim sistemini kendilerine göre özelleştirebiliyor.

Bu Konuda İlgini Çekebilir : Android telefonlara Orjinal (Stock) ROM Yükleme

Android işletim sisteminde kullanılan uygulamalar üçüncü taraf geliştiriciler tarafından yazılabiliyor. Tüm bu özellikleri sayesinde dünya da mobil cihazlar da en çok tercih edilen yazılım olmayı başarıyor. Elbette bunda Google gibi dünya devi bir şirketin arkasında olması destek vermesi de etkili oluyor. Google her sene yeni güncellemelerle Android işletim sistemini geliştiriyor ve daha işlevsel hale getiriyor.

Android İşletim Sistemi Neden Çok Kullanılıyor ?

Doğal olarak aklınıza Android işletim sistemi mobil cihaz üreticileri tarafından bu kadar çok tercih ediliyor ? sorusu gelebilir. Yukarda değindiğimiz gibi Android işletim sistemi açık kaynaklı bir işletim sistemi geliştirmeye ve özelleştirmeye açık. Doğal olarak mobil cihaz markaları örneğin Samsung, Xiaomi, Huawei ve Oppo gibi markalar cihazlarında Android işletim sistemini kullanıyor.

Android isletim sistemi neden cok tercih ediliyor

Android işletim sistemi neden bu kadar çok tercih ediliyor ? sorusuna daha açıklayıcı olması açısından bir örnek ile cevap verelim. Hepimiz bilgisayar kullanıyoruz. Çoğumuzun bilgisayarında işletim sistemi Windows yani bilgisayarın çalışması için gereken yazılım Windows işletim sistemi oluyor. Ancak Windows ücretli bir yazılım sistemi. Yeni bir bilgisayar aldığınız zaman üzerinde orijinal bir Windows yazılımı varsa bu yazılım için de fazladan ücret ödemek gerekiyor. Yani hem bilgisayarın donanımı için hem de yazılımı için para ödemek zorunda kalıyoruz. Çünkü Windows işletim sistemi açık kaynaklı Linux bir işletim sistemi değil. iOS işletim sistemi gibi.

İlginizi Çekebilir : Açılmayan Android Telefonlara Format Atmak

İşte dünya genelinde mobil cihaz üreten firmalar yazılım için ücret almadan Android işletim sistemini kullanıyor. Android işletim sistemi kullanan markalar genel olarak her kesime her bütçeye uygun mobil cihazlar çıkarıyor. Ve doğal olarak açık kaynaklı bir işletim sistemi kullanmaları daha avantajlı hale geliyor. Bunun en somut örneği hiç kuşku yok ki Samsung akılı telefonlar. Güney Koreli mobil cihaz üretici her kesime uygun her bütçeye uygun akılı telefon piyasaya çıkarıyor. Ve tüm cihazlarında Android işletim sistemini kullanıyor.

Hard Reset ve Fabrika Ayarlarına döndürme arasında ki fark nedir ?

Buraya kadar Android işletim sistemi nedir ? ve Android işletim sistemi neden bu kadar çok kullanılan bir işletim sistemi soruna cevap vermeye çalıştık. Aslında bir çok kullanıcı Android işletim sistemi nedir ? sorunu çok merak etmez. Yahut Android işletim sistemi neden bu kadar her telefon da kullanılıyor kullanıcılar için önemli değildir.

Kullanıcılar için önemli olan sorunlarını çözmek ve mobil cihazlarını çalışır hale getirmektir. Ancak bir çok mobil teknoloji tutkunu arkadaşımız da bu soruları merak edebiliyor. Ya da bir çok kullanıcı Android kelimesini duruyor. Ancak tam olarak kafasında bu kelimenin anlamını çözemiyor. İşte bu neden meraklıları için yukarda ki ufak açıklamaları yapma gereği duyduk.

Şimdi gelelim. Asıl merak edilen soruya Hard reset ve Fabrika ayarları arasında ki fark nedir ? sorusunun cevabına bir çok Android telefon kullanıcısı bu sorunun cevabını araştırıyor. Telefonunda bir sorun meydana geldiği zaman kafasında soru işareti oluşuyor. Acaba Fabrika ayalarına mı döndürsem yoksa Hard Reset mi atsam ? ikilemi ile karşı karşıya kalıyor. Doğal olarak bu iki seçenek arasında ki farkı araştırmaya koyuluyor.

Android telefonları fabrika ayarlarına döndürme işlemini yazımızın ilerleyen kısmında okuyacaksınız. Fabrika ayarlarına döndürme işlemi Soft Format olarak da bilinir. Genel olarak akılı telefonların ara yüzüne girilerek yapılan işlemdir. Yani direk zorlayıcı bir etki yapmadan akılı telefonu fabrikadan çıktığı hale getirmek için yapılan işleme fabrika ayarlarına döndürme denir. Bu işlem genel olarak Android telefonlarınızda oluşabilecek ufak tefek yazılım hatalarını gidermek için kullanılır. Telefonunuz çok kasmaya başladı. Donmalar meydana geldi yada Samsung telefonunuzda bir uygulamaya girerken uzun süre bekleme meydana geliyorsa ilk baş vurulacak işlem Samsung telefonu fabrika ayalarına döndürme işlemdir. Bu işlemi sadece Samsung telefonda değil Xiaomi ve Huawei gibi diğer markalar içinde yapabilirsiniz. Akılı telefonları fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonrası bilgileriniz silinebilir.

Bir çok marka da fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonrası profiliniz, mail adresiniz ve rehberiniz kalabilirken bir çok akılı telefon markasında fabrika ayarlarına döndürme işlemi sonrası bilgiler silinmektedir.

Akılı Telefonlara Hard Reset Atmak ise tamamen zorlama yolu ile detaylı bir sıfırlama işlemidir. Daha çok telefonda önemli sorunlar olduğu zaman yapılan bir işlemdir. Telefonun ara yüzünden değil telefonun tuş kombinasyonları ile yapılır. İlerleyen bölümlerde Samsung telefonlara nasıl hard reset atılır sorusunun cevabını bulacaksınız. Akılı telefonlarda ufak sorularda ilk yapılması gereken Fabrika ayarlarına döndürmek çözülmeyen sorunlarda ise hard reset atmaktır.

Samsung Telefonlara Format Atamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Samsung telefonlara format atmadan önce muhakkak bilmeniz gereken noktalar olduğunu unutmayın. İster fabrika ayalarına döndürme işlemi yapın ister hard reset bu işlemler öncesi bilmeniz gereken noktaları okuduktan sonra yapın.

Samsung telefonlari format atmadan once yedekleme

Samsung akılı telefonlara format atmadan önce bilmeniz gereken nokta telefonunuzda ki bilgilerin silineceğini unutmayın. Bu yöntemleri en son çare olarak düşün ve yapın. Yapmadan önce telefonunuzun yedeğini alın. Telefonunuzun yedeğini almak için Samsung telefonlarda “Yedekle ve Sıfırla” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçeneği kullanmak istemiyorsanız Google Drive benzeri yöntemlerle telefonunuzun tam olarak yedeğini aldığınızdan emin olun. Çünkü unutmayın ki fabrika ayalarına dönme işlemi sonrası tüm telefon verileriniz silinecektir. Rehberinizden tutun da resimlerinize videolarınıza kadar tüm veriler silinir. Bir çok Android telefon kullanıcısı bu önemli noktayı göz ardı ettiği için verilerini kaybetmektedir. Sizde telefonunuzda ki önemli dosyaları, resimleri ve videoları yahut kişi listesini kaybetmek istemiyorsanız Samsung telefonlarınızı fabrika ayalarına döndürmeden önce yahut Samsung telefonlara hard reset atmadan önce yedekleme işlemini yapmayı unutmayın.

Samsung Telefonlarda Fabrika Ayarlarına Döndürme İşlemi

Akılı telefonlarda fabrika ayarlarına döndürme ve Hard Reset arasında ki farka değindikten sonra gelelim Samsung akılı telefonlarda fabrika ayalarına döndürme işlemi nasıl yapılır ? soruna bu işlem telefonda ufak yazılım hataları görüldüğünde cihazı fabrikadan ilk çıktığı hale getirmek için yapılır.

Telefonunuzda donam, kasama ve yavaşlama gibi sorunlar varsa yahut telefonunuz bir mobil uygulamaya girdiğiniz zaman telefonunuzu nedensiz yere kapanıyorsa yahut arama yapmakta gelen aramalarda sıkıntı varsa Samsung telefonunuzu ilk olarak fabrika ayarlarında sıfırlamanız tavsiye edilir. Yukarda bahsettiğimiz gibi fabrika ayalarına döndürme öncesi muhakkak telefon yedeklerinizi almanız gerekiyor bu işlemi yaparken verilerinizin silineceğini unutmadan yapın.

samsung telefonlari fabrika ayarlarina dondurme

Gelelim şimdi Samsun telefonlar fabrika ayarlarına nasıl döndürülür ? Bunun için yapmanız gereken aşağıda ki adımları takip etmek çok basit şekilde yedekleme işlemi sonrası samsung telefonunuzu fabrika ayalarına döndürebilirsiniz.

 • Samsung telefonda “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 • Genel yönetim seçeneğini seçin.
 • Sıfırla seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra “Fabrika Verilerini Sıfırla” seçeneğini seçin.
 • Karşınıza bir uyarı metini çıkacak. Bu metini okuduktan sonra en alta inerek “Sıfırla” seçeneğine tıklayın.
 • Cihaz şifrenizi girin.
 • En son aşama olarak ” Tümünü Sil” butonuna dokunun.

Samsung telefonları fabrika ayarlarına döndürme işlemi bu kadar basit. Yukarda saydığımız sorunları yaşıyorsanız. En basit yöntem olarak fabrika ayarlarına döndürme işlemini yapabilirsiniz. Fabrika ayarlarına döndükten sonra telefonunuza yedeğinizi kurabilirsiniz.

Samsung Android Telefonlara Hard Reset Nasıl Atılır ?

Geldik en çok merak edilen sorulardan bir tanesine daha Samsung telefonlara hard reset nasıl atılır ? Hard reset en son çare olarak kullanılması gereken bir seçenektir. Samsung telefonunuz da ki sorunu fabrika ayarlarına döndürme yöntemi ile çözemediğiniz zaman hard reset atarak çözebilirsiniz. Hard reset hem donanımsal hem yazılımsal reset olarak bilinir. Telefonun ara yüzünden değil tuş kombinasyonları ile yapılan bir işlemdir. Biraz karmaşık ve kafa karıştırıcı olarak gelebilir ancak aşağıda ki adımları takip ettiğiniz de ve doğru olarak yaptığınız zaman son derece basit olduğunu göreceksiniz.

Samsung android telefonlara hard reset nasil atilir
 • Samsung telefonunuzu kapatın.
 • Güç butonu + Home butonu + Ses Açma butonuna aynı anda basın.
 • Samsung telefonunuzda ” Android Recovery” ekranı gelene kadar basılı tutun.
 • Daha sonra ses açma ve kapama tuşlarını kullanarak ” Wipe data / Factory reset” seçeneğini seçin.
 • Güç butonuna basarak seçimi onaylayın.
 • Yine ses tuşlarını kullanarak “Yes” seçeneği üzerine gelin ve yine güç butonu ile onaylayın.
 • İşlemi yaptıktan sonra karşınıza yine Android Recovery ekranı çıkacak.
 • Burada bu kez ” Reboot System Now” seçeneği ile cihazınızı yeniden başlatın.

Evet Samsung telefonlara hard reset atmak bu kadar basit arkadaşlar adımları doğru uyguladığınız da sizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak unutmayın yedeklerinizi muhakkak alın. Artık fabrikadan çıkmış gibi sıfır bir cihazınız oldu. Ve sorunlarınız büyük ihtimalle çözüm bulmuş oldu.

Evet yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda Samsung Android Telefonlara Format Nasıl Atılır ? Başlığı altında Android işletim sistemi ve hard formata kadar bir çok soruya cevap vermeye çalıştık. Biraz uzun bir yazı oldu ancak umarız beğenerek okursunuz. Sizde bu başlık altından Android telefonlar ve Samsung akılı telefonlar hakkında soru ve sorunlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu