NASIL YAPILIR

Ses Kayıtları Yazıya Nasıl Çevrilir

En büyük sorunlarımızdan biri hiç kuşku yok ki büyük dokümanları oturup klavye başında saatlerce metin haline dönüştürmek. Ders notları, iş yerinde aldığımız notlar ya da aklımıza gelen ve o anda klavye başında değil sesli olarak aklımızdan geçenleri yazıya dökecek bir program olsa ne güzel olurdu değil mi ? İşte Google Docs ile ses kayıtlarınızı yazıya çevirebilirsiniz.

Ses kaydini yaziya nasil cevrilir Google Docs1

Ses kaydı olarak aldığınız notları program ile yazıya dökmeye ne dersiniz. Eminiz bir çok kullanıcı bunu ister. Saatlerce klavye başında oturup yazı yazmak yerine konuştuklarınızı yazıya dökecek ve size sadece imla ve yanlışları düzeltmek kalacak. Google Docs sizin adınıza ses kayıtlarınızı yazıya dönüştürüyor. Bu özellikten bir çok kullanıcının haberi yok ya da bir çok kullanıcı ses kayıtlarını yazıya dönüştürme işlemini nasıl yapacağını bilmiyor. İşte bugün size ses kayıtlarınızı yazıya dönüştürecek Google Docs yönteminden bahsedeceğiz bu yöntem ile sizde ses kayıtlarınızı çok rahat şekilde yazıya dönüştürebileceksiniz. Bu yöntemi adım adım anlatık yapmanız gerekenleri indirmeniz gereken programları yazımızın içinde bulabilirsiniz. O halde ses kayıtlarını yazıya dönüştürme işlemi nasıl olur konumuza başlayabiliriz.

VLC Medya Player Programını İndirin ve Kurun

Ses kayıtlarını yazıya dönüştürme işlemi için ilk adım VLC Medya Player programını bilgisayarınıza indirip kurmak. Neden VLC Medya Player programı çünkü bu program bir çok farklı dosya formatını destekliyor olmasından ötürü tercih ettik. Siz daha önce kullandığınız ve dosya fortmatlarını destekleyen daha farklı bir program kullanıyorsanız onu da kullanabilirsiniz. Bizim tercihimiz VLC Medya Player programı olacak.

VLC medya player programi ses kayitlarini yaziya donusturme islemi1
VLC medya player

VLC Medya Player programı ücretsiz olması ve Windows ve macOS gibi farklı işletim sistemlerini destekliyor olması tercihlerimiz arasında resmi internet sitesinden indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir Windows 10 Nasıl Kurulur Detaylı Anlatım

Boş Google Dosc Sayfası Açın

docs google sayfasi ses kayitlarini yaziya donusturme

Boş bir google dosc sayfası açarak ikinci adıma geçebiliriz. Google hesabınız kullandığınız tarayıcı da kayıtlı ise google dosc sayfasını kayıtlı hesabınız üzerinden kullanamaya başlayabilirsiniz. Google Dosc sayfasını açtığınız zaman daha önce kullandığınız dokümanlar karşınıza çıkacak. Burada hazır şablonları kullanabileceğiniz gibi boş bir google docs sayfası da açabilirsiniz.

Google Docs Sesle Yazma Aracını Açın

google docs sesle yazma araci

Geldik ikinci adıma Google Docs açtıktan sonra araçlar kısımında sesle yazma aracını açın. Sesle yazma aracını menüler kısımından bulabilirsiniz. Ya da CTRL + Shift + S tuşlarını kullanarak da sesle yazma aracını açabilirsiniz.

Yazıya Dönüştürme İstediğiniz Ses Kaydını Açın

yaziya donusturmek istediginiz ses kaydini VLC Medya Player ile acin

Bu adımda daha önceden yazıya dönüştürmek için kayıt ettiğimiz ses kaydını bulup VLC Medya Player oynatıcısı ile açıyoruz. Mobil cihazınız ya da bir başka yöntemle aldığımız ses kaydını yazıya dönüştürmek için ses kaydını üzerine çift tıklayarak ” Birlikte Aç” seçeneğine gelin. Burada göreceğiniz VLC Medya Player ile birlikte ses kaydını açın. Yahut kullanmak istediğiniz başka bir medya player programı ile de ses kaydını açabilirsiniz.

Pencereleri Yan Yana Getirin ve Ses Kaydını Başlatın

Bu adım da yazıya dönüştürmek için VLC Medya Player ile açtığımız ses kayıt penceresini ve yazıya dönüştürmek için açtığımız boş Google Docs dosya pencerelerini yan yana getirin. Bu adım size kolaylık sağlayacaktır. Yan yana getirdiğiniz pencerelerde

Yaziya donusturmek istediginiz ses kaydini calistirin

Yazıya çevirmek istediğiniz ve VLC Medya Player programında açtığımız ses kaydını oynatmaya başlayabilirsiniz. Ses kaydının kısa bir bölümünde kısa bir boşluk olabilir biz garanti olsun diye sesle yazma aracını hemen başlatmıyoruz.

Sesle Yazma Aracını Başlatın

sesle yaz aracini calistirin ses kaydini yaziya donusturme

VLC Medya Player programına yazıya dönüştürmek istediğimiz ses kaydını başlatıktan bir süre sonra sesle yazma aracını çalıştırabiliriz. Sesle yazma aracını çalıştırmak için üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır. Aracın çalışıp çalışmadığını anlamak için mikrofon rengine bakabilirsiniz. Mikrofon simgesi kırmızı renge dönüştü ise sesle yazma aracı çalışıyor demektir. Yine durdurmak için mikrofon simgesine basmanız yeterli olacaktır.

Ses kaydımızı yazıya dönüştürme işlemi başladı. Ses kaydının uzunluğuna göre beli bir sürede sesle yazma aracı algıladığı kelimeleri yazıya dökecektir. Sesli dokümanlarımızı yazıya dönüştürdükten sonra son aşma olarak yazım hataları ve imla kurallarını gözden geçirebilirsiniz. Ancak bu tamamen yazmaktan ve klavyede saatlerinizi harcamaktan daha az vakit alacaktır.

Bu yazımızda bir çok kullanıcının işine yarayacağını düşündüğümüz Google Docs ile sesi yazıya dönüştürme nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık umarız işinize yarayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu