SİNEMA ve DİZİ

Sinema Tarihinin En Kötü 10 Filmi

Sinema tarihinin milyon dolarlar harcanarak çekilmiş. Ancak hem gişede hem eleştirmenler gözünde dibe vurmuş 10 filmini sizler için bir araya getirdik. Bu kez sineme tarihinin en iyi filmlerini değil. Tam aksine sinema tarihinde en kötü filmlerini hatırlayalım dedik.

Sinema dünyasında bazen büyük bütçeler, büyük oyuncular tanıtım reklamları yeterli olmuyor. Film gösterime girdiğinde tepe taklak gelebiliyor. Hata en kötü filmler listesinde yerini alabiliyor. Thunder Force filmi de aynı kaderi paylaştı. Tüm reklam bütçesine, iddialı oyuncularına ve milyon dolarlık yatırıma rağmen gişe de beklendiğini bulamadı. Thunder Force hayal kırıklığı yaşatması. Sinema tarihinde ki en kötü filmleri akılara getirdi. Sinema tarihinde tüm yatırımlara rağmen büyük eleştiriler alan. Ve en kötü filmler listesine girmiş 10 filmi sizin için bir araya getirdik.

  • CATS (2019)
  • CATWOMAN (2004)
  • BATTLEFIELD EARTH (2000)
  • TATLI SERT (1998)
  • BATMAN & ROBIN (1997)
  • STRİPTİZ (1996)
  • SUPERMAN IV: THE QUEST FOR PEACE (1987)
  • ISHTAR (1987)
  • ÖRDEK HOWARD (1986)
  • CENNETİN KAPISI (1980)

CATS (2019)

CATS Filmi en kotu filmler listesi

Tiyatrodan uyarlanan her film beyazperde de çok tutacak diye bir kural yok bunun en büyük örneği CATS oldu. Tiyatroda oldukça başarılı olan yapım. Beyazperdeye aktarılmak istendi. Tiyatroda ki başarısı yapımcıları umutlandırdı. Öyle ya tiyatro seyircisi bu yapımı sevmişse sinema seyirci de muhakkak sevecekti. Gel gör ki evde ki hesap çarşıya uymayabiliyor.

CATS ilk olarak 1981 yılında müzikal olarak Londra da seyircilerin karşısında çıktığında büyük ilgi görmüştü. Uzun süre sahnede yer alan müzikal olarak adından söz ettirmeyi başarmıştı. Bu başarı yapımcıların beyazperde de başarılı olacağı ümidini doğurdu. Hatırı sayılır yaptırım yapıldı. Hiç bir masraftan kaçınılmadı. Yönetmenliğini Oscar kazanmış Tom Hooper yapmıştı. Oyuncu olarak sinema dünyasının yıldız isimlerini bir araya getirmeyi başarmıştı. Jennifer Hudson, Idris Elba, Judy Dench, Ian McKellen gibi oyuncuları ve pop müzik dünyasının starı Taylor Swift filmde rol alıyordu. 95 milyon dolar bütçesi olan film sinema dünyasında başarısız olması imkansızdı. Ancak sinema dünyası tiyatro dünyasında benzemezdi. Tiyatro seyircisi ile sinema seyircisi çok farklıydı. Sinema dünyası tam oturmayan “Kendi Kılığına Girmiş Oyuncu” fikrini öyle kolay kolay kabul etmiyordu. Bunu gişe sonuçlarında ve IMDb puanlarında gösterdi. Tüm bu imkanlara bütçeye yıldız oyunculara rağmen Cats hem gişe geliri olarak hem eleştiriler olarak en kötü filmler listesine girmeyi başardı. Film toplam bütçe olarak 95 milyon dolar harcandı. Ancak film gişede sadece 75 milyon dolar gelir elde edebildi. En kötü filmler listemizde ilk sırada yer almayı başarıyor.

CATWOMAN (2004)

Eleştirmenlerin yerden yere vurduğu bir film CATWOMAN. Film sinema seyircisinin Batman filmlerinden hatırladığı Catwoman karakteri üzerine kuruluydu. Bu karakterden esinlenerek oluşturulan Patience Phillips süper kahramanı sinema dünyasına taşımayı hedefliyordu. Film daha senaryo yazımında tuhaflıklar göstermeye başlamıştı. Senaryo yazımına tam 28 yazar katılmış. Evet yanlış duymadınız. 28 yazar Catwoman filminin senaryo yazarlığını üslenmişti. Bu tuhaflık bizim olduğumuz kadar filmin yapımcılarının da kafasını karıştırmaya yetmişti.

CATWOMAN 2004 en kotu filmler listesi

Filmin başrol oyuncuları arasında Halle Berry, Sharon Stone ve Benjamin Bratt yer alır. Film gösterime girer girmez eleştiri yağmuruna tutulur. Öyle az buz eleştiriler değildir hani bunlar. ” Gelmiş geçmiş en kötü süper kahraman filmi” diyenler. “Tüm zamanların en kötü filmi” eleştirilerini yapanlar. Artık bunlar eleştiri mi ? yoksa aşağılama mı ? buna siz karar verin. Film sadece eleştirmenler tarafından bu kadar yerden yere vurulsa iyi birde üstüne gişe de yerle bir olur. Toplam da 100 milyon dolar harcanan film tüm dünyada elde ettiği gişe geliri 82 milyon olmuştur. En kötü filmleri ödülleri olarak anılan Ahududu Ödüllerinde en kötü kadın oyuncu, yönetmen ve senaryo dallarında ödül kazanmayı başarır. Ve bizim en kötü filmler sıralamamızda da listemize girmeyi başarıyor.

BATTLEFIELD EARTH (2000)

En kötü filmler listemizde uzaylı istilasını anlatan bir filmle karşınızdayız BATTLEFIELD EARTH romandan sinemaya uyarlanmış filmlerden. Scientology tarikatını duymayan yoktur. İşte bu tarikatın kurucusu tarafından 1982 yılında roman olarak yazılmıştır. Scientology tarikatına üye olan John Travolta tarafından beyazperdeye aktarılır. Psychlos adında ki uzaylılar 1000 yıldır dünyayı yönetmektedir. Bu uzaylılara karşı başlatılan isyanı anlatan film sinema dünyasında en kötü filmler listesine girmeyi başarmıştır.

BATTLEFIELD EARTH 2000 en kotu filmler listesi

Aslında konusu olarak uzaylı istila gibi oldukça ilgi çeken bir senaryoya sahip olsa da film büyük bir başarısızlığa uğramaktan kurtulmaz. 93 milyon dolar bütçeyle çekilen film. 29 milyon dolar hasılat yapar. Film o kadar eleştirmenlerden o kadar büyük tepkiler alır ki. Filminin adeta hiç bir yerini beğenmezler. Oyuncularını, yönetmeni, senaryosundan tutunda görüntü efektlerine kadar film eleştirilir. Film vizyona girdikten ilk üç gün sonra seyirci sayısı biranda düşmeye başlar. Buda filmi eleştirenlerin ne kadar haklı olduğunu mu bize gösteriyor acaba ? Bunu bilemeyiz ancak sonuç olarak film Ahududu film ödüllerinde 8 dalda ödül almayı başarır. 2010 yılından sonra da adı her zaman en kötü filmler listesinde devamlı olarak anılmaya başlanır. Film o kadar uğursuzdur ki yapımcısı 2007 yılında iflas eder. Yani film en kötü filmler listesinde yer almakla kalmaz yapımcısını da iflas ettirir. Filmde yer alan oyuncular filmde yer aldıkları için özür dilmek zorunda kalır. Senaryo yazarı da tüm seyircilerden özür diler. Ve BATTLEFIELD EARTH Filmi en kötü filmler listesinde ki yerini alır.

TATLI SERT (1998)

TATLI SERT en kotu filmler listesi

TATLI SERT bu adı TRT izleyicileri yakından tanıyor. 1960 yıların sonuna doğru tek kanalı dönemlerden ekranlarda ki bir dizinin adıydı. İzleyiciler tarafından oldukça beğeni toplayan İngiliz dizisi kendine özgü hikayesi ve atmosferiyle izleyicinin gönlünde taht kurmayı başarmıştı.

İzleyicinin oldukça beğenisini kazanan dizinin sinemaya uyarlanması kaçınılmazdı. Yapımcılara buradan bir ekmek çıkabilir. Dizinin olumlu puanından faydalanılabilirdi. Bu düşünce ile kolar sıvanıldı ve bir dönemin unutulmaz dizisi film olarak beyazperdeye aktarıldı. Sean Connery  gibi usta bir oyuncuda başrolde yerini alıyordu. Tabii işler yapımcıların istediği gibi gitmedi. Film vizyona girdikten sonra eleştirmenler tarafından adeta topa tutuldu. Hem ABD hem İngiliz eleştirmenler filmi yerden yere vurdu. Eleştirmenlerin verdiği eksi puanların dışında film gişe geliri olarak da istediğini alamadı. Film 100 üzerinden 12 puan gibi oldukça düşük notlar adı. Bu özelikleri ile en kötü filmler listemizde yerini almayı başardı.

BATMAN & ROBIN (1997

BATMAN ROBIN 1997 en kotu fimler listesi

Batman filmlerinin hayranları BATMAN & ROBIN ile hayal kırıklığına uğradılar. Batman filmi ilk olarak gösterime girdiği 1989 yılında oldukça ilgi çekmişti. Hem gişe sonuçları olarak hem eleştirmenler filmden övgüyle söz eder olmuştu. Özellikle gişe sonuçları yapımcıları heyecanlandırmış. Bu serinin devamını getirmek istemişlerdi. Ama nereden bileceklerdi ki BATMAN & ROBIN ile en büyük tepkileri alacaklarını ve serinin 8 yıl gibi bir unutulma dönemine gireceklerini.

İlk Batman serisi bu kadar başarılı olunca yapımcılar kolları sıvadılar. Büyük kar elde edecekleri yeni seri için her şey hazırdı. Büyük yıldızlarla anlaşıldı. Büyük bütçelerle film çekildi. Ve vizyona girdi. Yapımcıların gişe geliri beklentisi istedikleri gibi oldu. Film gişede yapımcılarına istediklerini vermeyi başarsa da eleştiriler çığı gibi geldi. Sadece eleştiri olsa yine iyi filmle resmen dalga geçildi. Tabiri caizse film yerin dibine sokuldu. Batman serisi 8 yıl gibi bir süre beyazperde den uzak kalmak zorunda kaldı. Filmde BATMAN karakterinin ciddiyetsiz ve gösterişli bir hal alması eleştirmenleri çilden çıkarmıştı. Filimin yönetmeni bile yıllar sonra izleyiciden özür dilmek zorunda kalmıştı. Sinema dünyasının en kötü filmleri listemizde BATMAN & ROBIN yerini almayı başardı.

STRİPTİZ (1996)

ABD dışında tanıtım reklamlarıyla gişede yapımcıların istediklerini aldığı ticari amaçlı bir film STRİPTİZ en kötü filmler listemize girmeyi başarıyor. Film eleştirmenlerin de vurguladığı gibi içi boştu. Tamamen ticari kaygılarla para kazanmak için çekilmişti. Bir konusu yoktu. Filmde kızının velayetini almak için striptizci olan bir kadının öyküsünü anlatıyordu. Erkek izleyiciyi ekranlara çekmeyi hedefliyordu.

STRIPTIZ 1996 en kotu filmler listesi

Film yayınlandığı yıl boyunca eleştirmenler tarafından resmen gömülmüştü. Bir yıl boyunca film her açından alay konusu olmuş. En kötü filmler arasında girmeyi başarmıştı. En kötü filmlere verilen Ahududu ödüllerinde 6 dalda ödül almayı başarmıştı. En kötü kadın oyuncu, en kötü senaryo ve yönetmen gibi. Ancak yapımcılar amaçlarına ulaşmıştı. Bu kadar eleştiriye rağmen tanıtım reklamlarına yatırım yapan yapımcılar. ABD dışında ki gişelerden istedikleri geliri elde etmeyi başardılar. Film içi boş tamamen zaman kaybı olamsı bir konusu olmaması erkek izleyiciye yönelik olarak çekilen sahnelerinden dolayı. En kötü filmler listemizde sıralamaya girmeyi başardı.

SUPERMAN IV: THE QUEST FOR PEACE (1987)

Bilim Kurgu Filmleri deyince aklımıza ilk hangi filmler geliyor. Eminiz ilk sıralarda Süperman geliyordur. Süper kahramanların atası olarak bilinir. Film ilk çıktığında oldukça ilgi çekmişti. BATAMAN gibi beyazperde de oldukça hatırı sayılır izleyici kitlesine ulaştı. Ne var ki bu ilgi serinin ilerleyen kısımlarında kayboldu. Ve ağır eleştirilere maruz kaldı.

SUPERMAN IV THE QUEST FOR PEACE 1987 en kotu filmler listesi

Bilim Kurgu filmlerinin en büyük özelliği efektlerdir. Efektler ne kadar başarılı olursa film o kadar gerçekçi olur. Süperman uzaydan dünyaya gelen süper güçleri olan bir kahraman olarak efektlerin ne kadar önemli olduğu ortadayken. SUPERMAN IV: THE QUEST FOR PEACE serisinde özensiz hata yetersiz efektleri, filme tam oturmayan oyuncularıyla eleştirmenlerden yoğun eleştiri alır. Gişede de istediği gelirleri elde edemez. İlerleyen yıllarda film en kötü filmler listesinden hiç eksik olmayacaktır. Bilim Kurgu temalı bir filme yakışmayan özel efektleriyle bizim en kötü filmler listemizde de yerini almayı başarıyor.

ISHTAR (1987)

Komedi Macera türünde ki film en kötü filmler listesinden hiç eksik olmadı. Bugüne kadar hep en kötü filmler listesi hazırlandığında ISHTAR listede kendine yer bulamayı başardı. Elbette bizim listemizde de yerini almayı başarıyor. Film başta sorunlarla gündeme gelmesine karşın gişeye girdiğinde bu sorunların da ötesinde seyirciyi kendine çekemedi.

ISHTAR 1987 en kotu filmler listesi

Film konusu çok basitti. İki yeteneksiz şarkıcının iş bulma ümidiyle Fas’a gitmesi ve orada ki yaşadıklarını konu ediniyordu. Film ilk olarak 30 milyon dolar bütçe ile başlasa da filmde sorunlar bitmek bilmiyordu. Bu sorunlar bütçeyi 50 milyon dolara kadar çıkardı. Ne var ki film vizyona girdikten sonra gişede tam anlamıyla çakıldı. 14 milyon dolar hasılat elde etti. Film zaman içinde en kötü filmler arasında kendine yer edinse de daha sonra filme sahip çıkanlar oldu. Bir çok ünlü yönetmen filmi sevdiklerini açıkladılar. Ancak eleştiriler o kadar yoğundu ki film yönetmeni ” Filmi eleştirenler bir kez olsun izleseydi şimdi zengin olmuştum.” açıklaması yaptı ve 2016 yılına kadar yönetmen koltuğuna oturmadı.

ÖRDEK HOWARD (1986)

Önemli oyuncular ve yönetme rağmen gişede çöken film. Başta animasyon olması planlanan film kontratta ki bir madde yüzünden animasyon filmi olmasından vazgeçildi. Önemli oyuncular, yönetmene rağmen gişede istediğini alamadı. Vizyona girmesinden son çok sert eleştirilere aldı.

ORDEK HOWARD 1986 en kotu filmler listesi

Filime adını veren ördeğin ekranda ki görüntüsü eleştiri konusu oldu. Gerçekten uzak ve samimiyetsiz bir görüntüsü vardı. İfadesiz ve gerçek dışı ördek filmi yerle bir etmişti. Filimin animasyon olarak çekilmesi gerektiği görüşleri arttı. Animasyon olarak çekilmeyen ve beyazperdede efekt olarak çok zayıf kalan filmin kahramanı ördekte oldukça yapmacık görünüyordu. Doğal olarak eleştirmenler filmi yerden yere vurmakta gecikmedi. Ardından bir darbede izleyiciden geldi. Oldukça kötü bir film olarak eleştiri alan ÖRDEK HOWARD gişe hasılatı olarak da dibe vurdu. En kötü film ödülleri Ahududu ödüllerinde 7 dalda ödül almayı başardı. Aradan geçen onca zamanda bile en kötü filmler arasında yerini hiç kaybetmedi. Bizim en kötü filmler listemizde de yerini almayı başardı.

CENNETİN KAPISI (1980)

Avcı filmi ile Oscar kazanan yönetmen Micheal Cimino’nun ikinci projesi olarak hayata geçmişti. Kim derdi ki Oscar kazanan bir yönetmenin filmi en kötü filmler listesine girecek. Olabildiğince eleştiri alacak. Ama işte hayat bu demek ki olabiliyor. Oscar da alsa bir yönetmenin çektiği ikinci film en kötü filmler arasına girebiliyor. Yönetmen o kadar titizdi ki filmi defalarca üzerinden geçerek çekmişti. Özene bezene çekilen bir film unvanı almayı başarmıştı. Yönetmen Micheal Cimino bulutlar bile istediği gibi olmasa çekimi durduruyor. Her sahneyi en az 50 kez çekebiliyordu.

CENNETIN KAPISI 1980 en kotu filmler listesi

Düşünün bu kadar üzerinde titizlikle durulan bir film sinema tarihinde en kötü filmler arasında girmeyi başardı. Film o kadar uzundu ki ilk gösterimde 4 saat gibi rekor kırabilecek bir süredeydi. Doğal olarak tepkiler gecikmedi. Bu kadar uzun bir filmi kim izleyebilirdi ki. Gelen tepkiler sonucu film 149 dakikaya kadar indirilebilmişti. Ancak filme gelen tepkileri bu hamlede engel olmadı. 40 milyon dolar bütçeyle çekilen film gişede sadece 3.5 milyon dolar kazanabildi. Gişede ki bu başarısızlık ve eleştirilere rağmen en azından Oscar’a aday olur diye tahmin ediliyordu. Ne yazık ki ola ola en kötü film ödülleri veren Ahududu ödüllerine laik görüldü. Bizimde en kötü filmler listemizde yerini almayı başardı.

Evet sinema tarihinin en kötü 10 filmi listemizin sonuna geldik. Size zaman zaman dizi ve film dünyasından en çok izlenen filmler yahut en çok izlenen diziler listesi yayınlıyoruz. İlk kez en kötü filmler listesini yayınladık. Sizde bu filmler hakkında ki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bize ve eleştirmenlere göre kötü bulduğumuz filmler size göre şahane olabilir. Görüşlerinizi bizlerle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu